Zima to pora roku pełna kontrastów. Może kojarzyć się z puchatym, lśniącym śniegiem lub zniechęcać szarą pluchą. Cieszy perspektywą zimowych sportów, aromatycznym zapachem grzańca i czerwonym od mrozu nosem lub psuje nastrój, rozleniwia i zniechęca do wychodzenia z łóżka. I zwolennicy, i przeciwnicy zimy muszą jednak przyznać, że jest ona wyjątkową porą roku, o której można mówić wiele. Poznajcie najpiękniejsze cytaty o zimie.

Najpiękniejsze cytaty o zimie

Zima ma w sobie wiele uroku, a nawet pewną magiczną tajemniczość. Ulice pokryte iskrzącym się śniegiem, który rozjaśnia wczesne wieczory sprawiają, że nawet miejski krajobraz łagodnieje, a tempo życia zwalnia. Niestety, coraz rzadziej mamy szansę oglądać je w takiej odsłonie, a w poszukiwaniu śniegu musimy odwiedzać zimą góry. Jest jeszcze jedno miejsce, gdzie możemy odnaleźć wrażenie uśpionego świata przykrytego śniegiem - w najpiękniejszych zimowych cytatach! Słowa potrafią zabrać nas w podróż do mroźnych krain lub pozwolić poczuć emocje związane z magią śnieżnego krajobrazu. 

„Żal mi wszystkich, którym zima kojarzy się tylko z przymusem noszenia ciepłych ubrań i odśnieżaniem szyb samochodowych przed wyjazdem do pracy. Bo przecież zima to... bajka" (Dawid Rosenbaum, Zapachy miast)

„W głębi zimy zrozumiałem w końcu, że jest we mnie niezwyciężone lato" (Albert Camus)

„Nigdy nie ma tak pięknych głosów, jak tych z zimowego wieczoru, kiedy zachód słońca prawie zakrywa ciało, a słowa wydają się pochodzić z nieobecności z nutą intymności rzadko słyszaną w ciągu dnia" (Virginia Woolf)

„Zima była dość sroga, lecz mimo tego czasami zapominałem włączyć piecyk, bo nie potrafiłem odróżnić prawdziwego zimna od mego zimna wewnętrznego" (Haruki Murakami, Kronika ptaka nakręcacza)

„Piękna Narnii nie zdoła umniejszyć żaden zły czar.Może i zima jest symbolem zła i niedostatku, ale cóż jest piękniejszego od płatków śniegu?" (Mark Eddy Smith, Zew Aslana. Chrześcijańska droga do Narnii)

Zobacz także:

„I czas popłynie dla was poprzednim zwyczajem, gdyż nie jest wieczną nawet najgwiaździtsza zima..." (Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Gołąb ofiarny)

Aforyzmy o zimie

Rozmawiając o zimie, nie sposób pominąć temat świąt, ich ciepła i magicznej aury. Ten czas zwykle oznacza spotkania z rodziną bądź nostalgiczne wspominanie minionych lat, jeśli naszych bliskich nie ma już z nami. W powieściach, filmach i piosenkach o tych mroźnych miesiącach można odnaleźć liczne cytaty o wdzięczności, empatii, serdeczności i trosce o siebie nawzajem. Choć o tych wartościach w szczególny sposób mówimy zainspirowani świątecznym nastrojem, warto o nich pamiętać przez cały rok.

