Cytaty o nauce i rozwoju

Moc złotych myśli często bywa niedoceniana. Przytaczanie słów autorytetów może wydawać się marnowaniem czasu, a czasem nawet przechwalaniem się doskonałą pamięcią i erudycją. Nie warto jednak tak surowo ich oceniać nim nie spróbuje się wykorzystać ich potencjału dydaktycznego. Cytaty o nauce języków, zdobywaniu doświadczenia, rozwijaniu umiejętności, czy nawet przyjaciołach ze szkolnej ławki potrafią być naprawdę inspirujące i skutecznie zmotywować do sięgnięcia po książki. 

„Jest tylko jeden sposób nauki. Poprzez działanie" (Paulo Coelho)

„Nauka to czary, które naprawdę działają" (Kurt Vonnegut, Kocia kołyska)

„Nauka często jest bardziej tajemnicza niż magia" (Kristin Cast, Przebudzona)

„Droga wiedzy stoi otworem przed wszystkimi ludźmi, przed każdym zwykłym człowiekiem" (Paulo Coelho, Pielgrzym)

„Pokonanie siebie i swoich słabości to większy sukces niż pokonanie wielotysięcznej armii" (Colleen Houck, Klątwa tygrysa. Wyzwanie)

Cytaty o szkole i nauce

Zachęcenie dzieci do spędzania czasu na wertowanie podręczników wydaje się nie lada wyzwaniem. Dobrym sposobem, aby zachęcić je do pogłębiania swojej wiedzy są cytaty o nauce dla dzieci. Najmłodsi lubią widzieć cel swoich działań, a długie czekanie na efekty potrafi ostudzić ich zapał. Zabawne, błyskotliwe, a jednocześnie skłaniające do myślenia sentencje pomogą podtrzymać ich motywację i odnaleźć prawdziwą radość w dowiadywaniu się nowych faktów o świecie. 

Zobacz także:

„Celem szkoły jest przekształcenie luster w okna" (Sydney J. Harris)

„Kiedy czytacie książkę, nie bierzcie pod uwagę tylko tego, co mówi autor, weźcie pod uwagę również to, co myślicie wy. Musicie starać się odnaleźć własny głos, chłopcy" (Stowarzyszenie Umarłych Poetów, reż. Peter Weir)

„Najważniejsze, czego uczymy się w szkole jest to, że najważniejszego nie można nauczyć się w szkole" (Haruki Murakami, O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu)

„Pierwszą nauką, jaką dała mi szkoła, było to, że niektórzy są głupi. Drugą - że inni mogą być znacznie głupsi" (Orhan Pamuk, Stambuł. Wspomnienia i miasto)

„Dzień po dniu mozolnego wkuwania. Daty, wzory, równania... Tylko w jakim celu? Żeby zdać jakieś bezsensowne egzaminy? Żeby pójść do kolejnej, tak zwanej wyższej szkoły? Żeby zasłużyć na nagrodę w postaci równie nużącej bezbarwnej pracy i tak doczekać banalnej, nic nieznaczącej śmierci? Jeśli zależy ci na edukacji, świat jest tym miejscem, w którym należy jej szukać" (Damian Dibben, Nadciąga burza)

Zainspiruj się:

Cytaty o sukcesie w nauce 

Co najbardziej motywuje do podejmowania nowych wyzwań? Sukces! Dotyczy to wszystkich dziedzin życia od osiągnięć zawodowych, przez sportowe aż po postępy w nauce. Widząc, że nasza praca daje efekty, nie poddajemy się w połowie drogi i realizujemy wszystkie postawione sobie cele. Jeśli czujesz, że stanęłaś w miejscu, a twoje starania nie mają sensu - nie poddawaj się. Oto cytaty o nadziei, które pomogą ci przetrwać kryzys i wrócić na właściwe tory. 

„Zawsze uważałem, że kształcenie polega na tym, by uczyć prawa do własnego zdania" (Nancy H. Kleinbaum, Stowarzyszenie umarłych poetów)

„Powinniście poświęcać trochę więcej czasu na to, aby nad sobą pracować i trochę mniej czasu na to, aby starać się zaimponować innym" (Klub winowajców, reż John Hughes)

„A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna" (Frank Herbert, Diuna)

„Na naukę nigdy nie jest za późno" (Bernard Cornwell, Excalibur)

„Najpewniejszą drogą do sukcesu jest wciąż próbować, jeszcze ten jeden raz" (Thomas Edison)

„Jeśli nauka uczy nas czegokolwiek, to tego, że porażki powinniśmy przyjmować tak samo jak sukcesy - ze skromną godnością i wdziękiem" (Cynthia Hand, Nieziemska)

Zobacz również:

Cytaty o mądrości i nauce

Błędem jest myślenie, że wraz z odebraniem świadectwa szkolnego kończy się nasza przygoda z nauką. Życie co rusz wystawia nas na kolejne próby, które uczą nas nowych prawd o świecie i o nas samych. Nie jest to oczywiście wiedza, którą lata temu przekazywali nam nauczyciele, jednak czy kolekcjonowanie wspomnień i zdobywanie doświadczenia życiowego nie jest równie istotne? Na to pytanie najlepiej odpowiedzą najsłynniejsi twórcy literaccy, Juliusz Słowacki czy Adam Mickiewicz, którzy przemawiali do nas ze szkolnych lektur zwiastując problemy dorosłego życia. 

„Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony" (Stefan Żeromski)

„Człowiek uczy się przez całe życie, z wyjątkiem lat szkolnych" (Gabriel Laub)

„Ktokolwiek przestaje się uczyć, jest stary, niezależnie od dwudziestki lub osiemdziesiątki" (Henry Ford)

„Nigdy nie kończysz zdobywania wiedzy. Będziesz popełniać błędy. Każdy popełnia. Po prostu ucz się na nich" (Sully, reż. Clint Eastwood)

„Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami" (Adam Mickiewicz)

Cytaty o nauce po angielsku

Potęgę nauki doceniano nie tylko w naszym kraju. Bardzo wiele sentencji pochwalających osobisty rozwój i zdobywanie wiedzy zostało wypowiedziane lub zapisane przez myślicieli anglojęzycznych. To dobra wiadomość dla tych, którzy poszukują pomysłu na cytaty na tatuaż. Piękna i głęboka myśl w obcym języku może w nieoczywisty sposób ozdobić ciało, a jednocześnie każdego dnia stanowić inspirację do działania. 

„Being a student is easy. Learning requires actual work" (William Crawford)

„Education is not the filling of a pot but the lighting of a fire" (W.B. Yeats)

„The beautiful thing about learning is that nobody can take it away from you" (B.B. King)

„We don't need no education. We don't need no thought control. No dark sarcasm in the classroom. Teachers leave them kids alone" (Pink Floyd, Another Brick in the Wall)

„Live as if you were to die tomorrow. Learn as if you were to live forever" (Mahatma Gandhi)

To Cię może zainteresować: