Cytaty o prawdzie i kłamstwie

Bardzo łatwo jest ukazać rzeczywistość w krzywym zwierciadle, by uzyskać atrakcyjne korzyści. Zwykle wypowiadając nieprawdziwe zdania, manipulując lub nawet lekko koloryzując prawdę nie zdajemy sobie sprawy z konsekwencji, jakie może to przynieść. Szczerość przez wiele osób uznawana jest za największą wartość. Dlaczego więc tak często z niej rezygnujemy? Odpowiedź na to pytanie mogą przynieść słynne cytaty o kłamstwie i obłudzie.

„Znam dwa powody, żeby nie mówić prawdy. Pierwszy jest taki, że kłamstwem można zdobyć to, czego się pragnie, a drugi że kłamiąc- można oszczędzić komuś cierpienia" (Jodi Picoult, Bez mojej zgody)

„Kiedy ktoś ustami wypowiada kłamstwa, często prawdę mówi oczami" (Agatha Christie, Morderstwo w Mezopotamii)

„Kłamstwo zdąży obiec pół świata, zanim prawda włoży buty" (James Callaghan)

„Każde nasze kłamstwa są długiem zaciągniętym wobec prawdy. Wcześniej czy później ten dług musi być spłacony" (Czarnobyl, reż. Johan Renck)

„Kłamstwo to droga bez powrotu. Jeśli ją wybierzesz, nie możesz się bezkarnie wycofać" (Słodkie kłamstewka, reż. I. Marlene King)

Cytaty o kłamstwie w przyjaźni

Z ust najbliższych nam osób nie spodziewamy się kłamstw. Partnerom i przyjaciołom ufamy bezgranicznie, a każde przyłapanie ich na nieuczciwości powoduje ogromne rozczarowanie. Utraconego zaufania nie łatwo jest odbudować, a przyjaciela, który nie jest godzien być powiernikiem naszych sekretów często wykluczamy ze swojego życia. Wiele znanych na całym świecie relacji rozpadało się właśnie z tego powodu, czego dowodzą przewijające się w kulturze cytaty o rozstaniu. 

Zobacz także:

„Czasami odpowiednio odmierzona prawda jest lepsza niż stuprocentowe kłamstwo" (Trudi Canavan, Wielki Mistrz)

„Ufność niewinnych jest największym darem dla kłamcy" (Stephen King, Sklepik z marzeniami)

„Kłamstwo nie staje się prawdą tylko dlatego, że wierzy w nie więcej osób" (Oscar Wilde) 

„Prawda do kłamstwa jest podobna z twarzy" (Dante Alighieri)

„Nie możesz mówić, że ludzie kłamią, jeśli nie masz dowodów. Czasami musisz zaufać ludziom" (Skam, reż. Julie Andem)

„Z niczym nie należy przesadzać, także ze szczerością" (Charlotte Link, Dom sióstr)

To Cię zainspiruje:

Cytaty o kłamstwie w miłości

Z popularnych przysłów o prawdzie i kłamstwie wyciągnąć można jeden wniosek - w miłości najważniejsza jest szczerość. Do zbudowania silnej i zdrowej relacji zaufanie jest niezbędne. Nierzadko można natknąć się na cytaty o zdradzie dotyczące tych, którzy je zawiedli. Chcesz poznać więcej ciekawych sentencji i aforyzmów? Zerknij do naszych propozycji. 

„Rdza niszczy żelazo, a kłamstwo duszę" (Antoni Czechow)

„Przede wszystkim trzeba unikać kłamstwa, wszelkiego kłamstwa, zwłaszcza okłamywania siebie" (Fiodor Dostojewski, Bracia Karamazow)

„Miłość czyni nas wszystkich kłamcami" (Cassandra Clare, Miasto zagubionych dusz)

„Gdy stykam się z kłamstwem, czuję się fatalnie i robi mi się mdło, zupełnie jakbym wziął do ust coś zgniłego" (Joseph Conrad, Jądro ciemności)

„Strzeż się kobiet, które cię chwalą. Kobiety myślą, że nie ma na mężczyznę lepszego sposobu niż pochlebstwa. Co gorsza, wydaje mi się, że mają rację. Dlatego na twoim miejscu ceniłbym sobie słowa zdrowej krytyki, bo te przynajmniej dowodzą szczerości" (Małgorzata Musierowicz, Opium w rosole)

Nie przegap:

Cytaty z piosenek o kłamstwie

Radiowe hity często niosą w sobie przesłanie, na którym nie skupiamy się podrygując w takt melodii. Jeśli wsłuchasz się w tekst popularnych utworów, znajdziesz w nich wzruszające cytaty o ludziach, którzy kłamią, sentencje o złamanym sercu i gorącej miłości, a także cytaty o nadziei i rozczarowaniu. Piękne słowa mogą stanowić inspirację do życia, a także nieocenioną pomoc w pokonywaniu przeciwności. 

„To nie jest warte naszego czasu, możemy żyć bez niego. To tylko piękny kłamca" (Beyoncé, Shakira, Bautiful Liar)

„Kłamstwo, kłamstwo jest w nas. Na nim oparte jest wszystko, co znasz, a prawda to mędrców cierpienie. Piękno poetów jest utrapieniem" (Muniek Staszczyk, Kłamstwo)

„Będziesz tu po prostu stał i patrzył, jak płonę? Ale to dobrze, bo lubię sposób w jaki to boli. Będziesz tu po prostu stał i słuchał jak płaczę? Ale to dobrze, bo kocham sposób, w jaki kłamiesz" (Rihanna, Eminem, Love the way you lie)

„Prawda jest kłamstwem, a kłamstwem jest prawda, dlatego patrzymy sobie w oczy jak pijani" (PRO8L3M, Prawdy nie mówi nikt)

„Numer nie miał być smutny, ale widać jaka prawda jest. Od kłamstwa do wielu kłamstw - różne oblicza. Dla niektórych kłamstwo to już, nie wiem, sposób życia" (Sulin, Jedna Minuta)

Zobacz także: