Choroba Kawasaki u dzieci a koronawirus

W Stanach Zjednoczonych wraz z epidemią koronawirusa zaobserwowano wzrost zachorowań u dzieci na chorobę Kawasaki.

Choroba Kawasaki, zwana również "pediatrycznym wieloukładowym zespołem zapalnym" została potwierdzona u ok. 100 dzieci w stanie Nowy Jork, a w samym mieście Nowy Jork stwierdzono 52 przypadki choroby.

To naprawdę niepokojąca sytuacja. Wiem, że rodzice w stanie i w całym kraju są mocno zaniepokojeni. I powinni być – powiedział gubernator Andrew Cuomo, którego cytuje "New York Times".

Z chorobą Kawasaki powiązano trzy zgony: 5-letniego chłopca, 7-letniego chłopca i 18-letniej dziewczyny.

Choroba Kawasaki: jak się objawia?

Choroba Kawasaki objawia się wysypką na całym ciele, obrzękiem stóp i dłoni, "malinowym językiem", zapaleniem spojówek, gorączką i biegunką, bólem brzucha, a nawet wymiotami.

Co ciekawe nosiciele tej choroby mieli najczęściej dodatni wynik testu na obecność SARS-CoV-2 lub na jego przeciwciała.

Naukowcy z USA nie ustalili jeszcze, dlaczego akurat dzieci cierpią na chorobę Kawasaki. Wiadomo jednak, że większość przypadków zachorowań da się wyleczyć. W leczeniu stosuje się m.in. leki przeciwzapalne oraz przeciwciała.

Choroba Kawasaki dotarła do Europy

Jak podaje "The Guardian", tajemnicza choroba dotarła do Europy. W Wielkiej Brytanii i we Włoszech potwierdzono kilkadziesiąt przypadków zachorowań u dzieci. We wtorek lekarze szpitala dziecięcego Evelina London poinformowali o śmierci 14-letniego chłopca, który wykazywał objawy tajemniczej choroby. Z kolei "The Lancet" poinformował, że nowe schorzenie zdiagnozowano także we Włoszech.

W ubiegłym miesiącu stwierdziliśmy 30-krotnie większą częstotliwość występowania choroby Kawasakiego. Dzieci diagnozowano po rozpoczęciu epidemii SARS-CoV-2. Pacjenci wykazywali oznaki odpowiedzi immunologicznej na wirusa. Epidemia koronawirusa mogła być związana ze zwiększeniem częstości zapadania dzieci na rzadką chorobę Kawasakiego. Podobne schorzenia mogą pojawić się też w innych krajach dotkniętych epidemią - napisano w interpretacji badań opublikowanych w "The Lancet".

Jak donoszą włoscy lekarze, od marca do kwietnia 2020 liczba chorych dzieci na Kawasaki wzrosła do 10 miesięcznie (przed epidemią diagnozowana była statystycznie u 0,3 dziecka miesięcznie. U 10 z 12 dzieci z tej drugiej grupy stwierdzono też obecność przeciwciał przeciwko koronawirusowi.

Nasze badania dostarczają pierwszych wyraźnych dowodów na związek między zakażeniem SARS-CoV-2 a pojawiającym się stanem zapalnym u dzieci. Mamy nadzieję, że te wyniki pomogą lekarzom na całym świecie. Nie mam wątpliwości, że choroba Kawasakiego u tych pacjentów spowodowana została przez infekcję wywołaną przez SARS-Cov-2 - powiedział doktror Lorenzo Antiga.