Mądre cytaty o fałszywej przyjaźni

Rozczarowanie zachowaniem przyjaciela może być naprawdę bolesne. Gdy okazuje się, że osoba, która była częścią naszego życia, powiernikiem sekretów i doskonałym towarzyszem jest wobec nas nieuczciwa, zostajemy postawieni przed zupełnie nową, trudną sytuacją, w której nie do końca umiemy się odnaleźć. Odkrycie fałszywej przyjaźni powoduje złość, poczucie upokorzenia, a czasem nawet łamie serca. Sprawia, że czujemy się samotni, ponieważ to właśnie najbliższa osoba, której pierwszej chcielibyśmy zwierzyć się z kłopotów jest niestety ich powodem. Mądre cytaty o fałszywej przyjaźni czasem mogą dodać nam otuchy i pogodzić się z rozpadem relacji.

„Musisz zrozumieć, że jesteś jedynym właścicielem swojej duszy. Nie możesz jej nikomu oddać. Ani niczemu.” (Tomek Tryzna, Panna Nikt)

„Tak, tak to jest: ludzie przeważnie łudzą się dwiema błędnymi wiarami: wierzą w wieczną pamięć (ludzi, spraw, czynów, narodów) i w możność naprawy (czynów, pomyłek, grzechów, krzywd). Obie te wiary są fałszywe. W rzeczywistości jest właśnie na odwrót: wszystko zostanie zapomniane i nic nie będzie naprawione. Naprawdę (zemstę, przebaczenie) zastąpi zapomnienie. Nikt nie naprawi krzywd, które wyrządzono, ale wszystkie krzywdy ulegną zapomnieniu.” (Milan Kundera, Żart)

„Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić - nie ugryzie Cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem, a człowiekiem.” (Mark Twain)

Smutne cytaty o fałszywej przyjaźni

Odkrycie nielojalności przyjaciela i związany z tym ogromny zawód niewątpliwe zostawiają głęboki ślad w psychice. Raz rozczarowani, trudno ponownie obdarzamy kogoś zaufaniem. Warto czytać smutne cytaty o rozpadzie przyjaźni, by uświadomić sobie, że nielojalność jednej osoby nie oznacza, że każda osoba, której pozwolimy się do nas zbliżyć pozostawi w naszym sercu taką samą ranę. Ich lektura nie tylko pomoże pogodzić się z utratą fałszywego przyjaciela, ale też pozwoli zaprzyjaźnić się z samym sobą.

„Czasami najbliżsi ludzie zdradzają, a własny dom przestaje być miejscem, gdzie możemy być szczęśliwi .” (Kristin Cast, Osaczona)

„Mój przyjacielu, przyprowadziłem cię z ulicy, nakarmiłem, odziałem cię, jak brat. Dałem ci wiarę, dałem ci spokój, dałem gitarę, dałem samochód. Żony nie dałem, żonę wziąłeś sobie sam.” (Krzysztof Krawczyk, Goran Bregović, Mój przyjacielu)

Zobacz także:

„Fałszywi przyjaciele to ci, którzy pojawiają się tylko w trudnych chwilach, ze smutną miną, niby solidarni podczas gdy tak naprawdę twoje cierpienie jest pociechą w ich nędznym życiu.” (Paulo Coelho, Zahir)

Zobacz także:

Krótkie cytaty o fałszywej przyjaźni

Krótkie sentencje zwykle spełniają wszystkie warunki, jakie powinno mieć dobre życiowe motto – są błyskotliwe, łatwe do zapamiętania i szybko utrwalają się w codziennym słowniku. Aby uchronić się przed toksycznymi relacjami i jednocześnie samemu nie stać się szkodliwym dla innych, egoistycznym człowiekiem, warto mieć z tyłu głowy mądrą myśl, która w trudnych chwilach stanie się drogowskazem. Nie da się całkowicie uciec od ludzi i zerwać wszystkich związków. Co więcej, nie warto nawet próbować, ponieważ możemy pozbawić się możliwości poznania naprawdę wyjątkowych, wartościowych osób. Nie unikaj więc nowych znajomości, a naucz się dokonywać słusznych wyborów i dbać o własny komfort. 

