Krótkie cytaty o przyjaźni

Otaczanie się życzliwymi ludźmi jest jednym z najważniejszych warunków szczęśliwego życia. Z pewnością spotkałaś na swojej drodze zarówno wartościowych ludzi, jak i takich, którym nie zależało na twoim dobru. Dobrym sposobem na zapamiętanie, by jak ognia unikać toksycznych charakterów jest uwiecznienie tej myśli na ciele w postaci głębokiej sentencji o przyjaźni. Wzruszające cytaty na tatuaż można znaleźć we wszystkich niemal dziełach kultury. Przedstawiamy kilka naszych propozycji krótkich przysłów o przyjaźni

„Każdy z nas potrzebuje czasami ręki, która wyciągnęłaby go z kłopotów" (Alba de Céspedes, Lala)

„Dobrych przyjaciół trudno znaleźć, a jeszcze trudniej zapomnieć" (John Green, Gwiazd naszych wina)

„Ci, których pokochaliśmy, zostają z nami na zawsze" (Mój brat niedźwiedź, reż. Aaron Blaise, Robert Walker)

„Jeden lojalny przyjaciel jest wart dziesięciu tysięcy krewnych" (Eurypides)

„Przyjaźń to chyba najpowszechniejsza forma miłości" (Stieg Larsson, Zamek z piasku, który runął)

Cytaty dla przyjaciółki na urodziny

Jeśli masz w swoim życiu prawdziwych przyjaciół, pamiętaj o tym, by zawsze ich doceniać i przypominać im, jak ważną rolę odgrywają w naszej codzienności. Doskonałą ku temu okazją są urodziny! Zaskocz swoją przyjaciółkę prezentem od serca i podaruj jej samodzielnie wykonaną kartkę, która będzie przypominała jej, jak wiele dla ciebie znaczy. Możesz umieścić w niej choćby fajne cytaty na podziękowanie, by okazać wdzięczność za każdą spędzoną wspólnie chwilę. Nie czujesz się mistrzem w wymyślaniu życzeń? Zainspiruj się jedną z naszych propozycji intrygujących dobrych słów dla przyjaciela.

„Możesz pamiętać piękną twarz przez kilka dni, ale piękną duszę zapamiętasz na całe życie" (Dzwonnik z Notre Dame, reż. Kirk Wise, Gary Trousdale)

„Dzień bez przyjaciela jest jak dzbanek, w którym nie ma nawet kropelki miodu" (A.A. Milne, Kubuś Puchatek)

„Mógłbym ci powiedzieć to, co chcesz usłyszeć, ale czy mógłbym się wtedy nazywać twoim przyjacielem?" (Becca Fitzpatrick, Finale)

„I na koniec najważniejsza zasada zrywania: nie ważne kto ci złamie serce i jak długo się będziesz kurować. Bez przyjaciółek nie dasz rady" (Sex w wielkim mieście, reż. Darren Star)

„Jedyne, co miało jakieś znaczenie, to to, że znalazłem mojego pierwszego przyjaciela, a tym samym zacząłem naprawdę żyć" (Tove Jansson, Muminki. Księga druga)

Śmieszne cytaty o przyjaźni

Przyjaciele to osoby, które często towarzyszą nam w najzabawniejszych sytuacjach i szalonych przygodach, a często są też świadkami naszych wstydliwych niepowodzeń, czy drobnych potknięć. Przy nich uśmiech prawie nigdy nie schodzi z twarzy, a brzuch regularnie boli od głośnego śmiechu. Z tego powodu motyw przyjaźni był często wykorzystywany w przeróżnych komediach, a cytaty z filmów o relacjach międzyludzkich od lat rozbawiają kolejne pokolenia. Oto kilka mądrych cytatów o tym, ile radości wnoszą do naszego życia bratnie dusze. 

