Ćwiczenia z hantlami pomagają wyrzeźbić idealną sylwetkę, nie należy jednak zapominać, że sport to przede wszystkim zdrowie, tak też jest w tym przypadku. Jeżeli do swojego planu aktywności wdrożysz odpowiednio skomponowany trening, już po kilku tygodniach zaobserwujesz poprawę samopoczucia, a z czasem będzie tylko lepiej.

Ćwiczenia z hantlami dla początkujących

Ćwiczenia z hantlami dla początkujących mają służyć poprawie sylwetki, samopoczucia i ogólnego stanu zdrowia, jednak aby trening mógł przynieść oczekiwane rezultaty, warto przestrzegać kilku zasad:

pamiętaj o rozgrzewce - ćwiczenia z wolnym obciążeniem nie doprowadzą do wystąpienia kontuzji, ale tylko pod warunkiem, że odpowiednio przygotujesz swoje ciało do wzmożonej aktywności,

nie zaczynaj od zbyt dużego ciężaru - pierwsze treningi przeprowadź z obciążeniem, z którym poradzisz sobie bez większych trudności,

ćwiczenia wykonuj powoli - w treningu siłowym, technika odgrywa kluczową rolę. Ćwicz w wolnym tempie, dzięki czemu, łatwo wypracujesz odpowiednie ruchy. Zwłaszcza na początku, warto ćwiczyć przed lustrem,

nie zapominaj o dniach beztreningowych - twoje mięśnie potrzebują czasu na regenerację. Po każdym dniu treningowym, powinien nastąpić dzień przerwy.

Ćwiczenia z hantlami w domu

Ćwiczenia z hantlami warto wykonywać w miejscu do tego przeznaczonym, jeżeli jednak wolisz zacisze własnego mieszkania, nie musisz specjalnie zapisywać się na zajęcia w fitness klubie. Ćwiczenia z hantlami w domu można wykonywać w pełnym zakresie, wystarczy tylko skrawek wolnej przestrzeni i stabilne, proste podłoże. Jeżeli swoją domową siłownię "uzbroisz" nie tylko w hantle, ale i w ławeczkę do ćwiczeń, bez trudu przeprowadzisz nawet złożony trening.

Zobacz także:

Ćwiczenia z hantlami dla pań

Ćwiczenia z hantlami niosą z sobą wiele korzyści. Poza modelowaniem sylwetki, pomagają też zatroszczyć się o zdrowie. Jak ćwiczenia z hantlami dla pań wpływają na zdrowie?

Trening siłowy znacząco niweluje ryzyko wystąpienia chorób krążenia, cukrzycy i innych schorzeń ogólnoustrojowych. Dodatkowo, reguluje gospodarkę hormonalną. Regularnie wykonywane ćwiczenia wspomagają funkcję układu immunologicznego, zwiększając liczbę białych krwinek. Poza tym, panie, które ćwiczą regularnie, najczęściej mogą pochwalić się wyższą samooceną.

Kobiety mogą wykonywać trening dosłownie każdej partii mięśni, dokładnie tak samo, jak mężczyźni. Istnieją jednak obszary, które wymagają szczególnej uwagi. Wszystkie panie, którym zależy na zgrabnej sylwetce, powinny skupić się na brzuchu, plecach i piersiach. Poniżej prezentujemy zestaw idealny na początek. Pierwsze treningi powinny obejmować 3 serie, po 10-12 powtórzeń.

Ćwiczenia z hantlami na brzuch

Ćwiczenia z hantlami na brzuch angażują do pracy wszystkie kluczowe partie mięśni, w tym mięśnie proste, skośne i poprzeczne.

Rozstaw hantle na podłodze, na wysokości barków (w pozycji pionowej). Oprzyj dłonie na ciężarkach, opuść i unieś tułów (jak przy wykonywaniu klasycznych pompek). Gdy ręce będą wyprostowane, unieś jedną z hantli na wysokość klatki piersiowej. Opuść ciężarek na podłogę i wykonaj ten sam ruch drugą ręką.  

Ćwiczenia z hantlami na plecy

Ćwiczenia z hantlami na plecy pomagają zachować prawidłową postawę i modelują sylwetkę ciała.

Stań w rozkroku i pochyl się do przodu (jak przy wykonywaniu skłonu). Chwyć hantle, a następnie - unieś ramiona w bok, do wysokości głowy. 

Ćwiczenia z hantlami na ujędrnienie biustu

Ćwiczenia z hantlami na ujędrnienie biustu uniosą piersi, nadając im kształtny, seksowny wygląd.

Stań w pozycji wyprostowanej, trzymając w dłoniach hantle. Ramiona unieś przed siebie, na wysokość klatki piersiowej. Dłonie powinny być zwrócone ku sobie wewnętrzną stroną. Rozchyl ręce, następnie powoli opuść hantle, zginając łokcie.