Bajki Disneya to w większości przypadków klasyka. Nic dziwnego, że często w życiu codziennym cytujemy kwestie z tych właśnie filmów. Zawierają w sobie mądrości i przesłania, które trafiają nie tylko do dzieci, ale przede wszystkim do dorosłych. Nie tylko one! Książki i inne bajki dla dzieci również często zawierają w sobie cenne lekcje, chociaż możemy tego nie zauważyć na pierwszy rzut oka. Przedstawiamy najpiękniejsze cytaty z bajek, które niosą za sobą pewną naukę i prawdę życiową.

Najpiękniejsze cytaty z bajek Disneya


Bajki Disneya od początku istnienia studia cieszyły się ogromną popularnością i uznaniem krytyków. Wzruszają, bawią do łez i są skierowane nie tylko do najmłodszych, ale także do ich rodziców. Każda z nich zawiera w sobie cenną lekcję, która jest na tyle uniwersalna, że trafi do widza, niezależnie od jego wieku. Niektóre sentencje warto zapamiętać i kierować się nimi w życiu. Oto najpiękniejsze cytaty z bajek Disneya.

 • „Miarą prawdziwego bohatera nie jest siła mięśni, ale siła serca”  (Herkules).
 • „Ciągle myśląc o tym, co było, stracisz z oczu to, co może być” (Ratatuj).
 • „Możesz pamiętać piękną twarz przez kilka dni, ale piękną duszę zapamiętasz na całe życie” (Dzwonnik z Notre Dame).
 • „Sekret szczęścia nie polega na robieniu tego, co lubisz, ale na lubieniu tego, co robisz”  (Piotruś Pan).
 • "Tak, przeszłość często boli. Można od niej uciekać albo wyciągnąć z niej jakieś wnioski"  (Król Lew).
 • "Czasami prawidłowa droga nie jest wcale najprostsza" (Pocahontas).

Cytaty o przyjaźni z bajek


Prawdziwa, szczera przyjaźń to najpiękniejsze, czego człowiek może w życiu doświadczyć. Przyjaciele to często rodzina, którą sami sobie wybieramy i wspólnie tworzymy. Są takie momenty, w których chcemy podziękować szczególnym osobom w naszym życiu za to, że po prostu są. Idealnie do tego sprawdzi się kartka z cytatem o przyjaźni. Najpiękniejsze teksty znajdziemy zazwyczaj w bajkach, ponieważ uczą one dzieci o wadze relacji i podkreślają, jak ważne jest docenianie drugiego człowieka.

 • "Przyjacielu, jeśli będzie ci dane żyć sto lat, to ja chciałby żyć sto lat minus jeden dzień, abym nie musiał żyć ani jednego dnia bez ciebie" (Alan Alexander Milne, Kubuś Puchatek).
 • "Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają jak latać" (Antoine de Saint-Exupéry, Mały książę).
 • "Jedyne, co miało jakieś znaczenie, to to, że znalazłem mojego pierwszego przyjaciela, a tym samym zacząłem naprawdę żyć" (Tove Jansson, Muminki).
 • – Jeśli chcesz mieć przyjaciela, oswój mnie! – A jak to się robi? – spytał Mały Książę. – Trzeba być bardzo cierpliwym. Na początku siedzisz w pewnej odległości ode mnie, ot tak, na trawie. Będę spoglądać na ciebie kątem oka, a ty nic nie powiesz. Mowa jest źródłem nieporozumień. Lecz każdego dnia będziesz mógł siadać trochę bliżej… (Antoine de Saint-Exupéry, Mały książę).

Cytaty z bajek o miłości


Od bajek oczekujemy szczęśliwego zakończenia. Ma nim być najczęściej miłość pomiędzy księciem a księżniczką. Kochamy oglądać szczęśliwą parę odjeżdżającą na białym koniu przy zachodzie słońca. Sami często marzymy o takim scenariuszu. Bajki pozwalają nam uciekać w świat fantazji i udowodniają, że nie ma nic złego w byciu romantycznym. Najpiękniejsze cytaty o miłości dlatego najczęściej znajdziemy właśnie w bajkach.

 • „Nie trać nadziei i miłości. Jeśli to zrobisz, stracisz wszystko”  (Piękna i Bestia).
 • „Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ– Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje." (Alan Alexander Milne, Kubuś Puchatek).
 • „Wolę umrzeć jutro niż żyć sto lat nie znając ciebie”  (Pocahontas).
 • „Ci, których pokochaliśmy, zostają z nami na zawsze”  (Mój brat niedźwiedź).
 • "Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku" (Antoine de Saint-Exupéry, Mały książę). 
 • "Kogo chcesz czarować skoro serce masz na wierzchu? Już straciłaś głowę, dostrzegamy to bez przeszkód. Nie wstydź się to piękne poczuć nagle miętę i mieć w głowie pstro" (Alan Menken i David Zippel, Herkules).

Śmieszne cytaty z bajek


Kto z nas nie lubi się śmiać? Jak mówi stare przysłowie: „śmiech to zdrowie”. Dotlenia on organizm, redukuje stres, poprawia kondycję, redukuje ból i podnosi poziom endorfin. Bajki dostarczają nam wielu zabawnych bohaterów i co za tym idzie, śmiesznych cytatów. Potrafią one nie tylko poprawić humor, ale także mogą służyć za inspirację do żartów w prawdziwym życiu.