„Kiedy byliśmy mali wszyscy słyszeliśmy ten dzwonek, jednak z upływem lat stajemy się głusi na jego brzmienie (...), bo słyszą go tylko Ci, którzy nie przestają wierzyć" (Expres polarny, reż. Robert Zemeckis)

„Kwiaty mają kolor wiosny, kolor zimy jest w wyobraźni" (Terri Guillemets)

„Zima przemienia w kamień wodę niebios i serce człowieka" (Victor Hugo, Nędznicy)

„Aby docenić piękno płatka śniegu, należy oprzeć się zimnu" (Arystoteles)

„O Duchu Przyszłych Wigilii! Lękam się ciebie bardziej niźli twoich poprzedników. Ale ponieważ wiem, że pragniesz mego dobra, i ponieważ mam nadzieję stać się innym, lepszym człowiekiem, gotów jestem wszędzie ci towarzyszyć z sercem przepełnionym wdzięcznością" (Charles Dickens, Opowieść wigilijna)

„Kiedy grudniowy śnieg szybko spadnie, weź ślub, a prawdziwa miłość będzie trwała" (Cassandra Clare, Mechaniczna księżniczka)

Przysłowia o zimie 

Zamieć, świat uśpiony pod płaszczem śniegu i blask choinek w oknach…to, że zima ma w sobie pewien rodzaj magii przyznają chyba nawet zwolennicy cieplejszych pór roku. Wyobrażenia o czarach i niewyjaśnionych zjawiskach, które dzieją się właśnie w tym okresie świadczą liczne przysłowia, cytaty o zwierzętach, które mówią ludzkim głosem, przesądy, że wigilijny dzień decyduje o nadchodzącym roku, a także wiele innych które mogą cię zaskoczyć.

„Ja rozumiem, że wam jest zimno, ale jak jest zima, to musi być zimno!" (Miś, reż. Stanisław Bareja)

„Co zima przychłodzi, lato wynagrodzi" (przysłowie polskie)

„Winter is coming" (Gra o tron, reż. David Benioff, D.B. Weiss)

„Choćby i najtęższa zima– tylko do wiosny trzyma" (przysłowie polskie)

„W zimie komin nam ojcem, fajerka matką, kożuch dobrodziej, a zapiecek chatką" (przysłowie polskie)

„Dobre słowo może rozgrzać trzy zimowe miesiące" (przysłowie japońskie)

Cytaty o śniegu 

Żadne opisy zimy nie mogą istnieć bez skupienia się na śniegu. Choć białe płatki od kilku lat niestety trudno uchwycić, w naszych wyobrażeniach zima zawsze będzie wiązała się mrozem i zaspami. Piękne obrazy takiego krajobrazu można znaleźć wśród poetów, którzy jak nikt inny potrafią wypełnić słowa żywymi emocjami. Cytaty Wisławy Szymborskiej, Leopolda Staffa i innych wielkich pisarzy są w stanie pobudzić naszą wyobraźnię i przenieść nas do białej krainy.

„Tej zimy zauważyłam coś jeszcze. Że kiedy dzień jest bardzo krótki i ciemny, spada śnieg. Śnieg, który jest biały i odbija światło. I sprawia, że wszystko staje się jaśniejsze. Dzieje się to wtedy, kiedy jest najciemniej" (Małgorzata Halber, Najgorszy człowiek na świecie)

„Brnąc powoli przez zaspy, odkrył z przyjemnością, że spośród wszystkich sposobów odzyskania spokoju ducha, jakich ostatnio poszukiwał, bezszelestnie padający śnieg jest najelegantszy i najskuteczniejszy" (Mark Helprin, Zimowa opowieść)

„Jako dzieci szliśmy do lasu polować by uśpić noc strzelając do gwiazd. Teraz każdy obcy zdaje się wilkiem, każda nieznana nam twarz. Gdyby serce mogło być białe jak śnieg..." (U2, White as snow)

„Kiedy spada śnieg i wieje biały wiatr, samotny wilk umiera, ale stado przeżyje. Latem jest pora na kłótnie. Zimą natomiast musimy chronić się nawzajem, ogrzewać, dzielić myślami" (George R.R. Martin, Gra o tron)

„Tu była szczęścia świątynia. Pamiętasz? A dzisiaj tu mój cichy, biały cmentarz... Pod miękkim śniegiem, jak zwarzone róże lub jak jaskółki, co zamarzły w chmurze, śpią pocałunki nasze mrozem ścięte" (Leopold Staff, Zima)