Cannes 2021: Złota Palma drugi raz w historii festiwalu trafiła w ręce kobiety!

Tytuł Najlepszego filmu 74. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes powędrował do francuskiej produkcji „Titane”. Film Julii Ducournau był jednym z najczęściej wymienianych w wyścigu po Złotą Palmą, co nie uchroniło go przed kontrowersjami. Dlaczego? „Titane” to body horror, czyli podgatunek horroru opierający się na drastycznych i naturalistycznych scenach deformacji ludzkiego ciała. To też drugi raz, gdy najważniejszy laur festiwalu w Cannes trafia w ręce kobiety. Francuska reżyserka nie była jednak zupełnie zaskoczona tym wyróżnieniem, ale nie wynikało to z pychy, ale z kuriozalnego wydarzenia w trakcie gali. W połowie ceremonii Spike Lee, przewodniczący jury, przez pomyłkę zdradził nazwisko triumfatorki festiwalu.

Grand Prix festiwalu powędrowało do "A hero" Asghara Farhadiego i "Przedział numer 6" Juho Kuosmanena. Nagrodę jury otrzymał izraelski "Kolano Aheda" Nadava Lapida oraz tajski "Memoria" Apichatponga Weerasethakula.

Cannes 2021: o czym jest "Titane"? Zwiastun filmu

"Titane" to film, który media określają mianem "wizualnego tajfunu" i "triumfu feministycznego horroru", który trudno opisać słowami. "Dla mnie to film o miłości", okresliła ten obraz sama reżyserka, Julia Ducournau. Sceneria filmu przypomina hybrydę miasteczka "Sin city" z "Blade Runnerem". Pełno w nim przemocy, seksu, mroku i niezwykle naturalistycznych scen deformacji ciała. Dystrybutor pozostawia widza przed projekcją filmu jedynie z krótkim, enigmatycznym opisem fabuły. I to sprawia, że francusko-belgijska produkcja była największą niespodzianką programu i jak podkreśla wielu: "najdzikszym filmem w historii festiwalu". W "Titane" gra m.in. Vincent Lindon, Agathe Rousselle, Dominique Frot, Myriem Akheddiou. 

Zobacz zwiastun nagrodzonego Złotą Palma :

Cannes 2021: Kim jest Julii Ducournau?

37-letnia Julie Ducournau to francuska reżyserka o oryginalnym, rozpoznawalnym stylu. Jej pierwsza głośna produkcja "Mięso" wzbudziła równie dużo kontrowersji, co nagrodzony obecnie "Titane". Atawistyczne, ukryte instynkty, głęboka i niemal bolesna analiza rzeczywistości i ludzkiej natury, to specjalność Francuzki. Zdobywczyni Złotej Palmy lubi szokować widza i zostawiać go ze skrajnymi uczuciami - tak samo jest w przypadku body horroru "Titane", który stał się sensacją festiwalu. Obrazoburczy, epatujący przemocą, pulsujący, ale nie pozostawiający obojętnym - nie możemy się doczekać!

 

Zobacz także: