Odtłuszczacz do hybryd – co to takiego? Preparat zwany cleanerem jest niezbędny do tego, aby cały manicure był trwały i dobrze wyglądał. Na rynku dostępne jest kilka różnych rodzajów cleanerów. Mogą mieć nieco odmienne składy, ale ich główne przeznaczenie jest takie samo.

Cleaner do hybryd

Jak stosować cleaner? Wykonanie długotrwałego manicure’u rozpoczynamy od spiłowania bloczkiem paznokci, aby zmatowić płytkę. Pył, który powstanie podczas piłowania, należy usunąć, a następnie użyć cleanera – czyli nasączyć produktem wacik i przemyć paznokcie. Tylko po odtłuszczeniu mamy pewność, że płytka paznokcia jest idealnie czysta. Wystarczy niewielki pyłek, aby pod lakierem powstał nieestetyczny pęcherzyk – a tego przecież chcemy uniknąć.

Primer a cleaner do paznokci – czy to to samo? Cleaner przede wszystkim odtłuszcza i oczyszcza płytkę, primer ma za zadanie zapewnić lepszą przyczepność lakierowi i przedłużyć trwałość manicure’u. Niektóre stylistki nie wyobrażają sobie pominięcia primera, inne uważają, że baza jest wystarczająca. W odróżnieniu od cleanera, który jest niezbędny do wykonania manicure’u, użycie primera nie jest konieczne. Obu tych produktów nie należy utwardzać w lampie.

Do czego służy cleaner?

Cleanera używamy na początku stylizowania paznokci – dopiero na odtłuszczonej płytce lakier będzie się długo i dobrze trzymał. Następnie przemywamy paznokcie cleanerem po utwardzeniu lakieru hybrydowego i topu. Jest to konieczne, ponieważ tuż po malowaniu na paznokciu tworzy się lepka powłoka.

Podczas niektórych stylizacji paznokci wykorzystuje się warstwę dyspersyjną – do tłustej powłoki można przykleić folię. Jednak zazwyczaj staramy się jej pozbyć, aby nadać paznokciom odpowiednią trwałość. Na wilgotnej, lepiej powłoce bardzo łatwo można o odbicia i ślady, które zniszczyłyby całą stylizację.

Większość cleanerów sprawdzi się zarówno do odtłuszczania paznokci, jak i wykończenia manicure’u. Wyjątkiem są cleanery z dodatkiem olejków – ich głównie używa się na zakończenie stylizacji.

Czym zastąpić cleaner do hybryd?

Co zawiera cleaner do paznokci? Skład zawsze jest podobny, alkohol izopropylowy to baza każdego cleanera. Bez obaw możemy zastąpić cleaner czystym izopropylowym alkoholem – można go kupić w aptekach lub salonach z akcesoriami do paznokci. W odróżnieniu od cleanerów pozbawiony jest dodatkowych składników, które wpływają na kondycję paznokci i chronią płytkę.

Zobacz także:

Alkohol izopropylowy jest częstym składnikiem środków odkażających. W wyjątkowych sytuacjach można spróbować właśnie nimi zastąpić cleaner. Nie ma jednak pewności, że uda się osiągnąć taki sam efekt.

Niektórzy polecają sięgnąć po zmywacz zamiast cleanera. Jeśli zawiera wysokie stężenie alkoholu, powinien spełnić swoje zadanie. Może jednak pogarszająco wpłynąć na stan paznokci.

A co w ekstremalnych sytuacjach? Jeśli nie masz ani cleanera, ani żadnego innego produktu bazującego na alkoholu izopropylowym, możesz użyć wysokoprocentowego alkoholu – na przykład spirytusu. Zawartość alkoholu powinna wynosić ok. 95%.

Jeśli cleaner skończył ci się tuż przed zrobieniem ostatniego paznokcia i już naprawdę nie wiesz, co zrobić – sięgnij po zwykły aceton. Nie korzystaj jednak z tych zamienników zbyt często. Z pewnością wpłyną na płytkę paznokcia i nawet zdrowe, twarde paznokcie nie pozostaną bez uszczerbku.

