Sztandarowy program "Rodzina 500 plus", to wielki powód do dumy rządu, który od początku spotkał się z wielkim entuzjazmem Polaków. W tegorocznym budżecie państwa przeznaczone zarówno na pomoc dla rodzin jaki i inne rządowe świadczenia zostanie prawie 40 mld zł. Czy kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa pogrzebie zupełnie dalszą wypłatę świadczeń dla rodzin?

Co dalej z programem 500 plus?

Mimo, że rządzący do tej pory zapewniali, że środki na świadczenia są zabezpieczone i nie zagrozi im nawet zwiększenie wydatków w związku z ratowaniem gospodarki od kryzysu, swoją ostatnią wypowiedzią prezydent zasiał ziarno niepewności. Chodzi o słowa Andrzeja Dudy w wywiadzie w Polsat News, gdy został zapytany o przyszłość programu 500+.

"Jeżeli komuś wystarcza na normalne funkcjonowanie, będę apelował, aby przynajmniej przez jakiś czas nie pobierał 500 plus jeśli będzie trudna sytuacja w Polsce. Apelował, nie zabierał. Bo uważam, że państwo polskie nie może zabierać nikomu świadczeń".

Mateusz Morawiecki zapewnił, że możemy być spokojni o wszystkie programy prorodzinne i prospołeczne.

"To właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na zwiększenie i pójście w deficyt budżetowy, bo on nie jest żadną świętością. Jest pewnym narzędziem finansowym, budżetowym i gospodarczym. My z tego narzędzia będziemy w sposób ostrożny, bezpieczny, ale równie odważny korzystać. Właśnie po to, aby utrzymać wszystkie nasze działania społeczne, które są również ważnym amortyzatorem tego spadku dochodów dla polskich rodzin i emerytów."

Na wzmożoną dyskusję nad prezydenckim apelem stanowczo odpowiedział również sam Andrzej Duda na Twitterze. 

Jak wypada ocena programów rządowych?

Dotychczas w ramach rządowego programu wspierającego rodziny możemy korzystać z następujących programów:

  • Rodzina 500 plus, czyli 500 plus miesięcznie na każde dziecko.
  • 500 plus mies. dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
  • 300 plus dla ucznia co roku na wyprawkę i artykuły szkolne.
  • 500 plus dla firm – mały ZUS dla przedsiębiorców osiągających niskie dochody, co oznacza o 500 zł mniej opłat miesięcznie.
  • Emerytura plus, czyli 13 minimalna emerytura co rok (od XI 2021 czternasta).
  • Mama 4 plus – minimalna emerytura dla kobiet, które nie wypracowały świadczenia, ale wychowały co najmniej czworo dzieci.

Dyskusję niezmiennie budzi kwestia płacenia świadczeń bez względu na próg dochodowy. Przy okazji prezydenckiego apelu Forum Obywatelskiego Rozwoju przywołało raport z 2019 roku, z którego wynika:

"...że najwięcej środków z 500 plus trafia do najbogatszych gospodarstw domowych, a najmniej - do najbiedniejszych. Jak wówczas stwierdzono, zaledwie 37% pieniędzy wydawanych w ramach programu trafia do rodzin ubogich.  a tylko nieco ponad 12% środków przeznaczanych przez państwo na 500 plus wystarczyłoby na zniwelowanie skrajnego ubóstwa dzieci".