Buty trekkingowe - niskie czy wysokie?

Zanim zdecydujemy się na konkretny model, zastanówmy się przez chwilę, kiedy i gdzie będziemy nosić nasze buty. Czy szukamy butów całorocznych, czy nasz wyjazd jest jednorazową okazją, a może góry to nasz drugi dom i jesteśmy tam w każdej wolnej chwili. To właśnie między innymi od naszego doświadczenia i pory roku zależy nasza decyzja. Do wyboru mamy buty trekkingowe niskie i wysokie. Ale co to właściwie oznacza i komu są polecane?

•    Buty trekkingowe wysokie - będą dobrym wyborem, jeśli posiadamy niewielkie doświadczenie w górskich wędrówkach, maszerujemy z ciężkim plecakiem lub planujemy wejście w wyższe partie gór. Buty z wyższą cholewką lepiej stabilizują staw skokowy, co może zmniejszyć ryzyko powstania kontuzji czy urazów. Buty za kostkę to także najlepszy wybór, gdy planujemy wyjazd zimą lub gdy wiemy, że teren, po którym będziemy się poruszać może być błotnisty, grząski, lub może zalegać tam śnieg (wczesna wiosna lub pierwsze opady śniegu jesienią).
•    Buty trekkingowe niskie - są zazwyczaj lżejsze i polecane dla osób z większym doświadczeniem. Wśród niskich butów znajdziemy także popularne podejściówki, które dzięki specjalnej konstrukcji ułatwiają poruszanie po skalistym podłożu. Buty z niską cholewką będą dobrym wyborem na wiosenne i letnie wędrówki, gdy zależy nam na lepszej wentylacji.


 
Buty w góry z membraną czy bez? Jakie są rodzaje membran w butach trekkingowych?

Jednym z najczęściej powtarzających się pytań, podczas wybierania butów jest: buty z membraną czy bez? I tu znowu odpowiedź brzmi: to zależy. Na czym nam bardziej zależy i kiedy planujemy wyjazd w góry. Jeśli nasze wędrówki odbywają się zimą lub w przejściowych porach roku - wtedy polecamy buty z membraną. Membrana zapewni nam skuteczną ochronę przed deszczem, śniegiem czy błotnistym szlakiem. Kałuże czy płytki górski strumień nie będą także przeszkodą - oczywiście o ile zdecydujemy się na buty z wyższą cholewką. Buty z membraną mogą nie do końca sprawdzić się latem, gdy panują wysokie temperatury. Przez niewielką różnicę temperatur (temp. powietrza, a temp. wewnątrz butów) zmniejsza się skuteczność odprowadzania nadmiaru pary wodnej z butów. Na bardzo ciepłe dni polecamy wybrać buty bez membrany, dzięki czemu wentylacja będzie przebiegać sprawniej. W takim razie, co z nieprzemakalnością? Wystarczy odpowiednia impregnacja, by damskie buty trekkingowe były odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Jakie membrany możemy znaleźć w butach trekkingowych? Wszystko zależy od marki, na którą się zdecydujemy. W sklepie turystycznym e-Horyzont.pl znajdziemy między innymi markę Jack Wolfskin, która w butach trekkingowych dla kobiet wykorzystuje autorską membranę Texapore. Inne marki jak: AKU, Hanwag, Meindl, Merrell czy Asolo korzystają z najbardziej popularnej membrany, jaką jest Gore-Tex®. Niezależnie od marki, każda z tych membran zadba o odpowiednią oddychalność oraz ochronę przed przemakaniem.

Podeszwa w butach trekkingowych

Przy wyborze damskich butów trekkingowych zwróćmy uwagę na podeszwę. To właśnie ona jest w dużej mierze odpowiedzialna za nasz komfort podczas wędrówki. Jednak jej najważniejszą funkcją jest przyczepność do podłoża. I tutaj także powinniśmy się zastanowić, po jakim terenie będziemy się poruszać. Jeśli planujemy wędrówki po bardziej skalistym podłożu, podeszwa powinna być sztywniejsza, aby uchronić nas przed kontuzjami. Jeśli planujemy spacery wyłącznie po dolinach, możemy wybrać bardziej elastyczną i miękką podeszwę. Pamiętajmy jednak, że taki rodzaj obuwia nie sprawdzi się podczas skalnych podejść. W dużej części damskich butów trekkingowych znajdziemy podeszwę Vibram® - to jedna z najbardziej znanych i cenionych marek. Podeszwa ta charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, odpornością na ścieranie oraz dobrą amortyzacją. Zanim zdecydujemy się na buty, rozważmy jeszcze jedną istotną kwestię. A mianowicie, zimowe wędrówki. Jeśli planujesz zimowe wyjścia w góry, sprawdź, czy Twoje buty będą współgrać z rakami. O ile z raczkami nie ma tego problemu (pasują do większości butów trekkingowych), o tyle z rakami może być już trudniej. Wszystko będzie zależeć od modelu raków oraz sposobu ich mocowania. Jeśli nie masz tutaj pewności, najlepiej będzie dopytać sprzedawcę. 