Co robić w razie uczulenia na cleaner?

Swędzenie, bolące pęcherzyki, wysypka, zaczerwienienie, schodząca skóra – jeśli zauważysz te objawy, lepiej zrezygnuj ze stylizacji paznokci i pozwól palcom się zregenerować. Być może konieczna będzie konsultacja z dermatologiem.

Uczulenie na aceton, uczulenie na cleaner – nie zawsze wiadomo od razu, który z produktów uczula. Może się okazać, że alergizująco działa nie podstawa cleanera – czyli alkohol – a jakiś dodatkowy jego składnik. Wówczas możesz spróbować następnym razem użyć czystego alkoholu izopropylowego, ewentualnie zastąpić go spirytusem.

Długotrwały manicure hybrydowy nie jest dla każdego. Uczulać może tak naprawdę każdy produkt, którego używamy – nie tylko cleaner, ale również baza, top czy lakier. Jeśli masz uczulenie na hybrydy, a żel nie wywołuje u ciebie alergii, być może problemem są lakiery hybrydowe. Reakcja uczuleniowa nie musi wystąpić od razu – możesz nawet przez parę miesięcy wykonywać stylizację paznokci bez żadnych oznak alergii.

Jaki cleaner do hybryd wybrać?

Wiele zależy od kondycji twoich paznokci. Na rynku dostępne są różne cleanery, chociaż najczęściej ich podstawy składnik jest taki sam – alkohol izopropylowy. Różni się natomiast jego stężenie.

Rodzaje cleanerów:

  • Delikatny cleaner o niewielkim stężeniu alkoholu – sprawdzi się posiadaczkom łamliwych, kruchych paznokci. Cleaner w wersji soft działa zdecydowanie łagodniej.
  • Mocniejszy cleaner o większym stężeniu alkoholu – hard cleaner jest efektywny i skuteczny, a przy tym nie wyrządzi żadnej szkody silnym, zdrowym paznokciom.
  • Witaminowy cleaner – dodatkowo został wzbogacony witaminami lub innymi składnikami, których celem jest wzmocnienie i zregenerowanie twoich paznokci. Wersja witaminowa sprawdzi się każdemu, kto chciałby dodatkowo zadbać o paznokcie.
  • Cleaner z dodatkiem olejku – ta wersja świetnie sprawdzi się na wykończeniu manicure’u. Olejek rycynowy lub ekstrakty różnych naturalnych olejków dodadzą paznokciom wyjątkowego blasku i odżywią paznokcie. Jednak do odtłuszczenia paznokci lepiej sprawdzi się zwykły, pozbawiony olejków produkt.

Jeśli często wykonujesz manicure, wymierz kosmetyk o sporej pojemności – cleaner do paznokci 1000 ml kosztuje zaledwie 15-20 zł. Zazwyczaj cleanery sprzedawane są w odkręcanych buteleczkach i należy aplikować je z użyciem wacików bezpyłowych. Można jednak znaleźć odtłuszczacze w butelkach z atomizerem – wówczas wystarczy spryskać paznokcie. Pamiętaj jednak, aby szczelnie zamykać produkt i nie pozwolić mu wywietrzeć.

Na jaki kolor hybryd postawić w tym sezonie?

Szarobura jesień? Ależ skąd!

W tym sezonie postaw na kolory związane z przyrodą. Dla wielu miłośniczek zdobień na paznokciach inspiracją mogą okazać się najpopularniejsze amerykańskie atrakcje przyrodnicze. Marka NCLA wypuściła nowość o nazwie American Road Trip, w skład które kolekcji wchodzą 4 lakiery:
  • Mojave Desert  - piaskowy nude z odcieniem różu
  • Route 66 - jeansowy ciemny granat
  • Yellowstone - musztardowy żółty
  • Lost In The Canyons - ognista terracotta.

Lubicie takie stonowane, naturalne odcienie? My zdecydowanie jesteśmy na tak.