 • "To bzykanie coś oznacza. Takie bzyczące bzykanie nie bzyka bez powodu. Jeżeli słyszę bzykanie, to znaczy, że ktoś bzyka" (Alan Alexander Milne, Kubuś Puchatek).
 • „Wiesz, co się robi, gdy życie dołuje? Mówi się trudno i płynie się dalej”  (Gdzie jest Nemo).
 • „Jedyną przewidywalną rzeczą w życiu jest jego nieprzewidywalność” (Ratatuj).
 • – Ale ja nie chciałabym mieć do czynienia z wariatami – rzekła Alicja. – O, na to nie ma już rady – odparł Kot. – Wszyscy mamy tutaj bzika. Ja mam bzika, ty masz bzika. – Skąd może pan wiedzieć, że ja mam bzika? – zapytała Alicja. – Musisz mieć. Inaczej nie przyszłabyś tutaj – (Lewis Carroll, Alicja w Krainie Czarów).
 • To prawda....- mruknął Puchatek, spoglądając w lustro i klepiąc się po brzuszku.-Nie liczy się rozmiar. Liczy się puchatość! (Alan Alexander Milne, Kubuś Puchatek).

Motywujące cytaty z bajek


Jako dorośli jesteśmy nauczeni tego, że należ wykonywać pewne zadania i nie można od tego uciec. W pracy, na uczelni, w domu, wszędzie jesteśmy zawalani obowiązkami i odpowiedzialnymi zadaniami. Kiedy byliśmy mali, jedynym naszym zadaniem była nauka. Szkoła uczy nie tylko ważnych i wartościowych informacji, ale także brania odpowiedzialności za swoje działania i motywacji do wykonywania obowiązków. To samo przekazują niektóre bajki. Mądre cytaty dla dzieci to świetny sposób na zmotywowanie najmłodszych i przygotowanie ich do dorosłego życia.

 • „Nie pozwól małym rozumom przekonać Cię, że Twoje marzenia są zbyt duże!” (Lilo i Stich).
 • „Niektórzy mówią, że nad losem nie da się zapanować, że przeznaczenia nic nie zmieni. Ale ja wiem swoje. Los jest częścią naszego życia. Trzeba tylko trochę odwagi, by to zrozumieć” (Merida Waleczna).
 • – Czy nie mógłby pan mnie poinformować, którędy powinnam pójść? – mówiła dalej. – To zależy w dużej mierze od tego, dokąd pragnęłabyś zajść – odparł Kot-Dziwak. – Właściwie wszystko mi jedno. – W takim razie również wszystko jedno, którędy pójdziesz. – Chciałabym tylko dostać się dokądś – dodała Alicja w formie wyjaśnienia – Ach, na pewno tam się dostaniesz, jeśli tylko będziesz szła dość długo (Lewis Carroll, Alicja w Krainie czarów).
 • „Odwaga jest na wyciągnięcie ręki: nie trzeba jej kupować za pieniądze. Nie trzeba się jej uczyć w szkole! Odwaga to jest coś, no nie? Jeśli masz odwagę, to wszystko musi się udać!” (Geraldine McCaughrean, Piotruś Pan w czerwieni).
 • "Wyznacz sobie cel, a na pewno się uda. Po tym poznaje się mistrza" (Na fali).

Mądre cytaty z bajek


Czego najczęściej oczekują rodzice od bajek dla dzieci? Tego, że będą mądre i tego, że przekażą najmłodszym odpowiednie wartości. Chociaż często ich nie doceniamy, bajki dla dzieci naprawdę potrafią nieść za sobą uniwersalne mądrości, którymi można się zainspirować. Niektóre uczą odpowiedzialności, inne motywują, jeszcze inne pokazują, jak należy traktować drugiego człowieka. Oto mądre cytaty z bajek, które warto zapamiętać.

Zobacz także:

 • „Wszystko ma jakiś morał, pod warunkiem, że umiesz go znaleźć” ( Lewis Carroll, Alicja w Krainie Czarów).
 • „Jedno ziarno ryżu może przychylić szalę. Jeden człowiek może czasem przesądzić o zwycięstwie lub klęsce” – (Mulan).
 • „Wyobraźnia to jedyna broń w walce z rzeczywistością" ( Lewis Carroll, Alicja w Krainie Czarów).
 • „Pamiętaj, nigdy nie staniesz się naprawdę wolny, jeśli będziesz kogoś tak bezgranicznie podziwiał” (Tove Jansson, Opowiadania z doliny Muminków).
 • „Życie to nie jest sport dla widzów. Jak będziesz się przyglądał, to ani się obejrzysz, jak życie przejdzie ci koło nosa” – (Dzwonnik z Notre Dame).
 • „Nie słuchaj tych, którzy obiecują, że z dnia na dzień staniesz się bogaty, mój chłopcze. Zazwyczaj są to głupcy albo oszuści!” (Carlo Collodi, Pinokio).