Szafę najlepiej ulokować we wnęce i zasłonić przesuwanymi drzwiami. Masywny mebel nabierze lekkości, gdy zdecydujemy się na drzwi z matowego szkła. Jeżeli zaś zależy nam na optycznym powiększeniu wnętrza, doskonałym rozwiązaniem będą drzwi lustrzane.

Przy projektowaniu wnętrza szafy warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Na początku zastanów się, co chcesz w niej przechowywać (np. długie okrycia; czy będzie pełniła również funkcję bieliźniarki). Następnie dokładnie rozplanuj liczbę półek oraz drążków. Część półek możesz zastąpić szufladami lub ażurowymi wysuwanymi koszami. W nich, albo w kartonowych pudełkach, można trzymać drobne przedmioty, np. paski, krawaty, apaszki.
Jeżeli chcesz przechowywać w szafie dłuższą odzież, lepiej najpierw ją zmierz i do tych wymiarów dostosuj wysokość, na której umieścisz drążek (płaszcze i sukienki nie będą się później gniotły). Fachowcy zalecają, żeby ta wysokość nie była mniejsza niż 175 cm. Dla żakietów i garniturów wystarczy 105 cm, a koszul i bluzek – 80 cm. Warto pamiętać, aby długość drążków nie przekraczała 120 cm (w przeciwnym wypadku mogą się wyginać).

Wygodniejszy od drabinki

Korzystanie z górnej części szafy ułatwi tzw. pantograf (210 zł). Jest to ruchomy drążek, który można łatwo opuścić za pomocą długiej rączki, po czym z powrotem ulokować pod „sufitem” szafy. Na pantografie możesz zawiesić koszule, bluzki, żakiety. To rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdza się w szafach wysokich.

Wieszaki z pomysłem
1. W formie złączonych ze sobą kółek: na krawaty, paski. Ikea, 15,99 zł.
2. Z końcówkami z termoplastycznego tworzywa, które zapobiega zsuwaniu się ubrań. Czerwona Maszyna, 90 zł.
3. Na spódnice. Ikea, 9,99 zł.
4. Metalowy, utrzyma ciężką odzież. Czerwona Maszyna, 87 zł.
5. Na 5 par spodni. Ikea, 9,99 zł.
6. Uniwersalny, z plastiku. Tesco, 9,99 zł/3 szt.

Dobrze rozmieszczone półki to ważny aspekt funkcjonalności szafy. Ich przeznaczenie najlepiej ustalić już w trakcie jej projektowania. Należy przy tym pamiętać, że półki nie powinny być usytuowane zbyt daleko od siebie, bo nie wykorzysta się całej przetrzeni między nimi. Na półkach umieszczonych zaś zbyt gęsto będzie mało miejsca do przechowywania rzeczy.

Wysuwana wygoda
Szuflady (63 zł) należą wprawdzie do droższych elementów wyposażenia szafy, ale za to są bardzo praktyczne i wygodne. Dzięki kółeczkom w prowadnicach wysuwa się je lekko.

Porządek w rządku
Mocny drążek wytrzyma nawet duże obciążenie, także okrycia zimowe. Rzeczy, których nie używasz np. ze względu na porę roku, warto umieścić w specjalnych plastikowych pokrowcach.

Praktyczne ażury
Tradycyjne szuflady z powodzeniem uzupełnisz lekkimi koszami z lakierowanego drutu (42–55 zł), również umieszczonymi na prowadnicach. Tego rodzaju pojemniki idealnie nadają się do przechowywania w nich przedmiotów o dużych gabarytach (np. zapasowej pościeli, ręczników czy puchowych kurtek).

Mały magazyn
Szafa może być także schowkiem na akcesoria służące utrzymaniu odzieży w nienagannym stanie. Możesz w niej przechowywać nie tylko deskę do prasowania, ale i żelazko, zawieszone na specjalnej podstawce z haczykami na sznur (35 zł).

Ruchome podesty
Wysuwane blaty (25–35 zł), przypominające nieco szuflady bez frontów, są idealnym miejscem do trzymania butów – możesz je ustawić bokiem, jedną parę obok drugiej. Znakomite rozwiązanie, zwłaszcza do głębokich szaf.

Regalik z drążków
Obuwie można również ustawiać na dwóch drążkach umieszczonych pod kątem (25 zł/kpl). Jest to rozwiązanie dobrze sprawdzające się w płytkiej szafie – buty będą bowiem w niej stały w jednym rządku.

Pudełka – dodatkowe schowki

1. Pudełka na buty, z tworzywa sztucznego, zapinane na haczyk i pętelkę, z serii Komplement. Przez okienko łatwo sprawdzić, co znajduje się w środku. Ikea, 39,99 zł/4 szt.
2. Kartonowe, z pokrywką, dostępne w różnych wielkościach. Tesco, 8,99 ?11,49 zł/2 szt.
3. Vacker, płaskie pudełko obciągnięte tkaniną. Wyposażone w przegródki, dzięki którym można łatwo w nim przechowywać różne drobne przedmioty. Ikea, 34,99 zł.