W świecie, w którym rzeczywistość raz po raz bywa ukazywana w krzywym zwierciadle niezwykle trudno pozostać wiernym swoim przekonaniom. Pod wpływem influencerów, filtrów nakładanych na zdjęcia w mediach społecznościowych, czy mody na publikowanie fragmentów swojej prywatności często staramy się upodobnić to innych. Zapominamy wówczas o tym, by tworząc swój wizerunek, nie zatracić siebie. Cytaty i aforyzmy o życiu w zgodzie z własnymi wartościami przypomną jak ważne jest bycie sobą i wytłumaczą, co to właściwie oznacza. 

Cytaty o byciu sobą – słowa sławnych ludzi

Ogromna sława i błysk fleszy mogą sprawić, że do głowy uderza woda sodowa. Od znajomych gwiazd często słyszy się, jak bardzo popularność zmieniła ich osobowość i hierarchię wartości. Bycie docenionym sprawia, że często staramy się dostosować do oczekiwań, jakie względem nas mają inni. To właśnie dlatego wiele wypowiedzi słynnych osób dotyczy walki o pozostanie sobą, pomimo ciągłego mierzenia się z plotkami, pomówieniami i naruszaniem prywatności. Z ich ust padają piękne, lecz gorzkie cytaty o pasji okupionej utraceniem własnego „ja”. 

„Bycie sobą w świecie, który nieustannie próbuje uczynić cię kimś innym, jest największym osiągnięciem" (Ralph Waldo Emerson)

„Wolę być prawdziwym dla siebie, nawet jeśli grozi to narażeniem się na kpinę innych ludzi, niż być dla siebie fałszywym i narazić się na własną odrazę" (Frederick Douglass)

„Nie interesuj się trendami. Nie twórz mody na własność, ale decyduj, kim jesteś, co chcesz wyrazić poprzez sposób ubierania się i sposób życia" (Gianni Versace)

„Nasz czas jest ograniczony, więc nie marnuj go, żyjąc życiem kogoś innego" (Steve Jobs)

„Zaakceptuj to kim jesteś i rozkoszuj się tym" (Mitch Albom)

Zobacz także:

„Chęć stania się kimś innym jest marnotrawstwem osoby, którą jesteś" (Marilyn Monroe)

„Bądź sobą; wszyscy inni są już zajęci” (Oscar Wilde)

„Nie pozwolę nikomu chodzić po moim umyśle z brudnymi stopami” (Mahatma Gandhi)

„Zbyt wielu ludzi przecenia to, kim nie jest i nie docenia tego, kim jest" (Malcolm Forbes)

Cytaty o byciu sobą z książek, piosenek i filmów

Na to kim jesteśmy składa się nie tylko nasz charakter, ale też wyznawane wartości, miejsca, w których przebywamy i ludzie, którzy nasz otaczają. Pytanie, co to znaczy być sobą, wydaje się bardzo trudne w świecie, w którym żyjemy szybko, ciągle podróżując i poznając nowych przyjaciół. Tempo życia we współczesnym świecie naraża nas na to, że biegnąc, możemy nieopatrznie zgubić samych siebie. Niektóre cytaty o małżeństwie mówią o tym, że czasem ludzie zmieniają się i przestają tworzyć wspólną przyszłość. Choć nasza osobowość kształtuje się i zmienia na przestrzeni lat, nadal we własnym przekonaniu pozostajemy sobą.

„Jeśli pozostanę sobą i nie zapomnę, kim jestem, wszystko będzie dobrze" (Abbi Glines, O krok za daleko)

„Jesteś tym, co kochasz, a nie tym, co inni kochają w tobie” (Adaptacja, reż. Spike Jonze)

„Nawet kiedy w oczy wieje wiatr, kiedy nie do końca wiesz, warto ciągle wierzyć w lepszy świat. Rób swoje. Możesz, nie jesteś sam. Byle być sobą, byle być sobą do końca" (Michał Szpak, Byle być sobą)

„Mówi się, co prawda, być sobą. Mówi się w zuchwałym przekonaniu o stałości naszego ja. Powtarza to każdy. Lecz być sobą tak naprawdę nic nie znaczy. Aby być sobą, trzeba być kimś, to znaczy, wiedzieć kim się jest. A jak możemy to ustalić, zagubieni wśród ciągle zmieniających się wyobrażeń siebie?" (Wiesław Myśliwski, Ostatnie rozdanie)

„Jeśli będę poświęcał mój czas na to, by być kimś innym, to kto poświęci swój czas na to, żeby być mną?" (Artur Tauber, Ultimatum)

„Nieważne kim jesteś na zewnątrz. Ważniejsze jest, jaki jesteś wewnątrz" (Nietykalni, reż. Olivier Nakache, Eric Toledano)

„Łabędź nigdy nie zdoła zrzucić swej bieli - każdy z nas jest tym, kim jest" (Tishani Doshi, Poszukiwacze szczęścia)

„Kiedy kazali mi być sobą, to byłam. Zrozumiałam, że ludzie czytają mnie inaczej, niż jaka jestem naprawdę" (Beata Nowicka, Basia. Szczęśliwą się bywa)

Cytaty o byciu sobą – po angielsku

Bycie sobą nie ma określonej definicji i dla każdego może oznaczać co innego. Jedni uważają, co często podkreślają cytaty o rodzeństwie, że jest nim podtrzymywanie dawnych przyjaźni i bliskich relacji z rodziną. Dla innych jest to rozwijanie się i pogoń za marzeniami. Jeszcze inni sądzą natomiast, że nigdy tak naprawdę nie jesteśmy sobą, ponieważ zmuszeni przez świat nieustannie odgrywamy różne role. Niezależnie od czego, co bycie sobą oznacza dla ciebie, warto walczyć o to, by nie zmienić swoich ideałów. Te błyskotliwe, nieco filozoficzne przemyślenia doskonale ujmują te piękne angielskie cytaty o byciu sobą

„Can you remember who you were, before the world told you who you should be?” (Charles Bukowski)

tłum. „Pamiętasz kim byłeś, zanim świat powiedział ci, kim powinieneś być?"

„To shine your brightest light is to be who you truly are" (Roy T. Bennett)

„Aby świecić najjaśniejszym blaskiem trzeba być tym, kim się naprawdę jest" 

„No other version, no matter how perfect it is, would ever feel better than being your true self" (Edmond Mbiaka)

tłum. „Żadna inna wersja ciebie, nieważne jak doskonała by nie była, nie zastąpi nigdy bycia sobą" 

„When nobody else celebrates you, learn to celebrate yourself. When nobody else compliments you, then compliment yourself. It’s not up to other people to keep you encouraged. It’s up to you. Encouragement should come from the inside" (Joel Osteen)

tłum. „Kiedy nikt inny cię nie docenia, naucz doceniać się sam. Kiedy nikt inny nie śle ci komplementów, naucz komplementować się sam. Budowanie twojego poczucia własnej wartości nie leży w rękach innych, ale twoich. Otucha powinna pochodzić z wnętrza ciebie" 

„You’ve been criticizing yourself for years and it hasn’t worked. Try approving of yourself and see what happens" (Louise Hay)

tłum. „Krytykowałeś się przez lata i to nie działało. Spróbuj się doceniać i zobacz co się stanie"

„We are what we pretend to be, so we must be careful about what we pretend to be” (Kurt Vonnegut)

tłum. „Jesteśmy tym, czym próbujemy być, więc musimy uważnie wybierać to, co chcemy udawać" 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: