Dobre chwile warto jest wspominać, a wszystkie ważne momenty zasługują na to, by odpowiednio je uczcić. Celebrowanie najcenniejszych wydarzeń w życiu to idealna okazja do powrotu w przeszłość i ożywienia obrazów z dawnych lat. W życiu mamy wiele okazji do świętowania, z których jednak rocznica zawarcia małżeństwa często wywołuje najwięcej wzruszeń i uśmiechów na myśl o upływającym czasie. Poznajcie najpiękniejsze cytaty na rocznicę ślubu.

Cytaty na 50. rocznicę ślubu 

Ludzie, które od wielu lat tworzą związek nie wyobrażają sobie życia bez siebie nawzajem. Dekady spędzone razem sprawiają, że stają się kimś więcej niż zakochanymi małżonkami. Są bratnimi duszami, które wspierają się w trudnych chwilach, oparciem, które pomaga rozwiązywać problem, a przede wszystkim również rodziną, która troszczy się, akceptuje i próbuje rozumieć w każdej sytuacji. Życzenia na rocznicę ślubu często stanowią problem, bo czego życzyć parze, która ma już miłość, a więc to, co najważniejsze? Pomysłów warto poszukać w wypowiedziach najsłynniejszych aforyzmach. 

„Miłość jest czymś najmocniejszym na świecie, a jednak nie można wyobrazić sobie nic bardziej skromnego" (Mahatma Gandhi)

„Małżeństwo składa się z takich drobiazgów, jak przypalone obiady i kąpiele w basenie o północy. To właśnie one łączą dwoje ludzi" (Tess Gerritsen, Chirurg)

„Miłość nie przychodzi, o tak - pielęgnowanie uczucia to czasem ciężka praca. To właśnie nasze niedoskonałości czynią nas wyjątkowymi" (Jay Crownover, Niepokorny. Jego Walka)

„Kochać, to znaczy wiedzieć o tym, co jest najgorsze w drugim człowieku i mimo to pragnąć go nadal całym sercem" (Cody McFadyen, Cień)

„Większość ran zadają nam najbliżsi. Związek z drugim człowiekiem jest też miejscem, w którym najlepiej się one goją" (William Paul Young, Chata)

Zobacz także:

Cytaty na 40. rocznicę ślubu

Aforyzmy doskonale sprawdzają się jako treść kartek okolicznościowych. Pisząc życzenia, nie zawsze wiemy, w jakie słowa ubrać myśli, by przekazać to, co naprawdę czujemy. Posłużenie się gotową sentencją czasem może wyrazić więcej, niż wymyślane samodzielnie zdania. Jeśli więc zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób uczcić rocznicę ślubu, polecamy zerknąć na wybrane przez nas cytaty o związku, miłości, wzajemnym oddaniu i zrozumieniu

„Miłość jest pragnieniem, by komuś coś dawać – a nie otrzymywać" (Bertold Brecht)

„Któż to ci powiedział, że nie ma już na świecie prawdziwej, wiernej, wiecznej miłości? A niechże wyrwą temu kłamcy jego plugawy język!" (Michaił Bułhakow, Mistrz i Małgorzata)

„Bardzo niebez­pie­cznie jest spot­kać ko­bietę, która nas całko­wicie ro­zumie. Kończy się to zaw­sze małżeństwem" (Oscar Wilde)

„Ale może właśnie do tego wszystko się sprowadza. Do miłości, która nie jest falą namiętności, lecz decyzją, by poświęcić się czemuś, komuś, niezależnie od tego, jakie przeszkody stoją nam na drodze" (Emily Giffin, Sto dni po ślubie)

„Małżeństwo to rozmowa, która powinna trwać całe życie" (Bridget Asher, Pożyczona miłość)

Cytaty na 30. rocznicę ślubu 

W literaturze, kinie i poezji można natrafić na mnóstwo wspaniałych złotych myśli o miłości i małżeństwie. Krótkie sentencje stanowią doskonałe opisy na rocznicę związku. Artyści jak nikt inny potrafią wyrazić swoje uczucia, zainspirować i skłonić do refleksji. Cytaty o wdzięczności, pokorze i trosce często sprawiają, że zaczynamy zastanawiać się nad sobą i nad swoim zachowaniem. Każdy dla ukochanej osoby chce być jak najlepszą wersją siebie, dlatego warto od czasu do czasu spojrzeć na swój związek z innej perspektywy. 

„Nigdy nie kocha się za bardzo" (Éric-Emmanuel Schmitt, Kiedy byłem dziełem sztuki)

„Kocha się za nic. Nie istnieje żaden powód do miłości" (Paulo Coelho, Alchemik)

„Małżeństwo nie szkodzi tylko prawdziwej miłości" (Artur Andrus, Każdy szczyt ma swój Czubaszek. Maria Czubaszek w rozmowie z Arturem Andrusem)

„Spędzicie resztę życia, ucząc się siebie nawzajem, i od czasu do czasu będziecie na siebie naskakiwać. Ale piękno małżeństwa polega na tym, że jeśli wybrałeś właściwą osobę i jeśli oboje się kochacie, zawsze znajdziecie sposób, by się z tym uporać" (Nicholas Sparks, Od pierwszego wejrzenia)

„Każdy związek jest domem, do którego klucze znajdują się w rękach mieszkańców" (Éric-Emmanuel Schmitt, Małe zbrodnie małżeńskie)

Cytaty na 25. rocznicę ślubu 

Rocznice ślubu mają to do siebie, że każda kolejna angażuje coraz więcej osób. Początkowo świętują ją jedynie małżonkowie. Jeśli mają dzieci, one również chcą uczcić upływające lata związku rodziców, a w dużych rodzinach do celebrowania dołączają i wnuki. Cytaty na rocznicę związku bardzo często nie dotyczą więc jedynie miłości i namiętności, ale też rodzinnego ciepła, które tworzy domowe ognisko. 

„„Myślę, że za Tobą tęskniłbym, nawet gdybyśmy się nigdy nie spotkali" (Pretty Man, czyli chłopak do wynajęcia, reż. Clare Kilner)

„Miłość to suma wyborów, siła zaangażowania, więzi, które trzymają nas razem" (Emily Giffin, Sto dni po ślubie)

„Spotkanie kogoś, kogo pokocha się z wzajemnością, jest wspaniałym uczuciem. Ale spotkanie bratniej duszy jest uczuciem chyba jeszcze wspanialszym" (Cecelia Ahern, PS Kocham Cię)

„Tworzenie wzajemnych relacji, to jak budowanie zamku z piasku. Nieustannie trzeba o niego dbać, by nie runął" (Magdalena Witkiewicz, Zamek z piasku)

„Bo przecież, żeby kogoś trzymać za rękę, trzeba najpierw swoją dłoń otworzyć" (Ewa Bagłaj, Prymuska)

Cytaty na 10. rocznicę ślubu 

Pierwsze rocznice ślubu pełne są żywych jeszcze wspomnień. Oglądanie ślubnych zdjęć, rozmowy o weselu i opowiadanie sobie anegdot to wówczas najlepszy sposób na celebrowanie kolejnych lat spędzonych razem. Doskonałym akompaniamentem to tych sentymentalnych historii są kieliszek dobrego wina oraz aforyzmy, które idealnie podsumują opowieści z przeszłości. Cytaty na ślub pełne są pozytywnych słów i emocji, które każda para młoda chciałaby odczuwać nie tylko w dniu wesela, ale przez resztę życia. 

„Jestem z tobą wszędzie jeśli tylko myślisz o mnie" (Marek Hłasko, Ósmy dzień tygodnia)

„Wszystko, co w życiu zrozumiałem, zrozumiałem tylko dlatego, że kocham" (Lew Tołstoj)

„Miłość to nie coś, co się znajduje. Miłość to coś, co znajduje Ciebie" (Wiek Adaline, reż. Lee Toland Krieger)

„Mogę ci ofiarować swoje życie, jednak to będzie krótkie życie; mogę ci oddać serce, choć nie wiem, ile jeszcze uderzeń wytrzyma. Ale kocham cię bardzo i mam nadzieję, że wybaczysz mi samolubne pragnienie, żeby posmakować szczęścia, resztę życia spędzając z tobą" (Cassandra Clare, Mechaniczny książę)

„Pobieramy się z rozsądku, a kochamy dla przyjemności" (Margaret Mitchell, Przeminęło z wiatrem)