Chlebek bananowy przygotowywany może być z różnych składników. Czasami znajdziemy w nim czekoladę i orzechy, jednak wersja fit, pozbawiona kalorycznych dodatków również jest bardzo smaczna. Możliwy jest także wariant wege. Duża dowolność dodatków oraz spore możliwości serwowania sprawiają, że chlebek bananowy staje się bardzo wdzięcznym gościem na naszych stołach.

Chlebek bananowy: czy jest zdrowy?

Chlebek bananowy zdrowy i dietetyczny będzie w zależności od tego, jakich składników użyjemy do jego przygotowania. Niezmienną podstawą są, oczywiście, banany, stanowiące dobre źródło węglowodanów. Znajdziemy w nich także błonnik, spore dawki witamin z grupy B, a także bardzo cenny dla naszego organizmu potas.

Chlebek bananowy fit z całą pewnością znajdzie swoje miejsce w diecie osób uprawiających sport. Banany są świetnym źródłem energii, zapewniają sytość, a jednocześnie wpływają na wyrównanie bilansu elektrolitowego w organizmie. Chlebek bananowy ze względu na wysoką zawartość węglowodanów nie jest może najlżejszą z przekąsek, jednak dzięki swoim wartościom odżywczym doskonale zastępuje klasyczne słodycze.

Fit chlebek bananowy może być przygotowany w różnych wersjach, dzięki czemu każdy z łatwością znajdzie swój ulubiony smak dopasowany do wymagań dietetycznych.

Chlebek bananowy fit: przepis bez cukru

Chlebek bananowy bez cukru bazować może na słodyczy innych dodatków, jak na przykład daktyli, lub wykorzystywać ksylitol. My prezentujemy tę pierwszą wersję.

  • 3 duże banany
  • 15 dag mąki pełnoziarnistej
  • 10 dag daktyli
  • 1 jajko
  • 1 czubata łyżka masła orzechowego
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej

W pierwszej kolejności należy zalać daktyle wrzątkiem i odstawić na 15 minut. Po tym czasie można je odcisnąć i przełożyć do miseczki. Do daktyli dokładamy dwa pokrojone w plastry banany, masło orzechowe i jajko. Składniki blendujemy.

Gdy całość będzie gładka, wsypujemy mąkę przesianą z proszkiem, sodą i cynamonem. Mieszamy do połączenia, po czym przekładamy do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia. Pozostałego banana należy przekroić wzdłuż na pół i przykleić na wierzch ciasta, lekko dociskając. Chlebek bananowy pieczemy w temperaturze 180 stopni przez około 45 minut. Przed wyjęciem sprawdzamy, czy wbity w środek patyczek jest suchy.

Zobacz także:

Chlebek bananowy fit: przepis bezglutenowy

Chlebek bananowy bezglutenowy to propozycja dla osób cierpiących na celiakię lub nietolerancję glutenu, a także dla wszystkich, którzy z różnych przyczyn ograniczają albo eliminują ten składnik ze swojej diety. Aby stworzyć taką wersję, wystarczy zamienić mąkę pszenną na ryżową albo kokosową.  Można też całkiem z niej zrezygnować.

Chlebek bananowy bez mąki upiec możemy z wykorzystaniem płatków owsianych.

  • 40 dag płatków owsianych
  • 5 bananów
  • 10 łyżek ksylitolu
  • 6 łyżek oleju kokosowego
  • 8 łyżeczek cynamonu
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2 łyżeczki imbiru
  • 1 łyżeczka gałki muszkatołowej
  • sól

Za pomocą młynka lub blendera z odpowiednią przystawką mielimy płatki owsiane na mąkę. Powstały proszek mieszamy z ksylitolem, gałką, cynamonem, imbirem, proszkiem do pieczenia oraz szczyptą soli. Obrane banany lekko rozgniatamy widelcem i dodajemy do sypkich składników. Używając miksera, łączymy je na gęstą masę, którą następnie przelewamy do podłużnej foremki wyłożonej papierem do pieczenia.

Chlebek bananowy wykonany według przepisu należy piec około 50 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 stopni.

