Cytaty o wolności


Wolność to według większości z nas najważniejsza wartość w życiu. Każdy pragnie być wolny. Wolność to brak przymusów, wolna wola, możliwość decydowania za siebie. Oto najpiękniejsze cytaty o wolności dla każdego. 

 • "Wolność oznacza prawo do twierdzenia, że dwa i dwa to cztery. Z niego wynika reszta" (George Orwell, Rok 1984).
 • "Pokaż samej sobie, że potrafisz iść własną ścieżką. Bez niczyjej łaski, bez zlitowania. Tak samo jest w walce. Nie będzie łaski. Nie będzie zlitowania. Ty albo on. Daj z siebie wszystko albo uciekaj. Walka to wolność" (Andrzej Ziemiański, Achaja - t.1).
 • "Często zadawała sobie pytanie, co to znaczy być wolnym. Czy nawet jeżeli uda nam się wydostać z jednej klatki, okazuje się, że znaleźliśmy się w innej, większej?" (Haruki Murakami, 1Q84 - t. 1).
 • "Gdy widzisz ptaka w locie jak wolny jest Jak płynie sobie, aż po nieba kres Wiedz - niebo bywa pełne wichrów i burz A z lotu ptaka już nie widać róż Bo wolność - to nie cel lecz szansa by Spełnić najpiękniejsze sny, marzenia Wolność - to ta najjaśniejsza z gwiazd Promyk słońca w gęsty las, nadzieja” (Marek Grechuta, „Wolność”).

Cytaty o wolności człowieka

Wolność człowieka to dzisiaj dla nas coś zupełnie naturalnego i normalnego. Nie zawsze jednak tak było. Kiedyś nasi przodkowie oddawali za nią własne życia. Oto najbardziej inspirujące cytaty, które przypomną wam o tym, dlaczego wolność jest najcenniejszą wartością i ideałem. 

 • "Myślę, że aby przeżyć, trzeba znaleźć w sobie coś, co się lubi. Niektórzy powiedzą, że życie samotne to aspołeczność i egoizm. Ale człowiek jest wtedy niezależny i nie pociąga za sobą w otchłań innych, jeśli tam zmierza. Wielu ludzi boi się samotności. Ale mnie pomogła stać się wolnym, silnym i nietykalnym” Jo Nesbø, Wybawiciel).
 • "Nie chcę być rozsądny i logiczny. Nie znoszę tego! Chcę się wyrwać na wolność, chcę cieszyć się życiem. Chcę coś robić,a nie przesiadywać w kawiarni i przez cały dzień mleć ozorem. Jezu, nie jesteśmy bez wad, ale mamy przynajmniej entuzjazm. Lepiej popełniać błędy, niż nic nie robić" (Henry Miller, Zwrotnik Raka).
 • "Chcę czerwień zerwać z kwiatów polnych, / Czerwienią nocy spalić krew, / Jak piersi nieba chcę być wolny, / W chmury się wbić w koronach drzew" (Krzysztof Kamil Baczyński, Utwory zebrane t.2, Pieśń o szczęściu [w:] Utwory zebrane t.2,).
 • "Pewien mędrzec powiedział, że człowieka nie można uczynić bardziej wolnym niż jest sam z siebie. Żaden las, żadne więzienie nie uczyni nikogo bardziej lub mniej wolnym niż był przedtem" (Andrzej Ziemiański, Achaja - t.1).
 • "Jedynie po katastrofie możemy zostać wskrzeszeni. - Dopiero, kiedy wszystko stracisz - mówi Tyler - masz swobodę robienia wszystkiego, co chcesz" Chuck Palahniuk, Fight Club. Podziemny krąg).
 • I Dobro, i Zło potrafią bowiem zniewolić człowieka, dopiero wybór pomiędzy nimi prowadzi do wolności" (Dorota Terakowska, Tam, gdzie spadają Anioły).

Cytaty o wolności w związku

"Jeśli coś kochasz, puść to wolno. Kiedy do Ciebie wróci, jest Twoje. Jeśli nie, nigdy Twoje nie było" pisał Antoine de Saint-Exupéry. Chociaż związek polega na ciągłych kompromisach i pewnych poświęceniach, nie możemy zabierać drugiej osobie wolności. Jesteśmy oddzielnymi, różnymi ludźmi. Mamy prawo do własnego zdania i opinii. Tylko wtedy, kiedy to zaakceptujemy i pozwolimy drugiej osobie być wolną, nasz związek będzie mógł się rozwijać. 

 • Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę"Wolę raczej swoją wolność niż Twoją miłość. Jeśli masz do wyboru towarzystwo w więzieniu i samotny spacer na wolności, co wybierasz?" (Anthony de Mello, Wezwanie do miłości).
 • "Żeby ja ciebie nie pokochał, byłby ja wolny jak wiatr w polu i na sercu swobodny, i na duszy swobodny, a sławny jak sam Konasewicz Sahajdaczny. Twoje to liczko mnie nieszczęście, twoje to oczy mnie nieszczęście; ni mnie wola miła, ni sława kozacza!" (Henryk Sienkiewicz, Ogniem i mieczem).
 • "Najważniejszą cechą miłośći jest wolność. Z chwilą gdy pojawia się przymus, kontrola albo konflikt miłość umiera. Pomyśl na chwilę o tych wszystkich przymusach i kontrolach ze strony innych ludzi, którym poddajesz się, kiedy tak lękliwie żyjesz zgodnie z ich oczekiwaniami, by kupić ich miłość albo zyskać ich aprobatę, albo po prostu z obawy przed ich stratą" (Anthony de Mello, Wezwanie do miłości).
 • "Lepiej być w kajdanach z ukochanymi ludźmi, niż cieszyć się wolnością w samotności" (John Marsden, W pułapce nocy).
 • "Jeśli kogoś kochasz, dajesz mu wolność, jeśli ten ktoś cię kocha, to wraca" (Lisa Jewell, Prawdziwa historia Melody Browne).

Cytaty o wolności ojczyzny

Wolność jest niezwykle ważna szczególnie dla nas, jako Polaków. Naszego kraju nie było nawet na mapie świata przez całe 123 lata. Za wolność nasi przodkowie oddawali życia i się poświęcali. Dzięki temu dzisiaj możemy żyć w pięknym i demokratycznym kraju. Możemy nazywać się Polakami. Wybrałyśmy najpiękniejsze cytaty o wolności ojczyzny, które przypominają o czasach, w których wolność mieliśmy jedynie w sercach. 

 • "Wolności pragnę ponad wszystko! Daj mi szerokie pole kołem, Bym mógł przed tobą klękać nisko I jeszcze niżej hołd bić czołem" (Leopold Staff, Wolność).
 • "Wolność kocham i rozumiem / Wolności oddać nie umiem / Wolność kocham i rozumiem / Wolności oddać nie umiem"  (Chłopcy z placu broni, Kocham wolność).

 

Cytaty o wolności po angielsku

Wolność to nie wartość znana jedynie Polakom. Na całym świecie kraje musiały walczyć o swoją niezależność. Nic dziwnego, że dzisiaj znamy tysiące wartościowych i prawdziwych sentencji o wolności. My wybrałyśmy te najbardziej znane i inspirujące. 

 • “Freedom is not worth having if it does not include the freedom to make mistakes.” ( "Wolność nie jest warta posiadania, jeśli nie obejmuje wolności popełniania błędów" Mahatma Gandhi).
 • “The only real prison is fear, and the only real freedom is freedom from fear.” („Jedynym prawdziwym więzieniem jest strach, a jedyną prawdziwą wolnością jest wolność od strachu”, Aung San Suu Kyi).
 • “Everything that is really great and inspiring is created by the individual who can labor in freedom.” ( „Wszystko, co jest naprawdę wspaniałe i inspirujące, jest tworzone przez jednostkę, która może pracować w wolności”, Albert Einstein).