"Ciąża plus" nowy rządowy program

"Ciąża plus" to nowy rządowy program, tym razem skierowany do kobiet w ciąży. Jak podaje gazeta "Fakt", jest już gotowy projekt ustawy, który ma zagwarantować kobietom w ciąży refundację niektórych leków. 

"Gotowy jest już projekt ustawy, a jego założenia zostały w zeszły czwartek przyjęte przez Komitet Społeczny Rady Ministrów" - czytamy w "Fakcie"

Jak podaje dziennik, program "Ciąża plus" zakłada, że zostanie utworzona specjalna lista leków refundowanych, oznaczonych literą "C", na której znajdą się preparaty najczęściej przepisywane kobietom w ciąży.

Program "Ciąża plus" - kto otrzyma darmowe leki?

Jakie zatem leki dla kobiet w ciąży znajdą się na liście leków refundowanych z programu "Ciąża plus"?

Okazuje się, że tylko niektóre leki będą darmowe, a chodzi głównie o leki na nadciśnienie, podtrzymanie ciąży, czy cukrzycę ciążową. Leki muszą być przepisane ciężarnym przez lekarza ginekologa. "Ale uwaga - darmowe będą tylko leki na receptę, np. na nadciśnienie, cukrzycę ciążową czy utrzymanie ciąży, i to zaordynowane przez ginekologa, lekarza rodzinnego lub specjalistę, który opiekuje się ciężarną" - czytamy w gazecie.

Program "Ciąża plus" - kiedy wejdzie w życie?

Kiedy możemy spodziewać się wejścia w życie programu "Ciąża plus"? Zgodnie z ustaleniami dziennika, gdy ustawa wejdzie w życie, Ministerstwo Zdrowia ma cztery miesiące na przygotowanie listy leków. Programem "Ciąża plus" będą objęte również kobiety, które skorzystały z in vitro.

Program "Ciąża plus" będzie kosztował państwo 20 milionów złotych rocznie: "Koszt programu to 20 milionów złotych rocznie. Co ważne, państwo dopłacać będzie do leków od momentu poczęcia - także w przypadku ciąży z in vitro".

Co myślicie o programie "Ciąża plus"? Czy takiego wsparcia oczekują kobiety w ciąży?