Woda toaletowa czy perfumowana: różnice

Kupując nowy zapach, czy to dla siebie, czy w prezencie dla bliskiej osoby, wybór odpowiednich nut zapachowych nie jest jedynym dylematem, przed którym przyjdzie nam stanąć. Na ozdobnych flakonach w drogerii znajdziemy oznaczenia, które sprawiają, że poszczególne produkty, mimo iż teoretycznie o tym samym aromacie, będą się od siebie różnić. Najczęściej do wyboru mamy zapach w wersji EDP (eau de parfum) co oznacza wodę perfumowaną i EDT (eau de toilette) czyli wodę toaletową. Obie „wody” różnią od siebie przede wszystkim stężeniem olejków zapachowych. Ta pierwsza, czyli perfumowana, zawiera ich więcej - 10 do 20%, podczas gdy toaletowa od 5 do 10%. Naturalnie kolejną różnicą wynikającą z tego faktu jest cena: woda perfumowana będzie kosztowała więcej, niż woda toaletowa. Ponadto, wody toaletowe poddawane są procesowi odświeżenia zapachu, dlatego aromat tego samego „zapachu” w wersji EDT i EDP może delikatnie się różnić. 

Kultowe Black Opium w wersji eau de toilette:

Oraz ten sam zapach z większym stężeniem olejków eterycznych:

Różnica w cenie tych dwóch produktów to około 100 zł przy tej samej pojemności.

Woda toaletowa a woda perfumowana: co lepsze?

Po przeczytaniu różnic pomiędzy wodą toaletową, a perfumowaną, zapewne od razu nasuwa nam się stwierdzenie, że ta druga jest zdecydowanie lepsza. W rzeczywistości jednak ciężko tak jednoznacznie osądzać te produkty, bo każdy ma swoje zalety i wady. Woda toaletowa co prawda może być mniej trwała, a sam aromat mniej intensywny, natomiast czyni ją to bardziej uniwersalną, nienachalną, odpowiednią do noszenia podczas dnia. Plusem jest też jej niższa w stosunku do innych rodzajów wód cena - może być jednocześnie mniej wydajna, ale nie powinno to przeszkadzać osobom, które szybko nudzą się danym zapachem. Woda perfumowana jest droższa, trwalsza i jej aromat zazwyczaj jest bardziej intensywny - podczas aplikacji należy uważać, aby nie przesadzić! Istnieje również większe ryzyko uszkodzenia odzieży lub biżuterii przy bezpośrednim spryskaniu tych materiałów. 

Zobacz też: Jak używać perfum? W tych miejscach zapach utrzymuje się najdłużej

Woda toaletowa a perfumy

Choć mianem „perfumy” określamy potocznie każdy flakon z zapachem, tak naprawdę ta nazwa oznacza produkt o najwyższym stężeniu olejków eterycznych, które może wynosić aż 43%. Oczywiście wiąże się z tym dużo wyższa cena oraz mniejsza dostępność na rynku. Perfumy są też zazwyczaj sprzedawane w małych pojemnościach, ich flakony mogą być bardziej ozdobne, unikalne, co dodatkowo czyni je luksusowym produktem kolekcjonerskim. Prawdziwe perfumy będą oznaczone jako Parfum lub Perfume. Takie „pachnidło” jest bardzo trwałe i intensywne, wystarczy kilka kropli, aby aromat unosił się kilka dni, niekiedy zostaje nawet po wypraniu spryskanej odzieży w pralce. Woda kolońska jest też często mylona z wodą po goleniu, która ma mniejszą zawartość zarówno olejków eterycznych, jak i alkoholu, natomiast zawiera substancje łagodzące i nawilżające skórę.

Zobacz także:

Woda toaletowa a kolońska

Oznaczenie EDC czyli eau de cologne możemy spotkać zwłaszcza na opakowaniach produktów dla mężczyzn, choć uniwersalność wody kolońskiej w ostatnim czasie została mocno rozpropagowana przez markę Jo Malone. Woda kolońska charakteryzuje się małym stężeniem olejków zapachowych (3-5%) w stosunku do alkoholu (70-80%). Prawdziwa „woda kolońska” o nazwie Farina, opiera się na aromacie cytrusów i ziół, od niej swoją potoczną nazwę wzięły z resztą inne produkty zapachowe tego typu. Twórcą pierwszej Eau de Cologne był Johann Maria Farina - produkt powstał w 1709 roku w niemieckiej Kolonii.