"Tajemniczy ogród" nowa adaptacja dziecięcej powieści 

Tę obyczajową powieść o świecie fantazji w trudnych czasach Frances Hodgson Burnett wydala po raz pierwszy w 1911 roku. 

Główną bohaterką powieści jest Mary Lennox, która przyszła na świat w Indiach. Jej ojciec był wysokim urzędnikiem administracji kolonialnej, matka zajmowała się głównie życiem towarzyskim. Wychowywanie córeczki pozostawiali hinduskiej niańce (ayah). Pozbawiona rodzicielskiej opieki Mary terroryzowała służbę, była dzieckiem chorowitym, niegrzecznym i niemiłym. Gdy miała dziesięć lat, jej rodzice zmarli podczas epidemii cholery. Opiekę nad nią przejął wuj Archibald Craven. Dziewczynka pojechała do Anglii. do położonej na wrzosowiskach posiadłości wuja. Jednak i tu wydaje się być pozostawiona sama sobie – wuj w domu nie mieszka, a gospodyni od razu oznajmia, że nie ma obowiązku zajmowania się nią, poza zaspokajaniem podstawowych potrzeb.

Niepotrafiąca nawiązać właściwych kontaktów z otoczeniem Mary początkowo w dalszym ciągu jest niemiła w stosunku do służby wuja, lekceważąc ich i usiłując wymóc takie traktowanie siebie, do jakiego przywykła w Indiach. Jej stosunek zaczyna się zmieniać pod wpływem prostodusznej, sympatycznej i współczującej Mary, młodej służącej Marty, która, sama mając liczne rodzeństwo, potrafi zrozumieć potrzeby dziecka. Dużą rolę odgrywa też budzenie się zainteresowania przyrodą i ruch na świeżym powietrzu w wielkim ogrodzie otaczającym pałac Cravena. Mary spotyka tam ogrodnika Bena Weatherstaffa, ponurego milczka, w którym czuje pokrewną duszę.

Pałacowe, wydawałoby się mroczne, tereny kryją tajemnicę – otoczony wysokim murem, zamknięty ogród. Mary przypadkowo odnajduje do niego klucz i rozpoczyna wielką przygodę. "Tajemniczy ogród" bardzo szybko wszedł do kanonu dziecięcej literatury, próbowano go również jednokrotnie przełożyć na język filmu. 

Dokładnie 27 lat temu za temat dziecięcej fantazji i siły natury zabrała się polska reżyserka Agnieszka Holland - jej adaptacja pełna była baśniowej atmosfery, jednocześnie oddając dość realistycznie historię dorastania, straty, porzucenia i naprawy więzi rodzinnych. 

"Tajemniczy ogród" z Colinem Firthem kiedy w kinach?

Produkcją najnowszej adaptacji "Tajemniczego ogrodu" zajęli się David Heyman, reżyser filmów z serii o „Harrym Potterze” i Rosie Alison ("Paddington"), a w rolach głównych obsadzono uwielbianego przez widzów laureata Oscara, czyli Brytyjczyka Colina Firth (wszyscy kochamy pana Darcy, prawda?) oraz Julie Walters (grała m.in. w "Harry Potter i Kamień Filozoficzny", "Mamma Mia" oraz "Edukacji Rity").

Jedną z najważniejszych różnic między powieścią a filmem jest fakt, że akcję przeniesiono z przełomu XIX i XX wieku na rok 1947, tuż po drugiej wojnie światowej. W głównej roli zobaczymy 14-letnią Dixie Egerickx. Całość zwiastuna "Tajemniczego ogrodu" przypomina nam świetną skądinąd filmową opowieść na podstawie trylogii rozpoczynającej się od "Złotego kompasu", czyli "Mroczne materie" wyprodukowane przez HBO. Dickona Sowerby (chłopca, z którym zaprzyjaźnia się Mary) gra zresztą Amir Wilson, który zagrał również w "Mrocznych materiach". 

Data kinowej premiery nie jest jeszcze dokładnie znana, wiadomo jednak, że "Tajemniczy ogród" pojawi się w kinach jeszcze w tym roku. Nie możemy się doczekać, każdy ma prawo od czasu do czasu zajrzeć do krainy dziecięcej fantazji, prawda?