Piękno otacza człowieka z każdej strony, choć nie każdy potrafi je dostrzec. Jeśli chcecie przez chwilę zastanowić się nad tym, czym naprawdę jest, przeczytajcie i weźcie sobie do serca przygotowane przez nas cytaty o pięknie. Niech zainspirują was do pozytywnego spojrzenia na świat.

Cytaty o pięknie zewnętrznym

Cytaty o urodzie, wypowiadane przez wybitnych ludzi czy artystów nie sprowadzają się tylko do próżności i poszukiwania ideału.

„Najpiękniejsze kobiety to te, którym się podobamy” (Gabriel Laub)

Trudno nie zgodzić się z tym polsko-czeskim publicystą: bo cóż wynika z piękna narcyza? Ujawni swoją prawdziwą urodę dopiero wtedy, kiedy doceni innego człowieka.

„Piękno kobiety nie przejawia się w ubraniach, które nosi, w jej figurze lub sposobie, w jaki układa włosy. Piękno kobiety musi być widoczne w oczach, ponieważ są one drzwiami do jej serca – miejsca, gdzie mieszka miłość" (Audrey Hepburn)

Jak zauważyła legendarna aktorka, nawet największa uroda nie zabłyśnie, jeśli w oczach brakuje szczęścia. Potwierdza się to i dziś: roześmiane i radosne osoby uważane są za najbardziej atrakcyjne.

„Zachwycamy się pozornym pięknem. Ta obsesja doprowadza tylko do tego, że dziewczyny mają bulimię i nerwicę. »Masz być piękna, szczupła, smukła!« – one są tym zaszczute. Ja teraz znam najpiękniejszych ludzi na świecie, bo prawdziwe piękno jest gdzie indziej. Ten jest piękny, w którym się pali, który ma pasję, miłość” (Anna Dymna)

Zobacz także:

Ten i podobne cytaty o kobietach obnażają usilne dążenie do zewnętrznego piękna ponad wszystko. Nie warto poświęcać temu zdrowia: lepiej poświęcić się na pasji i uczuciach.

„Choć nie masz oczu, chmurnych jak burza, pod koniec lata
Ty każdym latem i każdą burzą mojego świata”
 

(Piotr Rubik, „Psalm dla Ciebie”)

„I know you’ve never loved
The crinckles by your eyes
When you smile
You’ve never loved
Your stomach or your thighs
The dimples in your back
At the bottom of your spine
But I’ll love them endlessly” 

(tłum. „Wiem, że nigdy nie lubiłaś zmarszczek wokół oczu, które widać, gdy się uśmiechasz. Nigdy nie lubiłaś swojego brzucha, ud i dołeczków na dole pleców. Ale ja będę kochał je bez końca”)

(One Direction, „Little Things”)

Cytaty o pięknie wewnętrznym

Sentencje o pięknie dotyczą nie tylko tego, co widać gołym okiem, ale również tego, co w środku. Najwięcej wiedzą o tym dzieci! Zgromadziliśmy więc między innymi cytaty z bajek, które warto pokazać pociechom... i samemu do nich wrócić.

„– Nie powinnaś tyle myśleć o swojej powierzchowności, Aniu. To nieładnie, że jesteś tak bardzo próżna. –Czy mogę być próżną wiedząc, że jestem strasznie brzydka? – zaprotestowała Ania. – Kocham piękno i cierpię, gdy patrząc w zwierciadło widzę swoją brzydotę. Doznaję wtedy wielkiej przykrości… zupełnie jak wówczas, kiedy patrzę na coś szkaradnego. Żal mi tego, co jest brzydkie. –Pięknym jest czyniący piękno – wyrecytowała Maryla” (Lucy Maud Montgomery, „Ania z Zielonego Wzgórza”)

„Piękno zaczyna się w momencie, kiedy decydujesz się być sobą” (Coco Chanel)

„Piękno zewnętrzne to dar. Wewnętrzne piękno to osiągnięcie” (Randi G. Fine)

„Gdy spadną krople deszczu, pamiętaj, że to Ty możesz wypełnić świat światłem słonecznym” (W. K., J. L. Grimm, „Królewna Śnieżka”)

Takie cytaty z bajek niosą mądrość nie tylko dzieciom – ale także dorosłym, którzy zapomnieli już, że sami mogą wpłynąć na to, jak postrzegają świat.

Cytaty o pięknie świata i przyrody

O pięknie natury i świata przyrody można mówić wiele. Do naszych serc trafiają zwłaszcza poniższe cytaty:

„I see trees of green,
Red roses too.
I see them bloom,
For me and you.
And I think to myself,
What a wonderful world!” 

(tłum. „Widzę zieleń drzew, czerwień róż, widzę, jak kwitną dla mnie i dla Ciebie. Myślę sobie: jaki piękny świat”)

(Louis Armstrong, "What a wonderful world")

„Dzieciństwo to prostota. Spójrz na świat okiem dziecka – jest bardzo piękny” (Kailash Satyarthi)

„Jeśli umiecie patrzeć, zobaczycie, że cały świat jest ogrodem” (Frances Hodgson Burnett, "Tajemniczy Ogród")

„Iqbal, ten wielki muzułmański poeta, miał rację, pisząc: »W momencie, gdy rozpoznasz, co jest piękne na tym świecie, przestaniesz być niewolnikiem«” (Balram, "Biały Tygrys")

Przysłowia i sentencje o pięknie

Mądrości ludowe z całego świata uczą od wieków, czym powinno się kierować w życiu. Przez to są uniwersalne i dziś: bo choć świat się zmienia, mentalność ludzi jest wciąż taka sama. Oto krótkie cytaty największych myślicieli obejmujące temat piękna:

  • „Pewien mąż tak kochał swoją jednooką żonę, że sądził, iż wszystkie inne kobiety mają jedno oko za dużo”.
  • „To, co wydaje się piękne, nie zawsze jest dla ciebie dobre”.
  • „Wszystko ma urodę, ale nie każdy to widzi”.
  • „To, co kochasz, jest zawsze piękne”
  • „Urok jest silniejszy niż piękno”
  • „Na świecie żyje się nie pięknem, ale szczęśliwym losem”
  • „Piękne jest to, co podoba się całkiem bezinteresownie”.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: