Olejowanie to jeden z rodzajów pielęgnacji włosów, polegający na nakładaniu na nie olejów lub innych kosmetyków opartych na olejach (np. maski albo serum). Produkty te muszą być odpowiednio dobrane do potrzeb włosów i ich porowatości – w innym razie efektów nie będzie albo mogą być odwrotne od oczekiwanych. Dlaczego ta metoda jest tak skuteczna? Oleje roślinne, pod względem budowy, są bardzo podobne do warstwy lipidowej chroniącej naskórek i sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe skóry głowy.

Oleje zabezpieczają włosy, domykają ich łuski i sprawiają, że włosy są odpowiednio nawilżone i nie tracą wilgoci. To naturalna metoda pielęgnacyjna, którą można łatwo zastosować w domowym zaciszu, nie narażając się na wysokie koszty zabiegów fryzjerskich. Żeby taka pielęgnacja przyniosła efekty, kluczowa jest regularność i dobór oleju do porowatości włosów – tłumaczy przedstawicielka marki Resibo, specjalizującej się w produkcji kosmetyków naturalnych.

Jakie efekty przynosi olejowanie włosów?

Jeśli marzą ci się włosy jak z reklamy, niestety sam szampon to za mało. Co więcej, nie wystarczy nawet szampon i odżywka. Bujnej i efektownej fryzurze trzeba poświęcić nieco więcej czasu. Jednym z najbardziej polecanych sposobów jest właśnie olejowanie. Czego można się spodziewać po takiej pielęgnacji?

  • Włosy są odżywione i nawilżone
  • Końcówki włosów są wygładzone i zabezpieczone przed rozdwajaniem
  • Włosy są elastyczne, gładkie i sypkie. Regularne olejowanie pozwala uzyskać efekt tak zwanej „tafli”
  • Olej chroni włosy przed działaniem czynników zewnętrznych
  • Włosy nie plączą się, łatwiej się je rozczesuje
  • Cebulki są wzmocnione, a wydzielanie sebum uregulowane.

Włosy regularnie poddawane olejowaniu wyglądają zdrowo i pięknie, a dodatkowo – szybciej rosną. Są mocne, łatwiej jest je ułożyć i naprawdę robią wrażenie! Oczywiście, tak jak z pielęgnacją twarzy czy ciała, liczy się tutaj regularność.

Czym olejować włosy?

Poza systematycznością, kluczowe znaczenie w uzyskaniu zadowalających efektów ma dobór oleju odpowiedniego do porowatości włosów, czyli ich struktury i kondycji. Nieodpowiedni olej najpewniej przyniesie odwrotny skutek, na przykład, zamiast wygładzić, spowoduje puszenie się włosów. Jakie oleje sprawdzają się przy poszczególnych porowatościach?

  • Włosy wysokoporowate: olej konopny, olej z pestek winogron, olej słonecznikowy, olej z kiełków pszenicy, olej z orzechów laskowych, olej z pestek brzoskwini, olej z nasion jeżyny, olej z nasion porzeczki, olej z czarnuszki, olej rycynowy, olej z nasion truskawki, olej awokado, olej rycynowy, olej ze słodkich migdałów, olej z wiesiołka, olej z pestek moreli, olej z orzechów włoskich.
  • Włosy średnioporowate: olej ze słodkich migdałów, olej sezamowy, olej jojoba, olej arganowy, olej makadamia, olej lniany, olej słonecznikowy, olej rycynowy, oliwa z oliwek, olej z kiełków pszenicy, olej z pestek dyni, olej rokitnikowy, olej rzepakowy, olej arachidowy, olej z pestek moreli oraz olej z pestek śliwki.
  • Włosy niskoporowate: olej kokosowy, olej palmowy, olej rycynowy, olej lniany, olej słonecznikowy, a także masła, np. shea, kakaowe, mango.

Czasem porowatość włosów nie jest tak oczywista i dobranie oleju może zabrać trochę czasu. Jeśli więc po zabiegu twoje włosy są sztywne i przesuszone, nie oznacza to, że olejowanie nie działa, tylko że olej nie został odpowiednio dobrany. W razie problemów z określeniem porowatości włosów rozwiązaniem może być maska do olejowania włosów, przeznaczona do różnych typów włosów. Taki produkt jest bardzo pomocny szczególnie wtedy, gdy nie wiesz, jak zabrać się za zbadanie stanu swoich włosów albo olejki oparte na jednym składników się u ciebie nie sprawdzają.

Metody olejowania

Włosy można olejować kilkoma metodami. Każda z nich jest efektywna – pod warunkiem że zabiegi są przeprowadzane regularnie.

Olejowanie na sucho

Polega na nałożeniu oleju na suche włosy, po uprzednim rozprowadzeniu go na dłoniach. Olej rozprowadza się na małych partiach włosów, nie przesadzając z jego ilością. To najszybsza metoda i jednocześnie bardzo wygodna – z suchych włosów nic nie ścieka!

Olejowanie na mokro

Olej nakłada się na mokre, ale odsączone ręcznikiem włosy. Zaletą tej metody jest to, że wilgotne włosy mają rozchylone łuski, zatem olej wnika głębiej. Wadą może być jednak ściekanie oleju wraz z wodą po ubraniu.

Olejowanie mgiełką

To metoda bardzo wygodna, ponieważ polega na dodaniu niewielkiej ilości oleju do wody lub hydrolatu w spryskiwaczu, zamiast nakładać go na dłonie. Taką miksturą spryskuje się całe włosy, pasemko po pasemku.

Po nałożeniu oleju należy odczekać godzinę albo zostawić go na całą noc. Zmywanie olejku odbywa się etapami: najpierw spłukuje się go ciepłą wodą, a następnie emulguje, czyli myje odżywką. Po tym należy normalnie umyć włosy szamponem i nałożyć odżywkę. Choć cały proces wydaje się żmudny i długi, efekty są naprawdę tego warte!

Materiał powstał z udziałem marki Resibo.