Pewnie wiesz, że zaufanie to podstawa udanego związku. Tymczasem przyłapałaś swojego partnera na kłamstwie, być może nie pierwszy raz... Nieważne, czy to oszustwo dużego kalibru, czy drobne niedopowiedzenia, które nie robią nikomu krzywdy. Ty i tak czujesz, że coś jest nie w porządku i że musisz coś z tym zrobić. Co? Oto 7 kroków, dzięki którym poradzisz sobie z nieszczerym partnerem i... własnymi emocjami.

Dlaczego facet kłamie?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Mężczyźni (ale i kobiety) kłamią, by się chronić. By ukryć niewygodne dla nas fakty lub zachowania, których nie zaakceptowałby partner. Często poprzez kłamstwo chcemy po prostu uniknąć kłótni, kary, czy odrzucenia. Warto jednocześnie podkreślić, że za zatajeniem prawdy nie zawsze stoją wyłącznie złe intencje...

Co robić, kiedy mężczyzna kłamie? Jak reagować na kłamstwa partnera?

1. Nie ignoruj kłamstwa

Przyjmujesz, że wszyscy kłamią, więc twój partner też ma do tego prawo? To błąd. Prędzej czy później będziesz musiała skonfrontować się z rzeczywistością, a jeśli pozwolisz na kłamstwa, one będą zdarzały się coraz częściej i staną się coraz poważniejsze.

2. Pytaj wprost

Coś cię dręczy, ale boisz się zapytać? Może obawiasz się usłyszeć prawdę? Nie ignoruj swoich lęków, inaczej nigdy się ich nie pozbędziesz. Jeśli podejrzewasz nieszczerość, powiedz partnerowi wprost, co nie daje ci spokoju.

3. Powiedz, jak się czujesz

Zobacz także:

Już wiesz, że on cię okłamał, więc żądasz wyjaśnień. Ale uwaga, postaraj się unikać oskarżycielskiego tonu, skup się raczej na komunikowaniu swoich emocji. Wtedy będzie łatwiej o rzeczową rozmowę.

4. Nie pozwól trywializować kłamstwa

Są kłamstwa mniej i bardziej szkodliwe, mniej i bardziej bolesne. Ale nawet jeśli złapałaś partnera na nic nie znaczącym kłamstewku, tylko ty możesz ocenić, czy rzeczywiście nie ma ono dla ciebie znaczenia.

5. Zaufaj intuicji

Nie ignoruj tego, co podpowiada ci serce. W sprawach zaufania intuicja to twój najlepszy doradca. Jeśli czujesz, że druga osoba nie jest z tobą do końca szczera, potraktuj to jako sygnał ostrzegawczy.

6. Wysłuchaj partnera uważnie

Na pewno jesteś wzburzona, ale postaraj się uważnie wsłuchać w słowa partnera. Być może ma ci coś ważnego do powiedzenia? Jesteś w stanie zrozumieć i zaakceptować jego argumenty?

7. Odpowiedz sobie na pytanie: czy warto być z kimś, kto kłamie?

Wybacz mu, jeśli naprawdę warto. Pomyśl o konsekwencjach i zdecyduj, czy chcesz zapomnieć i wybaczyć kłamstwo partnerowi. Pod żadnym pozorem nie rób tego wbrew sobie i swoim uczuciom.

Jak ukarać męża za kłamstwa?

Kary takie, jak niegotowanie obiadu, czy brak zgody na seks TO NIE KARY. Zamiast tego poszukaj pomocy u specjalisty. Jeśli faktycznie chcesz, aby zmierzył się ze swoimi kłamstwami i poznał ich konsekwencje, udajcie się wspólnie na terapię. Nadszarpnięte zaufanie trzeba odbudować, a nic nie będzie dla niego większym dyskomfortem (tudzież karą) niż rozmowa o tym, co zrobił źle — jakie popełnił błędy i jak bardzo cię zranił.