Cara Delevingne jest panseksualna

Modelka Cara Delevingne znana jest z buntowniczej natury i odważnych wypowiedzi. Tym razem zdecydowała się na szczere publiczne wyznanie na temat swojej seksualności. Cara przyznała się otwarcie do bycia panseksualną. 

"Nie ma dla mnie znaczenia czy to "ona", "on" czy "oni". Zakochuję się w osobie. To mnie pociąga", podkreśliła w wywiadzie dla tygodnika Variety.

Cara Delevingne w tym samym wywiadzie wróciła pamięcią do czasów dzieciństwa i dorastania, w jak to określiła, staromodnej angielskiej rodzinie i przyznała, że wspomina ten czas jako walkę z samą sobą i tym, kim jest, a tym jak chciałaby być widziana przez swoich bliskich. 

"Myślę, że wynikało to z faktu, że po prostu nie chciałam przyznać się do tego, kim jestem. Nie chciałam denerwować mojej rodziny. Byłam głęboko nieszczęśliwa i przygnębiona. Kiedy nie akceptujesz części siebie lub nie kochasz siebie, to tak, jakby cię tam prawie nie było", wyznała. 

Nawiązując do Pride Month, czyli miesiąca osób LGBTQ, modelka została zapytana o to, czym dla niej jest poczucie dumy.

"Duma jest jak poczucie przynależności, rodzina spoza rodziny, miejsce, w którym nie trzeba przepraszać ani wstydzić się", powiedziała Cara dodając, że nie wzrastała w tym poczuciu.

Cara Delevingne i jej związki z kobietami

Cara Delevingne  jest obecnie w związku z Ashley Benson (aktorką znaną ze "Słodkich kłamstewek"), ale prasa łączyła ją też z Miley Cyrus, Paris Jackson i Stellą Maxwell. Modelka przyznała, że szczęśliwa czuje się tylko będąc zakochaną.

"Czuję się niesamowicie, gdy nie jest sama, gdy stoję twarzą w twarz z kimś innym", powiedziała.

Czym jest panseksualizm? 

Panseksualizm (lub inaczej omniseksualizm) to jedna z pięciu orientacji psychoseksualnych obok heteroseksualizmu, homoseksualizmu, biseksualizmu  i aseksualizmu. Termin ten został spopularyzowany przez Zygmunta Freuda, który u początków XX wieku stwierdził, że większością ludzkich zachowań nie kieruje nic innego jak popęd seksualny.

Słowo "panseksualizm" pochodzi od greckiego "pan", czyli "wszystko" i łacińskiego "sexus", czyli "płeć”. Panseksualista nie widzi ludzi poprzez bipolarny podział płci, tzn. nie istnieją dla niego kobiety czy mężczyźni, a po prostu osoby, bez względu na ich płeć biologiczną, orientację seksualną.

Według definicji GLAAD (amerykańskiej organizacji osób LGBT) panseksualista to "osoba, która ma zdolność tworzenia trwałych – fizycznych, romantycznych i/lub emocjonalnych – relacji z osobami jakiejkolwiek płci kulturowej".