Chora na Alzheimera primabalerina tańczy "Jezioro Łabędzie" na wózku

Bohaterka nagrania siedzi centralnie w kadrze na wózku inwalidzkim. Schorowana, wycieńczona długoletnimi zmaganiami z Alzheimerem, dostaje słuchawki, z których dobiega dobrze znana muzyka Piotra Czajkowskiego do baletu "Jezioro Łabędzie". Zanim muzyka dotrze do kobiety mijają sekundy, ale to, co dzieje się z jej ciałem po kilku nutach sprawia, że przecieramy oczy ze zdumienia. Muzyka jakby wpływa w jej żyły, a jej ciało zaczyna się poruszać w piękny, harmonijny sposób. W schorowaną bohaterkę wstępuje duch młodości. 

Zobacz też: To wzruszające zdjęcie dziadka i wnuka obiegło internet: to obraz tęsknoty i samotności w czasach pandemii

Jak się okazuje, bohaterką tego niezwykle poruszającego nagrania jest była primabalerina - Marta C. Gonzales, która w latach 60. tańczyła w nowojorskim balecie. W nagraniu widzimy odtwarzane przez nią figury z oryginalnego występu z 1969 roku.

Film uchwycił chwile niedługo przed śmiercią Marty C.Gonzales. I jest to jedna z najpiękniejszych rzeczy, jakie zobaczycie. To video skłania też do refleksji. I taki cel miała hiszpańska fundacja, która je udostępniła w sieci, po to, by otworzyć dyskusję na temat Alzheimera, oraz po to, by podkreślić rolę muzyki, którą wykorzystują w opiece nad osobami z różnymi odmianami demencji. Efekty tej nowatorskiej metody widać na tym wzruszającym nagraniu: