Centrum Praw Kobiet - jak można pomóc osobom doświadczającym przemocy domowej?

Okres koronawirusa dla osób doświadczających przemocy domowej jest czasem szczególnie trudnym. Zamknięte w czterech ścianach ze swoimi oprawcami często nie są w stanie uzyskać pomocy albo uciec od oprawcy. W takich sytuacjach pomóc mogą takie organizacje jak: Centrum Praw Kobiet. Ich działalność jest w pełni fundowana przez dobroczyńców. Pośród nich znalazły się Ramona Erb i Agata Norek. Artystki wystawiły na aukcję kurtkę i bluzkę, które są częścią „Tarcz Ochronnych”. Dzieła odnoszą się do seksualności kobiet molestowanych w dzieciństwie zmagających się ze swoją seksualnością w dorosłym życiu. Osoby takie często wybierają partnerów toksycznych i sprawiających im ból. To toksyczne koło może zostać przerwane wyłącznie poprzez pomoc i zrozumienie drugiej osoby.

W związku z aktualną eskalacją przemocy z powodu koronowirusa, wraz z Ramoną pragniemy wystawić oba obiekty na aukcję. Całkowity dochód z licytacji przeznaczony zostanie na rzecz Centrum Praw Kobiet, które ogromnie cenimy i którego rola w Polsce jest nieodzowna. Pragniemy, aby obydwa unikaty, oprócz pomocy finansowej dla Centrum, spełniły jeszcze jedną, bardzo ważną społeczną rolę: pomogły zrozumieć, że kobiety powracające do partnerów stosujących wobec nich przemoc, często tkwią w destrukcyjnych mechanizmach psychologicznych, które są silniejsze od nich. Marzy mi się, aby takie kobiety – zamiast dodatkowego odrzucania, obwiniania czy piętnowania typu: „same są sobie winne“, doświadczały więcej społecznego zrozumienia swoich zachowań. Edukacja oraz wiedza na ten temat mogłyby zapobiec ogromnej ilości cierpienia – mówi dr Agata Norek.

Przeczytaj też: Prawa kobiet będą zagrożone? Kamila Ferenc z Fundacja Przeciw Kulturze Gwałtu o wyborach prezydenckich 2020

Centrum Praw Kobiet  - niecodzienna licytacja

Bluzka i koszulka wykonane zostały z beżowych biustonoszy. Są one częścią 27 „Tarcz Ochronnych” i były częścią doktoratu Agaty Norek. O ubraniach pisał angielski Vouge w 2017, a teraz dostępne są na licytacji na Allegro. Cały dochód z licytacji kurtki i koszuli zostanie przekazany na wsparcie Centrum Praw Kobiet.

Licytacja kurtki i licytacja bluzki odbywa się na serwisie Allegro.

Przeczytaj też: Janusz Korwin-Mikke o prawach kobiet: "Równość jest złem, rządzić muszą mężczyźni, a kobiety muszą ich słuchać"

Centrum Praw Kobiet - misja

Centrum Praw Kobiet działa od przełomu 1993/94 roku. Ich misją jest równouprawnianie kobiet i mężczyzn w życiu publicznym i prywatnym. Przyświeca im przekonanie, że prawa kobiet są „niezbywalną, integralną i niepodzielną częścią fundamentalnych praw człowieka i podstawowych wolności”.

Osoby doświadczające przemocy mogą uzyskać pomoc: prawną, psychologiczną i socjalną w CPK.