Colin Powell — były sekretarz stanu USA — zmarł z powodu komplikacji związanych z COVID-19. Polityk od dłuższego czasu przebywał w szpitalu.

Colin Powell nie żyje: przyczyna śmierci

Colin Powell zmarł 18 października 2021 roku w wojskowym szpitalu imienia Waltera Reeda pod Waszyngtonem. O jego śmierci poinformowała rodzina. Krewni ujawnili przyczynę śmierci i podziękowali personelowi szpitala za opiekę:

Były szef dyplomacji USA gen. Colin Powell zmarł w poniedziałek rano wskutek powikłań związanych z COVID-19 [...] Serdecznie dziękujemy personelowi medycznemu Walter Reed National Medical Center za opiekę medyczną. Straciliśmy niezwykłego i kochającego męża, ojca, dziadka i wspaniałego Amerykanina - czytamy w Facebook'owym oświadczeniu.

Colina Powella oficjalnie pożegnał były prezydent USA, George W. Bush: 

Laura i ja jesteśmy głęboko zasmuceni śmiercią genenerała Powella. Był wielkim mężem stanu. Na jego radach i doświadczeniu polegało wielu prezydentów.

Bush podkreślił również, Colin Powell był osobą niezwykle rodzinną i dobrym przyjacielem.

Kim był Colin Powell?

Colin Powell współpracował z Ronaldem Reaganem, George’em Bush'em Seniorem (był przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów), a następnie z jego synem, George’em W. Bushem. Zasłynął jako pierwszy Afroamerykanin na najwyższym stanowisku wojskowym oraz pierwszy Afroamerykanin na stanowisku sekretarza stanu.

W 2008 roku poparł Baracka Obamę — kandydata Demokratów w wyścigu o fotel prezydenta USA. Było to bezprecedensowe wydarzenie — sam Powell był Republikaninem, a jego głos miał ogromne znaczenie ze względu na pozycję polityczną i bogatą przeszłość.