adna z nas się już nie boi"

"Twoja władza, twoja wiara. Moja wina, moja kara. W twoich rękach jest mój świat, masz mnie w garści milion lat. Popatrz na mnie w oczy prosto, jestem twoją matką, siostrą. Jestem twoją córką, żoną. Stoję z głową podniesioną. Milion nas tak teraz stoi, żadna z nas się już nie boi” – śpiewa, a raczej wykrzykuje Chór Czarownic. Te słowa to głos wszystkich kobiet, które sprzeciwiają się łamaniu praw kobiet w Polsce.

Kobiety z Chóru Czarownic wystąpiły boso, w satynowych halkach (zaprojektowanych i uszytych przez Faustynę Andrzejak) i zagrały na nietypowych instrumentach - pozyskanych z recyclingu, stalowej harfie i stalowych beczkach. Dzięki temu przekaz ich słów jest jeszcze mocniejszy. Zobaczcie sami:

Chór Czarownic – kim są „Czarownice”?

Chór Czarownic to zespół muzyczny założony w 2016 roku w Poznaniu. Inicjatorką chóru jest poznańska artystka Ewa Łowżył, a chórem dyryguje Joanna Sykulska.

Chór Czarownic liczy dwadzieścia kobiet, część z nich jest wokalistkami, a część po raz pierwszy występuje na scenie. Są to kobiety w różnym wieku, wykonujące różne zawodu. Wśród nich m.in. Aleksandra Sołtysiak-Łuczak, Dorota Bonk-Hammermeister, Ida Łowżył, Karolina Górska, Marta Ruta-Rutkowska, Ania Brachaczek, Ewa Dymek, Asia Furs, Pola Hammermeister, Karola Jankowiak, Kamila Kaczmarek, Kornelia Kondracka, Aleksandra Kozłowska, Izabela Łupicka, Monika Marczak, Karina Olejniczak, Magda Reichardt, Elżbieta Rogaczewska, Marta Sękowska, Paulina Tarnowska, Helena Urban, Marta Zawrocka, Anna Zdebska, Anna Zoll.

Chór Czarownic – skąd taka nazwa zespołu?

Nazwa zespołu Chór Czarownic nawiązuje do wydarzenia z 1511 r., kiedy to w poznańskiej dzielnicy Chwaliszewo spalono na stosie mieszkankę miasta oskarżoną o zatrucie piwa. To wydarzenie zapoczątkowało inne egzekucje rzekomych czarownic w Polsce.

Chór Czarownic ma przywracać pamięć a także pokazywać, że okrucieństwo wobec kobiet nadal istnieje, tylko że w innej formie.

Zobacz także:

Chór Czarownic - teksty, które mają moc

Teksty utworów chóru opowiadają o sile kobiet, o buncie, gniewie, macierzyństwie, wymaganiach stawianych kobietom.

Podczas „Czarnego Protestu” w październiku 2016 roku, kiedy kobiety w Polsce demonstrowały przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej w Polsce, Ewa Łowżył rozdawała manifestującym kobietom teksty utworu „Twoja władza” właśnie z fragmentem „Milion nas tak teraz stoi, żadna z nas się już nie boi”, który w mediach został nazwany „hymnem czarnego protestu”.

Chór Czarownic ma na swoim koncie między innymi udział w Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2017 r.), występy w teatrze i na festiwalach. Był także zaproszony na 9. Kongres Kobiet w Poznaniu w 2017 roku. W 2018 roku chór został nominowany do nagrody "Okulary równości" przyznawanej przez Fundację Izabeli Jarugi Nowackiej.

Przeczytaj także: Skandal - Sejm skierował projekt ustawy antyaborcyjnej do dalszych prac komisji