Co można jeść przed snem?


Kolacja powinna być raczej lekkostrawna. Muszą się w niej znaleźć produkty stanowiące źródło białka, węglowodany złożone, a także warzywa. W posiłku tym lepiej, żeby nie znajdowały się cukry proste. Jeżeli zależy nam na tym, aby zrzucić zbędne kilogramy, kolacja powinna być elementem codziennego jadłospisu i pokrywać około 15-20% naszego dziennego zapotrzebowania kalorycznego. 

Dietetycy zalecają spożywanie posiłków duszonych, pieczonych lub gotowanych. Nie musimy się obawiać również jedzenia węglowodorów na kolację. Na stronie https://synergiczni.pl/ znajdziemy wiele porad dotyczących odżywiania i zdrowego stylu życia. Dobrym pomysłem na kolacje może być nawet kromka pełnoziarnistego chleba, na przykład z twarożkiem i warzywami.

Czego unikać przed snem?

Nie tylko przed snem, ale już w godzinach popołudniowych warto zrezygnować ze spożywania produktów zawierających kofeinę, a więc kawy czy napojów energetycznych. Wieczorem najlepiej więc wykluczyć wszelkie dania, które są powszechnie uznawane za niezdrowe, a więc różnego rodzaju fast foody, słodycze, pikantne i ciężkostrawne potrawy, a także posiłki wysokobiałkowe. Te ostatnie ze względu na to, że białko zwierzęce długo się trawi.

Na kolację lepiej unikać spożywania smażonych potraw, ponieważ obciążają one układ trawienny i mogą utrudniać zasypianie, a nawet wpływać na jakość snu. Wieczorem lepiej nie jeść również czerwonego mięsa, nie pić alkoholu i słodkich napojów gazowanych. Dużym zaskoczeniem dla wielu osób jest również fakt, iż lepiej nie spożywać też mleka, ponieważ jest w nim sporo białka i laktozy, a więc zwiększa ono poziom glukozy we krwi i pobudza produkcję insuliny, powodując problemy z zasypianiem.

O której zjeść ostatni posiłek?

Wiele osób wciąż ma błędne przekonanie o tym, kiedy powinno się jeść ostatni posiłek, myśląc, że po 18:00 nie powinni już nic spożywać. Lekkostrawną kolację warto zjeść 2-3 godziny przed snem, ponieważ kładąc się spać, nie powinniśmy być głodni, ze względu na to, że stan ten może powodować zaburzenia snu. Z kolei po przejedzeniu również będziemy odczuwać dyskomfort czy problemy trawienne, takie jak zgaga, czy refluks.