Chiński kalendarz płci: na czym polega?

Dla każdego rodzica najważniejsze jest, by jego pociecha była zdrowa. To, czy na świat przyjdzie chłopczyk czy dziewczynka, z reguły schodzi na dalszy plan. Ciekawość w tym temacie jest jednak całkowicie naturalna, a czasami bywa tak duża, że trudno jest wytrzymać do terminu badania USG. Jeżeli ty też chcesz czym prędzej poznać płeć maleństwa, skorzystaj z chińskiego kalendarza płci.

Chiński kalendarz płci podobno powstał wiele wieków temu, jednak wciąż brakuje jednoznacznych dowodów wskazujących na jego pochodzenie. Jedna z najczęściej powtarzanych teorii głosi, że narzędzie to zostało odkryte w ponad 700-letnim grobowcu rodziny cesarskiej z dynastii Qing i obecnie jest przechowywane w Instytucie Nauk w Pekinie.

Foto: Getty Images

Równolegle funkcjonuje opowieść, według której w 1900 roku kalendarz zaginął w pałacu cesarskim, po przegranej bitwie z sojuszem ośmiu mocarstw. Papirus miał trafić do Anglii, gdzie po przetłumaczeniu z języka manchu został ukryty w skarbcu. W niejasnych okolicznościach później miał być przeniesiony do Austrii. Tam został odnaleziony przez chińskiego naukowca, który skopiował jego treść. To odkrycie zostało opublikowane w 1972 roku w jednej z tajwańskich gazet. Która teoria jest bliższa prawdzie? Tego nie wiemy. Wiadomo jednak, że kalendarz płci nadal jest stosowany przez mieszkańców Chin, podobno z dużym powodzeniem. 

ZOBACZ TEŻ: Wyrocznia I-ching - osiągnij swój cel dzięki starochińskiej księdze przemian

Chiński kalendarz wskazuje na miesiące, w których kobieta ma mieć największą szansę na poczęcie dziewczynki i na te, w których bardziej prawdopodobne jest poczęcie chłopca. Należy podkreślić, że terminy te nie są stałe, a dopasowane do wieku przyszłej mamy.

Zobacz także:

Dla lepszego zobrazowania, 30-latka urodzi dziewczynkę, jeżeli do zapłodnienia doszło w okresie od lutego do października. Z kolei 18-latka zostanie mamą dziewczynki, jeżeli poczęcie miało miejsce w styczniu lub w marcu. 40-latka ma największą szansę na poczęcie dziewczynki w styczniu, marcu, maju, lipcu, październiku i grudniu, a 22-latka - w styczniu, kwietniu, czerwcu, lipcu, wrześniu, październiku, listopadzie i grudniu. 

Chiński kalendarz płci uwzględnia zatem dwa czynniki - wiek matki (w chwili poczęcia dziecka) oraz miesiąc, w którym doszło do zapłodnienia

ZOBACZ TEŻ: Jak wróżyć z fusów z kawy i herbaty? Zobacz, jakie to proste, a ile przy tym zabawy!

Chiński kalendarz płci: czy się sprawdza?

Ile wspólnego ta metoda ma z nauką, a ile z ludowymi zabobonami? Wedle chińskich szacunków, kalendarz płci ma wykazywać aż 98-procentową skuteczność! Podobno do takich wniosków doszli pekińscy naukowcy. Całkiem nieźle, prawda? Tyle tylko, że w tej sprawie nie opublikowano żadnej oficjalnej dokumentacji. Brakuje zatem jakichkolwiek dowodów potwierdzających tę tezę.

Foto: Getty Images

Kolejna rzecz, w oszacowaniu płci dziecka metoda chińskiego kalendarza całkowicie eliminuje wpływ męskich chromosomów, uwzględniając wyłącznie czynnik żeński. Należy też wspomnieć, że żadne badania naukowe nigdy nie dowiodły wpływu daty poczęcia na płeć dziecka. 

Czy zatem chiński kalendarz płci jest rzeczywistą metodą wskazującą płeć dziecka, czy raczej czymś w rodzaju przesądu? Na to pytanie najlepiej odpowiadają wyniki badań, które w 2010 roku przeprowadzili skandynawscy naukowcy. Wzięli oni pod lupę dane na temat kobiet, które rodziły dzieci w latach 1973-2006. Wnioski? Ich zdaniem losowość jest czynnikiem dominującym w tym sposobie określania płci dziecka.

ZOBACZ TEŻ: Wróżby miłosne: te wróżby niejednej z nas trafnie przepowiedziały wielką miłość

Nie ma żadnych informacji na temat metody, którą posługiwali się chińscy uczeni, tworząc kalendarz płci. Najbardziej prawdopodobna wydaje się teza, według której lekarze dworu cesarskiego prowadzili obserwacje narodzin i na tej podstawie stworzyli tabelkę, o której mowa. Prawdopodobnie pod uwagę wzięli stosunkowo niewielką liczbę kobiet, która nie mogła stanowić grupy reprezentatywnej. Wyciągnięte wnioski opierają się zatem o przypadek.

Skąd zatem bierze się tak duża popularność kalendarza w Chinach? Należy pamiętać, że mieszkańcy Państwa Środka to naród zabobonny, który jest przekonany o magicznej mocy liczb i o ich wpływie, jaki wywierają na sprawy doczesne.

Jeżeli zatem koniecznie chcesz poznać płeć dziecka, poczekaj do terminu badania USG. Oczywiście, wcześniej możesz posiłkować się kalendarzem chińskim, potraktuj to jednak jako dobrą zabawę. Być może będziesz pozytywnie zaskoczona, w końcu prawdopodobieństwo trafnego oszacowania płci maleństwa to aż 50 proc. Jeżeli jednak chcesz wpłynąć na płeć swojej pociechy poprzez zaplanowanie poczęcia w konkretnym miesiącu, możesz się rozczarować.

Foto: Getty Images

ZOBACZ TEŻ: Ciasteczka z wróżbą: jak je upiec i na jakie okazje można je wykorzystać?

Kalkulator, czyli jak obliczyć płeć dziecka

Jak wspomnieliśmy wcześniej, chiński kalendarz płci uwzględnia dwa czynniki - wiek matki w chwili poczęcia i miesiąc, w którym doszło do zapłodnienia. Oszacowanie płci dziecka wydaje się zatem łatwe, wystarczy dopasować swój wiek i miesiąc poczęcia do danych w tabelce. W praktyce okazuje się to jednak nieco trudniejsze.

Nie należy bowiem zapominać, że kalendarz płci był tworzony przez Chińczyków i dla Chińczyków. Wiek matki w chwili, w której doszło do poczęcia nie może być zatem wyliczany na podstawie kalendarza gregoriańskiego. W tym przypadku zastosowanie ma chiński kalendarz księżycowo-słoneczny, który dzieli rok na 12 miesięcy po 29 i 30 dni, a w ciągu 19-letniego cyklu, 7 razy wprowadza 13. miesiąc

Żeby zatem poznać płeć dziecka, najpierw trzeba przeliczyć swój wiek zgodnie z chińskim kalendarzem księżycowo-słonecznym. Teraz wystarczy tylko dopasować te informacje do danych zawartych w tabeli i gotowe.

ZOBACZ TEŻ: Numerologia 2021: To rok zmian i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Co nam przyniesie?