Chlebek bananowy fit: przepis wegański

Wegański chlebek bananowy to wersja, którą dość łatwo można stworzyć na bazie podstawowego przepisu. W większości receptur na chlebek bananowy z zasady nie ma mleka, a nawet jeśli się ono pojawia, spokojnie można podmienić je na roślinny napój. Dzięki dodatkowi bananów chlebkowi nie zaszkodzi brak jajek. Same jajka zresztą bardzo dobrze zastępuje się musem jabłkowym lub tzw. glutkiem z siemienia lnianego (1 łyżka siemienia lnianego zmiksowana z 2 łyżkami wody zastępuje 1 jajko).

  • 4 dojrzałe banany
  • 1,5 szklanki mąki orkiszowej lub owsianej
  • 5 dag gorzkiej czekolady
  • 4 łyżki cukru kokosowego lub zwykłego
  • 2 łyżki oleju kokosowego
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka soku z cytryny
  • skórka i sok z 1 pomarańczy
  • sól

Banany rozdrabniamy za pomocą widelca w dużej misce. Do powstałej papki dodajemy sok cytrynowy oraz sok i skórkę z pomarańczy. Wszystkie suche składniki mieszamy w osobnej misce, po czym przesypujemy do mokrych. Dodajemy także część posiekanej czekolady (resztę odkładamy do posypania wierzchu). Można, oczywiście, zupełnie zrezygnować z czekolady.

Ciasto przekładamy do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia, rozkładamy odłożoną czekoladę i pieczemy całość 55 minut w temperaturze 200 stopni. Po upływie około 40 minut możemy sprawdzić, czy chlebek nie rumieni się zbyt mocno.

Co można dodać do chleba bananowego?

Chlebek bananowy to wypiek, którego smak doskonale wzbogacają różnego rodzaju dodatki. W zależności od tego, po jakie składniki sięgniemy, możemy podnieść kaloryczność ciasta lub pozostać w nurcie fit.

Chlebek bananowy dietetyczny doprawić można imbirem, cynamonem i innymi przyprawami korzennymi, ekstraktem waniliowym. Kaloryczności znacząco nie podniesie również żurawina, dodatek gorzkiego kakao albo sypkiej kawy. Niektórzy zamieniają cukier nie tylko na słodzik, ale również na miód albo syrop klonowy, które także wpływają na smak gotowego wypieku.

Chlebek bananowy z orzechami to jedna z opcji, w których wartość kaloryczna wypieku została podniesiona dodatkiem. Podobnie jest w przypadku wiórków czekolady, które możemy dodać do masy lub udekorować nimi wierzch ciasta. Do chlebka bananowego można wrzucić również płatki owsiane albo siemię lniane. Oba te produkty są dobrym źródłem błonnika pokarmowego, a w siemieniu znajdziemy dodatkowo kwasy omega-3.

Z czym jeść chlebek bananowy?

Chlebek bananowy fit jeść można na śniadanie, podwieczorek lub kolację. Znakomicie smakuje samodzielnie podany jako ciasto do kawy albo herbaty. Można go spożywać również z dodatkiem owoców: świeżych lub przetworzonych w dżem, konfiturę, frużelinę.

Innym pomysłem na podanie chlebka bananowego jest posmarowanie go masłem lub udekorowanie kleksem z jogurtu naturalnego. Może to być także twarożek polany miodem lub syropem klonowym. Zarówno twarożek, jak i jogurt można wcześniej dodatkowo zmiksować z łyżką świeżych owoców albo ulubionego dżemu. Amerykanie bardzo lubią wariant z masłem orzechowym i kwaskowym dżemem.

Chlebek bananowy dla dzieci

Chlebek bananowy fit w różnych swoich wcieleniach jest doskonałym poczęstunkiem dla dorosłych. Czy mogą jeść go również dzieci? Oczywiście, to ciasto nadaje się do spożywania przez maluchy już po szóstym miesiącu życia. Pamiętajmy jednak, że - ze względu na obecność bananów, a czasami także jajek - nie może to być pierwszy posiłek dziecka.

Przygotowując chlebek bananowy dla dziecka, z powodzeniem możemy eksperymentować z różnego rodzaju mąkami. Sprawdzi się gryczana, owsiana, jaglana, kukurydziana. W składzie może się znaleźć masło, lecz przy diecie bezmlecznej z powodzeniem zastępuje się je olejem kokosowym. Ta elastyczność pozwala dopasować skład chlebka bananowego także do potrzeb małych alergików.