To problem, z którym zmaga się obecnie większość rodziców. Kwarantanna to dla dzieciaków koszmar. Nuda jest dla nich gorsza od strachu przed niezrozumiałym i niezauważalnym gołym okiem koronawirusem.

Pierwsze dni minęły im pewnie na eksploracji wszystkich swoich zasobów i na nowo odkrywanie tych dawno zapomnianych zabawek. Rodzice dają z siebie wszystko, by przypomnieć sobie jak to jest być dzieckiem i wymyślać coraz to nowe gry, ale wielu z nich nie pozwala zapomnieć o sobie dorosłość i home office. My  się niecierpliwimy, a dzieci  stresując nową dla siebie sytuacją. Jak wytłumaczyć im obecne okoliczności w przystępny, ale nie zastraszający sposób, a przy tym zająć ich uwagę i dostarczyć mądrej rozrywki? 

Jak wytłumaczyć dziecku czym jest kwarantanna?

Z pomocą przychodzi Dorota Bródka, która jest psychologiem, certyfikowanym agile coachem, psychoterapeutą i mediatorem (to chyba najcenniejsza umiejętność w rozmowie ze zniecierpliwionym dzieckiem), a teraz autorką bajki, która tłumaczy najmłodszym dlaczego tak naprawdę siedzimy w domu. Bródka napisała "Bajkę o złym Królu Wirusie i Dobrej Kwarantannie" z myślą o rodzicach, którzy nie wiedzą, jak rozmawiać z dzieckiem o kwarantannie. Dla nas ta sytuacja jest abstrakcyjna i trudna do zrozumienia , co dopiero dla najmłodszych. Dlatego autorka w obrazowy i przystępny dla dziecka sposób konstruuje bajkowy świat, w którym dobro walczy ze złem właśnie poddając się kwarantannie. Pozwala to dzieciom uwierzyć, że działając według zasad z bajki, stają się małymi bohaterami, którzy mają wpływ na całą historię i ratowanie idyllicznego świata. Naszym zdaniem ta bajka nauczyłaby też wielu dorosłych, jak zachowywać się w czasie kwarantanny i dlaczego tak ważna jest dziś zbiorowa odpowiedzialność.

Autorka ma też ważne przesłanie dla trochę już zmęczonych rodziców:

"W tym naprawdę trudnym czasie pamiętajmy, że nie musimy być Idealnymi Rodzicami na czas Kwarantanny, nie musimy Idealnie zajmować się dziećmi, nie musimy starać się wypełniać każdej minuty jedynie wartościowymi działaniamI".

Treść bajki można pobrać bezpłatnie w formie pliku pdf, lub wysłuchać na blogu autorki.