Na śniadanie najchętniej słodkie płatki, batonik na przekąskę, a do tego paczka ciastek. Czekolada w prezencie od dziadka i gazowane, słodkie napoje w szkolnym sklepiku. Czy taka dieta służy naszemu dziecku? Dlaczego nie?

Nasz dzisiejszy ekspert, Hanna Stolińska, dietetyk z Instytutu Żywności i Żywienia odpowiada na kilka pytań dotyczących cukru w diecie dziecka.

1. Dlaczego cukier jest tak szkodliwy dla dzieci?

Cukier sam w sobie nie jest szkodliwy, stanowi materiał energetyczny dla naszego organizmu, a zwłaszcza mózgu. Staje się jednak szkodliwy przy nadmiernym jego spożyciu, a o to nie trudno. Cukier znajduje się nie tylko w typowych słodyczach, ale przede wszystkim przetworzonych produktach zbożowych, owocach w postaci fruktozy, nabiale- laktoza i deserach mlecznych oraz sokach i napojach.Nadmiar cukru czyli energii objawia się przede wszystkim wzrostem masy ciała czyli do nadwagi i otyłości. Te schorzenia rodzą za sobą kolejne problemy- cukrzyca typu 2 kiedyś zarezerwowana dla osób dorosłych, nadciśnienie, dna moczanowa, odwapnienie kości. dodatkowo nadmiar cukru przyczynia się do powstania próchnicy, grzybicy, osłabienia układu odpornościowego i zespołu jelita drażliwego. Co ważne również zmiana nastroju naszych pociech uzależniona jest od częstości i ilości zjadanego cukru. Chodzi tu o tzw huśtawkę insulinową- kiedy dziecko zje produkt z wysoką zawartością cukru prostego (duży indeks glikemiczny) stężenie glukozy  we krwi gwałtowanie wzrasta- dziecko jest nadpobudliwe- jest to stan hiperglikemii. Gwałtowny skok powoduje również gwałtowny spadek glukozy za sprawą hormonu insuliny co prowadzi do hipoglikemii czyli osłabienia, drażliwości.Nadmiar cukru w diecie bardzo często powoduje również trądzik i zmiany skórne.

2. Jak skutecznie wyeliminować z diety małego łasucha słodycze?

Poszczególne etapy eliminacji cukru z diety opisane są w książce ,,Cukier dzieci nie krzepi''.Przede wszystkim zmiany należy wprowadzać stopniowo zaczynając od jedzenia słodyczy jedynie w weekendy, rozcieńczając soki, kupując chleb graham, a docelowo razowy oraz mieszanie słodkich płatków śniadaniowych z zdrowszymi płatkami owsianymi i otrębami. Dosładzanie herbaty również eliminujemy stopniowo po pół łyżeczki.Bardzo ważna jest determinacja i rozmowy z dzieckiem na temat negatywnego wpływu nadmiaru cukru w ich diecie.

3. Czy nawet jedno ciastko szkodzi dziecku?

Zobacz także:

Oczywiście, że jedno ciastko nie zaszkodzi dziecku, ale tu nacisk kładziemy właśnie na ilość i jakość słodyczy. Mimo wszystko słodycze nie powinny występować w codziennym menu np jako nagroda za zjedzenie obiadu. Jeżeli dziecko zje coś słodkiego zadbajmy o to żeby więcej poruszało się na świeżym powietrzu lub kolejny posiłek bazował głównie na warzywach w celu zbilansowania wartości energetycznej posiłków z całego dnia. Słodycze na bazie pełnoziarnistego zboża, owoców, kakao i orzechów mogą stanowić bardzo dobre źródło witamin i składników mineralnych w diecie dziecka.

4. Dlaczego tak trudno zrezygnować ze słodkości?

Od początku życia przyzwyczajamy się do słodkiego smaku- mleko matki przecież też jest słodkie. Dlatego smak ten kojarzy się nam z ciepłem, bliskością drugiej osoby. słodki smak obecny jest przecież przy każdej uroczystości. Nie musimy całkowicie rezygnować z tego smaku- nie unikniemy go chociażby jedząc owoce, ale wszystkie nawyki można zmienić i stopniowo redukując zawartość cukru w diecie zmniejszać również chęć na niezdrowe produkty.

Jeśli chcesz dowiedzieć sie wiecej koniecznie siegnij po ksiażkę "Cukier dzieci nie krzepi" autorstwa Dr Jacoba Teitelbauma i Dr Deborah Kennedy. Znajdziesz w niej odpowiedzi na najczestsze pytania rodziców, dowiesz sie jak sprawnie i bez wiekszych protestów wyeliminować słodycze z diety Twojego malucha. Przeczytasz rady o tym, jak zmieniać nawyki żywieniowe dzieci, uczyć je samodzielnego dokonywania zdrowych wyborów i motywować do zdrowego odżywiania.Polecamy!