Jak wybrać odpowiedni rozmiar damskich butów trekkingowych

Wybór odpowiedniego rozmiaru w damskich butach trekkingowych może przysporzyć nie lada problemów. Dlaczego? Nie zawsze rozmiar w butach, który nosimy, na co dzień, będzie tym samym rozmiarem w butach trekkingowych, każda marka może mieć także swoją rozmiarówkę. Dla laika może okazać się to odrobinę problematyczne. Co możemy poradzić w takiej sytuacji? O to kilka wskazówek. Gdy buty trekkingowe wybierasz po raz pierwszy, najlepiej będzie udać się do sklepu stacjonarnego, gdzie specjaliści pomogą dobrać ten odpowiedni rozmiar i model. Jeśli chodzi o sklepy Horyzont - znajdziemy je w Warszawie i Wrocławiu. Jeśli jednak nasze wymarzone buty dostępne są wyłącznie online, lub do sklepów stacjonarnych nam nie po drodze, możemy skorzystać z pomocy telefonicznej lub mailowej. W internetowym sklepie turystycznym e-Horyzont.pl przy każdym modelu znajdziemy tabelę rozmiarów, która ułatwia wybranie odpowiedniego rozmiaru. Zwróćmy jednak uwagę, czy w tabelach podawana jest długość stopy, czy długość wkładki (każdy producent może podawać inne wartości). Ale jaki rozmiar wybrać? Podpowiadamy:

Zobacz także:

•    Dokonaj pomiaru stopy, obrysowując ją na kartce papieru. Następnie zmierz linijką odległości od końca dużego palca do końca pięty. Stopa zmienia się w ciągu dnia i w miarę narastającego zmęczenia, dlatego też jej pomiaru najlepiej dokonywać w połowie dnia lub wieczorem przy średnim zmęczeniu. Nasze stopy podczas wędrówki również będą się męczyć i puchnąć, dlatego warto pamiętać o zachowaniu pewnego zapasu w bucie.
•    Stopy mierzymy w skarpetach, najlepiej w tych, które planujemy zabrać w góry.
•    Pomocniczo można zmierzyć długość wkładki w dotychczas noszonym obuwiu, jednak należy pamiętać, że długość profilowanej wkładki w butach trekkingowych jest zwykle o kilka milimetrów dłuższa od długości stopy.
•    Buty powinny być dobierane z pewnym naddatkiem, wg fachowych opracowań powinien on wynosić do 5% długości stopy.

Pomimo prób i mierzenia, wybrałaś nieodpowiedni rozmiar? Nic nie szkodzi - w sklepie e-Horyzont.pl masz 100 dni na wymianę lub zwrot.

Impregnacja i pielęgnacja butów trekkingowych 

Aby buty trekkingowe służyły nam, jak najdłużej musimy o nie zadbać. Wystarczy, że po każdej wędrówce poświęcimy kilka minut na czyszczenie i pielęgnację, a nasze buty zniosą trudy wielu wypraw outdoorowych. Po powrocie z gór, w pierwszej kolejności pozbądźmy się błota i innych zanieczyszczeń. Do tego posłużą nam specjalne szczoteczki do butów, jeśli ich nie posiadamy, możemy użyć np. gąbki. Jeśli zabrudzenia są mocne, możemy zastosować wodę z mydłem lub innym delikatnym środkiem czyszczącym. Szczotkę lub gąbkę moczymy delikatnie w wodzie z roztworem piorącym, po czym próbujemy ponownie usunąć zabrudzenia. Czynność warto powtarzać, aż do całkowitego wyczyszczenia. Nie warto z tego rezygnować i liczyć, że zrobi się to przed kolejnym wyjściem w góry, lub że zabrudzenie wyschnie i samo odpadnie. Zalegający brud może negatywnie wpłynąć na kondycję naszych butów np. ograniczyć oddychalność oraz nieprzemakalność, jeśli wybraliśmy buty z membraną. A może pranie w pralce? Nic bardziej mylnego. Buty trekkingowe to szczególny rodzaj obuwia, zatem nie warto ryzykować uszkodzenia cholewki czy membrany.

Buty czyste. Co dalej? Teraz pora na pielęgnację i impregnację. Wnętrze butów możemy potraktować specjalnymi płynami antybakteryjnymi, neutralizującymi zapachy. Po czyszczeniu, gdy cholewka jest jeszcze wilgotna, możemy użyć jednego z wielu preparatów do impregnacji. Najwygodniejszy będzie ten w sprayu. Wystarczy wyjąć sznurówki, spryskać równomiernie buty preparatem, delikatnie wetrzeć czystą ściereczką i pozostawić do wyschnięcia. Podczas takiego zabiegu, warto także zwrócić uwagę na sznurowadła. Sprawdź, czy wymagają tylko czyszczenia, czy należy już je wymienić na nowe.


 
Buty trekkingowe dla kobiet - jakie marki?

W sklepie turystycznym e-Horyzont.pl znajdziemy szeroki wybór butów trekkingowych dla kobiet. Bogata oferta kolorystyczna pozwoli wybrać model, który najbardziej przypadnie nam do gustu. Wśród najbardziej popularnych marek znajdziemy: Jack Wolfskin, Hanwag, AKU, Asolo, Meindl czy Merrell. W każdej z tych marek znajdziemy zarówno wysokie, jak i niskie buty trekkingowe dla kobiet. Jak widzisz, wybór jest naprawdę spory - bez problemu uda dobrać się ten idealny model. W razie wątpliwości, specjaliści ze sklepu Horyzont pomogą znaleźć buty dopasowane do twoich potrzeb. Do zobaczenia na górskich szlakach!