„Lepszy otwarty wróg, niż fałszywy przyjaciel.” (Pamela Britton, Gra o szczęście)

„To, że nazwiesz kogoś grubaską, nie sprawi, że schudniesz. To, że nazwiesz kogoś idiotką, nie sprawi, że będziesz mądrzejsza. To, że zniszczyłam Reginie życie, nie sprawiło, że stałam się szczęśliwsza.” (Wredne dziewczyny, reż. Mark Waters)

„Ten co zdradził wroga, kiedyś zdradzi też przyjaciela.” (Olga Gromyko, Wierni wrogowie)

Cytaty o fałszywej przyjaźni – rap

Trudno znaleźć łatwiejsze do zapamiętania treści niż cytaty z piosenek. Muzyka i tworzenie tekstów ma w sobie wiele z poezji, dlatego by stworzyć hit, potrzeba nie tylko dobrego słuchu, ale i lekkiego pióra. Pochwalić mogą się nim raperzy, którzy wymyślają nie tylko chwytliwe, ale i pełne mądrych sentencji wersy. Nie raz poruszali w nich problem zdrady i zastanawiali się, co zrobić, by fałszywy przyjaciel nie wtargnął więcej do naszego życia. 

„Brak mi słów na takie podejście. Zawiść zazdrość zamiast starać się mieć więcej, tylko myślisz żeby inni mieli mniej, ej, śmiej się śmiej zobaczysz jednak - twój śmiech urwie się jak hejnał.” (WWO, Damy radę)

„Ty cwany lisie Twój podstęp czuć na kilometr. Nie podoba mi się gdy widzisz we mnie tylko zarobek i nieważne czy przyjaźnimy się jak patrzysz jednostronnie. Wszystko zweryfikuje życie, takim sposobem łatwo zarobić, ale w mordę.” (Grubson, Cwany lis)

 „Lepiej w ciszy lojalności dochować. Czy to strach, czy zawiści choroba? Trudno dziś się we wszystkim zorientować. Może powinienem ci podziękować, bo pokazałeś mi prawdziwy obraz. Zawiodłeś – co tu świrować.” (Sokół, Marysia Starosta, Sztruks)

Sprawdź również:

Cytaty o fałszywej przyjaźni po angielsku

Nie tylko polscy artyści w swoich piosenkach odnosili się do fałszywej przyjaźni. W repertuarze zagranicznych twórców można znaleźć równie dużo emocjonalnych rozterek i szczerych wyznań. Słuchając angielskich piosenek, warto skupić uwagę nie tylko na warstwie muzycznej, ale też na tekście, w którym skrywa się wiele dających do myślenia i inspirujących sentencji. 

„I don't know what you been told. See, I am not your enemy, but if there's one thing that I know Is that you ain't a friend to me. So don't come for me unless I send for you know you're dead to me” (Kali Uchis, Dead to me)

 „Friends come and go like the seasons. I never know what to believe in and It's getting old but no hard feelings 'cause friends come and go without a reason.” (Bebe Rexha, G-Eazy, FFF)

„No more lying friends wanting tragic ends. Though they do pretend, they won't go when I go.” (George Michael, They won't go when I go

Cytaty o fałszywych ludziach 

Fałszywi ludzie zwykle pojawiają się tam, gdzie zupełnie się ich nie spodziewamy. Obłudę odkrywamy w osobach, którym zwierzamy się z sekretów, z których zdaniem i uczuciami się liczymy, których za wszelką cenę staramy się chronić, nie myśląc o tym, że to my znacznie bardziej potrzebujemy zabezpieczenia. Choć zazwyczaj zdemaskowanie fałszu wywołuje smutek, czasem jednak można potraktować to jako coś pozytywnego, trudną, lecz wartościową życiową lekcję. Aby dostrzec odrobinę optymizmu w pozornie ponurym doświadczeniu, warto zagłębić się w mądre sentencje o spoglądaniu na rzeczywistość z dystansem. 

„Zawsze umiałam nakłaniać ludzi do rozmowy. Moje metody są bardzo proste, ale skuteczne. Zasada Numer Jeden: Każdy lubi, kiedy mu się schlebia. Dwa: Wzbudź zaufanie. Zawsze zachowuj się przyjaźnie, bez względu na to, co naprawdę myślisz.” (Alice Feeney, Zabójcza przyjaźń)

„Ja tam wolę być nieszczęśliwy, niż pozostawać w stanie tej fałszywej, kłamliwej szczęśliwości, w jakiej się tu żyje.” (Aldous Huxley, Nowy wspaniały świat)

„No, you didn't have to stoop so low. Have your friends collect your records and then change your number. I guess that I don't need that though. Now you're just somebody that I used to know.” (Gotye, Somebody that I used to know

Zobacz także: