Cytaty o tęsknocie za kimś

Tęsknota za kimś dla nas wyjątkowym jest nieodłącznym elementem życia. Tęsknimy kiedy wyjeżdżamy, ale również, kiedy ukochanej osoby nie ma już z nami na tym świecie. Jak pisał polski twórca Stefan Żeromski, tęsknota to „stan próżny wszelakiej ulgi, ucisk serca ciągły i jednostajny” i trudno się z nim nie zgodzić. Jest to skomplikowane uczucie, które trudno wytłumaczyć, chociaż wielcy artyści od lat próbują to zrobić. Oto najpiękniejsze cytaty o tęsknocie z książek.

 • "Jasne, że głupio tęsknić za kimś, z kim ci się nie układało. Ale nie wiem, fajnie było mieć kogoś, z kim można się kłócić" (John Green, Szukając Alaski).
 • "Tęsknię za nim tak bardzo, że aż boli" (Suzanne Collins, Kosogłos).
 • "To najgorszy rodzaj tęsknoty. Kiedy ten ktoś jest tuż przy tobie, a ty i tak za nim tęsknisz" (Pittacus Lore, Jestem Numerem Cztery).
 • "Jak mocno trzeba tęsknić za kimś kogo się nigdy nie znało? Tęsknić tak mocno, ze tchu braknie w piersiach? Nie wiedzieć, daremnie czekać na wieści, ukrywać ból, zżerający od środka - oto największa gorycz, jakiej może doznać człowiek" (Margit Sandemo, Oblicze zła).
 • "Gdy tak myślę, to tak rozpaczliwie tęsknię za Tobą, że chce mi się płakać. I nie jestem pewien, czy z tego smutku, że tak tęsknię, czy z tej radości, że mogę tęsknić. (Janusz Leon Wiśniewski, Zespoły napięć).
 • "Lubię patrzeć, jak ludzie łączą się po rozstaniu, może to głupie, ale nic nie poradzę, lubię patrzeć, jak ludzie biegną do siebie, lubię te pocałunki i łzy, tę niecierpliwość , historie, z których opowiadaniem nie nadążają usta, te uszy, za małe, żeby wszystko chłonąć, oczy, które nie mogą od razu przyswoić wszystkich zmian, lubię uściski, tulenie się do siebie, koniec tęsknoty za kimś" (Jonathan Safran Foer, Strasznie głośno, niesamowicie blisko).

Cytaty o tęsknocie i miłości

Tęsknota i miłość od zawsze były ze sobą powiązane. Najczęściej tęsknimy właśnie za ukochaną osobą. Może to być chłopak, dziewczyna, mąż, żona czy brat lub siostra. Możemy tęsknić też za minioną miłością. Relacjami, które dzisiaj już nie istnieją, lub nigdy nie istniały. Nieważne za czym lub za kim tęsknimy. W każdym przypadku uczucie rozdziera nam serce i jedyne czego pragniemy, to znów zobaczyć drugą osobę. W takich momentach warto zwrócić się do dawnych pisarzy, którzy przemierzając morza dla nowej inspiracji, często opuszczali swoje ukochane i marzyli o dniu, w których znów się spotkają.

 • "Kto miłości nie zna, ten żyje szczęśliwy, i noc ma spokojną, i dzień nietęskliwy" (Adam Mickiewicz, Dziady. Część IV).
 • "Nie ma nic bardziej niesprawiedliwego niż nieodwzajemniona tęsknota. To nawet gorsze niż nieodwzajemniona miłość. Znacznie gorsze" (Janusz Leon Wiśniewski, Samotność w Sieci).
 • "Miłość jest tym, za czym najbardziej tęsknimy i co najbardziej chcielibyśmy ofiarować" (Khalil Gibran, ProrokListy miłosne Proroka).
 • "Więc ta rozpacz, ten ból pełen tęsknoty - to była miłość" (Agatha Christie, Rosemary znaczy pamięć).

Cytaty o samotności i tęsknocie

Samotność i tęsknota nie zawsze idą w parze. Możemy tęsknić za pewnym miejscem i mieć przy sobie ludzi, którzy nas wspierają. Kiedy jednak nie mamy przy sobie ukochanych osób, tęsknota jeszcze bardziej nas ogarnia. Sentencje związane z tymi uczuciami możemy znaleźć nie tylko w dawnych utworach, ale przede wszystkich w tych dzisiejszych. Oto cytaty z książek, które mówią o samotności i tęsknocie.

 • ,,Nagle tak cicho zrobiło się w moim świecie bez Ciebie... "(Janusz Leon Wiśniewski, Samotność w Sieci).
 • "Tęsknię za tą dziewczyną, którą byłam przy niej, tęsknię za tymi wszystkimi ludźmi, którymi byliśmy. Już nigdy nimi nie będziemy. Ona zabrała ich wszystkich ze sobą" (Jandy Nelson, Niebo jest wszędzie).
 • "Jak wygląda świat, kiedy życie staje się tęsknotą? Wygląda papierowo, kruszy się w palcach, rozpada. Każdy ruch przygląda się sobie, każda myśl przygląda się sobie, każde uczucie zaczyna się i nie kończy, i w końcu sam przedmiot tęsknoty robi się papierowy i nierzeczywisty. Tylko tęsknienie jest prawdziwe, uzależnia. Być tam, gdzie się nie jest, mieć to, czego się nie posiada, dotykać kogoś, kto nie istnieje. Ten stan ma naturę falującą i sprzeczną w sobie. Jest kwintesencją życia i jest przeciwko życiu. Przenika przez skórę do mięśni i kości, które zaczynają odtąd istnieć boleśnie. Nie boleć. Istnieć boleśnie - to znaczy, że podstawą ich istnienia był ból. Toteż nie ma od takiej tęsknoty ucieczki. Trzeba by było uciec poza własne ciało, a nawet poza siebie. Upijać się? Spać całe tygodnie? Zapamiętywać się w aktywności aż do amoku? Modlić się nieustannie?" (Olga Tokarczuk, Dom dzienny, dom nocny).

Cytaty o tęsknocie za przyjacielem

Przyjaźń to jedna z najpiękniejszych relacji, jaką możemy nawiązać z drugą osobą. Szczery, prawdziwy przyjaciel to skarb na całe życie. Bywają jednak w życiu takie okoliczności, które sprawiają, że musicie się rozstać. Może ktoś z was wyjeżdża, a może po prostu czas sprawił, że oddaliliście się od siebie. Cokolwiek by to nie było, tęsknota za przyjacielem potrafi boleć.

 • "Szukamy ciepła nawet w kubku z gorącą herbatą, w zaparowanych oknach, bo tak bardzo tęsknimy za ciepłą duszą... " (Tadeusz Różewicz).
 • "Nie widziałem Maleństwa już dosyć długi czas i jeśli go dzisiaj nie zobaczę, to ten czas będzie jeszcze dłuższy" ( Alan Alexander Milne, Kubuś Puchatek).
 • "Na tym polegał problem z przyzwyczajaniem się do ludzi – odchodzili i trzeba było za nimi tęsknić" (Aryn Kyle, Bóg zwierząt).

Cytaty o tęsknocie za rodziną

Rodzina to najczęściej najważniejsze osoby w naszym życiu. Są z nami od urodzenia, znają nasze rozterki i wyzwania i wiedzą, jacy jesteśmy naprawdę. W pewnym wieku każdy z nas musi jednak opuścić gniazdo. Wyjeżdżamy na studia, do pracy, zakładamy własną rodzinę. Nie oznacza to jednak, że nie tęsknimy za swoimi bliskimi. Tak samo jak oni tęsknią za nami. Zobaczmy co na temat tęsknoty za rodziną mieli do powiedzenia myśliciele i pisarze.

 • "Świadomość, że gdzieś jest ktoś, kto mimo dzielącej odległości lub nie wyrażonych myśli, wyczuwa twą obecność, przemienia tę ziemię w raj." (Johann Wolfgang von Goethe).
 • "Czy to nie przyjemne mieć kogoś, kto tęskni i chodzi, i czeka, i czeka?" (Tove Jansson, Opowiadania z Doliny Muminków).
 • "Nie chciałam już za nimi tęsknić i nie pragnęłam, żeby oni tęsknili za mną. Chociaż tęskniłam. Chociaż oni tęsknili. Zawsze" (Alice Sebold, Nostalgia anioła).
 • "Czemu tracimy tyle czasu na tęsknotę, zamiast po prostu być z naszymi ukochanymi?" (Alexandra Monir, Poza czasem).

Złote myśli o tęsknocie

Tęsknota to jeden z głównych tematów artystycznych. Wielcy pisarze próbując uporać się z uczuciem przemieniając je w inspirację i motywację do stworzenia następnego dzieła. Kochanowski napisał „Treny” po śmierci ukochanej córki, a „Perswazje” Jane Austen traktują o żalu i tęsknocie za tym, co było. Oto najpiękniejsze złote myśli o tęsknocie, które znajdziecie w wielkich dziełach literackich i nie tylko.

 • "(...) często najbardziej kochamy tych ludzi, te sprawy i te rzeczy, od których bieg życia każe nam odchodzić – nieraz na zawsze" (Marek Hłasko, Opowiadania).
 • " Ludzie pragną czasami się rozstawać, żeby móc tęsknić, czekać i cieszyć się z powrotem" (Janusz Leon Wiśniewski, Samotność w Sieci).
 • "Tęsknota za ukochaną istotą jest jak ból zęba czy ucha, nie można od niej uciec" (John Galsworthy, Koniec rozdziału t. III).
 • "Nie patrz wstecz, bo serce zatęskni i znowu zaczniesz żyć przeszłością..." (Margaret Mitchell, Przeminęło z wiatrem).
 •  "Tęsknota jest pokutą za przeżyte kiedyś szczęście" (Manuela Gretkowska, Trans).