Kartki okolicznościowe przychodzi nam dawać i otrzymywać w związku z najróżniejszymi okazjami. Jednak niezależnie od tego, czy świętujemy czyjeś urodziny, gratulujemy sukcesu lub życzymy dobrej i szczęśliwej przyszłości po ślubie, wypisywanie ich zawsze wiąże się ze stresem. Samodzielne wymyślanie życzeń nie jest łatwe, zwłaszcza gdy zależy nam na tym, by były wzruszające i dopracowane. Jeśli kreatywne pisanie przychodzi wam z trudem, skorzystajcie z słów największych mówców i poetów, które z pewnością precyzyjnie oddadzą to, co chcecie przekazać. Te cytaty do dedykacji zawsze warto mieć pod ręką.

Cytaty do dedykacji dla dzieci

Wiele z nas otrzymało w czasach szkolnych nagrodę w postaci książki. Wygrany konkurs recytatorski, dobra średnia, czy po prostu promocja do kolejnej klasy dawały nauczycielom preteks do obdarowywania dzieci kilkunastostronicowymi opowiadaniami, czy nowelkami. Wyróżnieni uczniowie z dumą otwierali je na pierwszej stronie i… nie rozumieli ani słowa z przydługawej dedykacji! Tą nostalgiczną anegdotą chcemy przypomnieć, że cytaty do książki na prezent powinny być dopasowane do tego, kto go otrzymuje. Oto kilka propozycji sentencji, które wywołają uśmiech na każdej dziecięcej twarzy.

„Musisz pomyśleć o czymś cudownym. A takie myśli uniosą cię same w powietrzu" (James Matthew Barrie, Przygody Piotrusia Pana)

„Czyż to nie wspaniałe Marylo, że jutro będzie nowy dzień, w którym jeszcze nie zrobiło się żadnych błędów?" (Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza)

„Straszna to była przygoda, lecz przez ten rok miałem czas do rozmyślań i zrozumiałem, że największą dla mnie stratą była utrata serca. Kiedy kochałem, byłem najszczęśliwszym człowiekiem na świecie" (Lyman Frank Baum, Czarnoksiężnik z Krainy Oz)

„Z ludźmi jest tak jak z zegarkami! Najważniejsze jest to, co mają w środku" (Jan Brzechwa, Tryumf Pana Kleksa)

„Nie możesz stanąć w jednym punkcie w lesie i czekać aż inni do ciebie przyjdą. Sam musisz czasem do nich wyjść" (Alexander Milne, Kubuś Puchatek)

Zobacz także:

Cytaty do dedykacji dla przyjaciela

Więź z przyjacielem do bardzo osobista relacja. Jest powiernikiem naszych sekretów, partnerem do wielogodzinnych rozmów i pomocną ręką w potrzebie. To, jak wiele przyjaciele wnoszą do naszego życia jest niemożliwe do zmierzenia żadną ze znanych nam miar. Czas, zaangażowanie i bezinteresowana serdeczność to wartości, których nie da się przeliczyć na pieniądze, dlatego trzeba docenić je i wynagrodzić równie abstrakcyjną walutą - wdzięcznością. Szczere podziękowanie warto umieścić na symbolicznym na przykład ulubionej książce. Ważne jest, by cytat dla przyjaciela idealnie oddawał to, co czujemy i istotę naszej relacji. 

„Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu" (Antoine de Saint Exupery, Mały Książę)

„Kto czyta książki, żyje podwójnie" (Umberto Eco)

„Każdy człowiek jest inny ‒ dotyczy to na równi dzieci i dorosłych ‒ i dlatego trzeba szukać takich sposobów okazywania miłości innym, żeby mogła być przez nich odbierana jako miłość" (Jesper Juul)

„Chcąc doznać pełni szczęścia, trzeba je dzielić z kimś drugim" (Mark Twain)

„Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają jak latać" (Antoine de Saint-Exupéry)

Cytaty do dedykacji na urodziny

Wybierając drobny upominek urodzinowy, często decydujemy się na książkę. To uniwersalny, praktyczny prezent, wraz z którym przekazujemy serdeczne życzenia znalezienia czasu na odpoczynek, relaks i dobrą lekturę. Prezent, który jest osobisty pokazuje, jak bardzo zależy nam na osobie, którą obdarowujemy. Dobrymi sposobami na wyrażenie zaangażowania jest poświęcenie czasu na ułożenie szczerych życzeń, samodzielne wypełnienie kartki urodzinowej lub opatrzenie prezentu drobnym liścikiem, na przykład spersonalizowanym mottem lub cytatem o byciu sobą

„Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy" (Eric Emmanuel Schmitt, Oskar i Pani Róża)

„Jak powiedział któryś z filozofów, życie jest podróżą. Zazwyczaj jednak podróżujemy przez skrzyżowania, gdzie tablice poustawiali ci, którzy próbują nam narzucić kierunek marszu. Prawdziwych drogowskazów najlepiej szukać we własnym wnętrzu" (Przemysław Słowiński, Naturalnie wolno strzelać. Biografia Ulrike Meinhof. Rzecz o terrorze seksie i polityce)

„Nie biegnij za szybko przez życie, bo najlepsze rzeczy zdarzają się nam wtedy, gdy najmniej się ich spodziewamy" (Gabriel García Márquez)

„Matematyka dowodzi niezbicie: jedyną wygrywającą strategią jest tajemnica. Tylko głupek mówi, kiedy ma urodziny" (Peter Watts, Ślepowidzenie)

„Co jest najśmieszniejsze w ludziach: Zawsze myślą na odwrót: spieszy im się do dorosłości, a potem wzdychają za utraconym dzieciństwem(...) Żyją jakby nigdy nie mieli umrzeć, a umierają, jakby nigdy nie żyli" (Paulo Coelho, Być jak płynąca rzeka)

Cytaty do dedykacji dla nauczyciela

Nauczyciele to nie tylko osoby, które w murach szkoły wygłaszają gotowe formułki wprost z opasłych podręczników. To również drogowskazy, które wskazują kierunek w wieku, w którym wielu z nas czuje się zagubionych na drodze do znalezienia siebie. To także cierpliwi mentorzy, pomagający podjąć najważniejsze życiowe decyzje. W końcu są oni też ogromną inspiracją dla młodych, kształtujących dopiero swój charakter. 

Cytaty o nauczycielach, które umieszczamy w dedykacjach i kartkach okolicznościowych często nie oddają tego, jak wiele im zawdzięczamy. Jeśli szukasz pięknej sentencji, która podkreśli ich rolę w porządkowaniu młodzieńczego chaosu, przejrzyj cytaty o zmianach, zdobywaniu doświadczenia i pokonywaniu przeciwności losu.

„Logika zabierze cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia zabierze cię wszędzie" (Albert Einstein)

„Najlepszy nauczyciel to ten, który wskaże ci gdzie patrzeć, ale nie powie ci co masz widzieć" (Alexandra K. Trenfor)

„Kiedy przestaniesz gorączkowo szukać drogowskazów i dokładnych map, poczujesz, że świat sam cię poprowadzi. W najlepszym dla Ciebie kierunku" (Beata Pawlikowska, Blondynka na Bali)

„Naszym celem jest uczynić świat piękniejszym, niż był w chwili, kiedy nań przyszliśmy" (Kurt Vonnegut)

„To możliwość spełnienia marzeń sprawia, że życie jest tak fascynujące" (Paulo Coelho, Alchemik)