„Prawdziwy przyjaciel to nie ten, który odwala za ciebie całą robotę, lecz ten który uświadomi ci, że wszystko masz zrobić sam" (Edward Stachura)

„Przyjaciele, z którymi zabijamy czas, to właśnie prawdziwi przyjaciele" (Haruki Murakami, Przygoda z owcą)

„Przyjaciół kochamy dla ich wad, bo lubimy, gdy ktoś też ma wady" (Aleksander Fredro)

„Przyjaźń rodzi się w momencie, gdy jedna osoba mówi do drugiej >>Co? Ty też? Myślałem, że tylko ja<<" (C.S. Lewis, Cztery miłości)

Cytaty o prawdziwej przyjaźni

Niekiedy bardzo trudno jest znaleźć osobę, która w pełni zaakceptuje nas takimi, jakimi jesteśmy. Poszukiwania prawdziwego przyjaciela mogą trwać latami pełnymi niepowodzeń, rozczarowań i wielokrotnej utraty zaufania w ludzką szczerość i dobre intencje. Czas oczekiwania na pojawienie się bratniej duszy polecamy umilić sobie lekturą. Cytaty o przyjaźni z książek są prawdziwą kopalnią złotych myśli, życiowych prawd i dodających otuchy słów. 

„Jeśli przyjaciele są wysoko na twojej liście priorytetów, to nawet gdy stracisz zdrowie, i tak zachowasz to, co liczy się najbardziej" (Regina Brett, Bóg nigdy nie mruga. 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu)

„Ludzie mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać. Kupują w sklepach rzeczy gotowe. A ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, więc ludzie nie mają przyjaciół" (Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę)

„W przyjaciołach powinniśmy szukać tego, co w nich najlepsze, i obdarzać ich tym, co w nas najlepsze. Wtedy przyjaźń będzie największym skarbem życia" (Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza)

„Niejeden by już nie żył gdyby nie przyjaźnie. Wszystko się waliło ale razem było raźniej. Łatwiej jest pokonać życia huragany, gdy za tobą przyjaciele stoją wytrwali" (Verba, Przyjaźń)

„A jeśli kogoś w życiu masz to nie zostawiaj bez szans i jeśli to przyjaźni smak mój przyjacielu o nią dbaj i gdy naprawdę chcesz być z kimś i nie żałować żadnej z chwil. Ta przyjaźń to nasz wielki dar więc proszę cię o nią dbaj" (Pectus, Mój przyjacielu)

„Może, pomyślał, nie ma czegoś takiego jak dobrzy i źli przyjaciele. Może są po prostu tylko przyjaciele, ludzie, którzy będą przy tobie, kiedy ci coś dolega, i pomogą ci, byś nie czuł się zbyt samotny. Może to ludzie, dla których warto przeżywać strach, mieć nadzieję... i żyć. Być może są to ludzie, za których warto umrzeć, kiedy trzeba" (Stephen King, To)

Smutne cytaty o przyjaźni

Jak wiemy, życie nie zawsze jest usłane różami. Czasem przychodzi nam mierzyć się z trudnymi sytuacjami i przygnębiającymi doświadczeniami, do których zdecydowanie należą rozstanie z bliskimi nam osobami i przychodząca po nim tęsknota. Znane na całym świecie cytaty o przyjaciołach mówią o tym, jak duże cierpienie potrafi przynieść taka rozłąka, ale też dają nadzieję na to, że z każdym dniem ból będzie coraz łagodniejszy aż w końcu uda nam się pogodzić z poczuciem straty i na nowo zacząć żyć pełnią życia. 

„Nikt chyba nie miałby przyjaciół, gdyby słyszał, co mówią oni za jego plecami" (Małgorzata Musierowicz, Ida sierpniowa)

„Najczęściej nasi najlepsi przyjaciele są sprawcami naszego upadku" (Victor Hugo, Katedra Marii Panny w Paryżu)

„Kiedy was nie ma to jakby niebo miało się rozstać na zawsze ze słońcem. Kiedy was nie ma dosyć mam wszystkiego i pragnę stąd na zawsze odejść" (Agata Budzyńska, Opowieść o przyjaźni)

„Człowiek naraża się na łzy, gdy raz pozwoli się oswoić" (Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę)

„Zmarli przyjaciele nie spoczywają w ziemi, ale żyją w naszych sercach; tak Bóg chciał, abyśmy nigdy nie byli sami" (Aleksander Dumas, Hrabia Monte Christo)