Mówi się, że oczy są lustrem duszy - odzwierciedlają uczucia i zdradzają emocje, które czasem chcielibyśmy ukryć. Wnikliwy rozmówca, patrząc nam głęboko w oczy, może poznać wiele skrywanych tajemnic, a nawet zauważyć kłamstwo. Oczy fascynowały artystów i rozkochiwały ich w sobie, dzięki czemu kultura pełna jest wspaniałych aforyzmów o ich sekretnym pięknie. Poznajcie wyjątkowe cytaty o oczach.

Najpiękniejsze cytaty o oczach

Aforyzmy o oczach należą do najpiękniejszych wersów, jakie zostały stworzone przez poetów. W ich oprawie i kolorze potrafią oni dostrzec głębię, odcienie, niuanse i blask, a dodatkowo opisać to, odzwierciedlając wszystkie detale. Cytaty o oczach niebieskich, podobnie, jak cytaty o oczach zielonych często bywają rozległymi, szczegółowymi i fascynującymi opisami, które czyta się z zapartym tchem.

„Zrozumcie, że język może ukryć prawdę, ale oczy - nigdy! Ktoś wam zadaje niespodziewane pytanie, nie zdradzacie się nawet drgnieniem, błyskawicznie bierzecie się w garść i wiecie, co należy powiedzieć, żeby ukryć prawdę, i wygłaszacie to niezmiernie przekonywająco, i nie drgnie na waszej twarzy żaden muskuł, ale - niestety - spłoszona pytaniem prawda na okamgnienie skacze z dna duszy w oczy i już wszystko stracone" (Michaił Bułhakow, Mistrz i Małgorzata)

„Na szczęście dusza ma tłumacza – często nieprzytomnego, ale wciąż wiernego tłumacza – oczy" (Charlotte Brontë)

„Lepiej patrzeć w bok niż zamykać oczy w obawie przed nieuniknionym" (Arthur Golden, Wyznania gejszy)

„Gdy wokół jest ciemno, pozostaje tylko spokojne czekanie, aż oczy przywykną do mroku" (Haruki Murakami, Norwegian Wood)

„Oczami umysłu można zobaczyć więcej niż oczami ciała. Trzeba się oprzeć i zamknąć oczy..." (Agatha Christie, Karty na stół)

Zobacz także:

„Ludzie rzadko zdają sobie sprawę, że kiedy ich usta kłamią, ich oczy cały czas mówią prawdę" (Tahereh Mafi, Julia. Trzy tajemnice)

Opisy o oczach 

Spojrzenia potrafią powiedzieć bardzo wiele. Zaledwie zerknięcie i spotkanie się z kimś wzrokiem nierzadko pozwala nawiązać nić porozumienia i wywołać pozytywne emocje. Liczne cytaty o miłości zawierają przesłanie, że porozumiewawcze spojrzenie często wyraża więcej uczuć niż słowa. Zdarza się, że otrzymujemy to nie od bliskich, ale zupełnie obcych osób spotkanych w przypadkowej sytuacji. Cytaty o związku zdradzają natomiast prawdę, że spojrzenie głęboko w oczy to początek romantycznej relacji. 

„Serce kłamie, a głowa nas zwodzi. Jedynie oczy widzą prawdę. Patrz oczyma. Słuchaj uszami. Wąchaj nosem i czuj przez skórę. Potem dopiero myśl. W ten sposób poznasz prawdę" (George R.R. Martin, Gra o tron)

„Śmiech zapala światło w jego oczach" (Tahereh Mafi, Dotyk Julii)

„Piękno kobiety nie zależy od ubrań, które nosi, wyglądu, jaki ma, ani od sposobu czesania włosów. Piękno kobiety musi być postrzegane z jej oczu, ponieważ są to drzwi jej serca, miejsce, w którym mieszka miłość" (Audrey Hepburn)

„Lecz choćby oczy jej były na niebie, a owe gwiazdy w oprawie jej oczu, blask jej oblicza zawstydziłby gwiazdy" (William Shakespeare, Romeo i Julia)

„Jeśli ktoś ma zamknięte oczy, niełatwo jest przejrzeć go na wylot" (Ken Kesey, Lot nad kukułczym gniazdem)

Cytaty o spojrzeniu w oczy

Wiele osób wierzy w miłość od pierwszego wejrzenia. Istnieją teorie, że spoglądanie komuś w oczy przez określony czas wystarczy, by obdarzyć tę osobę uczuciem. Literatura pełna jest cytatów o oczach i uśmiechu, które były w stanie zawładnąć sercem i rozumem. Romantyczne historie, zarówno te fikcyjne, jak i prawdziwe, opierają się na tajemnicy magnetycznego spojrzenia, za sprawą którego dwoje obcych sobie ludzi czuje tworzącą się między nimi więź.

„Żaden dzień się nie powtórzy, nie ma dwóch podobnych nocy, dwóch tych samych pocałunków, dwóch jednakich spojrzeń w oczy" (Wisława Szymborska, Nic dwa razy)

„Za każdym razem, gdy na mnie patrzysz, rodzę się w twoich oczach" (George Riechmann)

„Spoglądam przez okno twoich oczu, aby cię zobaczyć" (Frida Kahlo)

„Czasem, gdy dobrze się kogoś zna, jedno spojrzenie, uniesienie brwi czy zaciśnięcie warg mówi więcej niż całe godziny gadania" (Lili St. Crow, Zdrada)

„Masz dobre oko. – powiedział – Ktoś nauczył cię patrzeć" (Sean Stewart) 

Powiedzenia o oczach

Polski język roi się od powiedzeń, przysłów i przesądów, które, często nawet nieświadomie, powtarzamy i przekazujemy z pokolenia na pokolenie. Zgodnie z cytatami o oczach brązowych lub w innych kolorach, zabarwienie tęczówki może powiedzieć wiele nie tylko o naszym wyglądzie, ale i osobowości, a nawet stanowić wróżbę na przyszłość. Na motywie przeznaczenia opierają się również cytaty na ślub, które często można spotkać na zaproszeniach na ceremonię.

„W oczach tkwi siła duszy" (Paulo Coelho, Alchemik)

„Co z oczu, to z serca" (przysłowie polskie)

„Źdźbło w oku bliźniego widzisz, a belki w swoim nie dostrzegasz" (przysłowie polskie)

„Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal" (Jan Twardowski)

„Krytykuj przyjaciela w cztery oczy, a chwal przy świadkach" (Leonardo da Vinci)

Cytaty o oczach po angielsku 

Nie wszystkie aforyzmy o spojrzeniu nastrajają pozytywnie. Oprócz opisów miłości od pierwszego wejrzenia lub historii przypadkowego zerknięcia, które zakończyło się piękną przyjaźnią, możemy natrafić też na nieco bardziej smutne cytaty o łzach w oczach, wielkiej rozpaczy i przygnębieniu. Bardzo często negatywne emocje kryją się w spojrzeniu osób, które najgłośniej się śmieją. Tę i wiele innych mądrości przekazują oryginalne wypowiedzi gwiazd, na przykład cytaty Marylin Monroe.

„Success makes so many people hate you. I wish it wasn't that way. It would be wonderful to enjoy success without seeing envy in the eyes of those around you" (Marilyn Monroe)

„I am a museum full of art but you had your eyes shut” (Rupi Kaur, Milk and Honey)

„If I can see pain in your eyes then share with me your tears. If I can see joy in your eyes then share with me your smile” (Santosh Kalwar)

„I like you; your eyes are full of language" (Anne Sexton)

„I met a boy whose eyes showed me that the past, present and future were all the same thing" (Jennifer Elisabeth)

ZOBACZ TAKŻE: