Brigitte Macron w ogniu krytyki

Wielka parada z okazji Dnia Bastylii, wspaniała kreacja Pierwszej Damy, czy jej nienaganna fryzura Brigitte Macron – o tym planowałyśmy napisać dzisiaj. Jednak jedno zachowanie Brigitte Macron sprawiło, że dziś piszemy o czymś zupełnie innym – o diametralnej nieodpowiedzialności żony francuskiego prezydenta.


- Podczas gdy Francja zmaga się ze znacznym wzrostem zachorowań spowodowanych wariantem Delta Covid-19, Pierwsza Dama Francji wita się serdecznie i całuje się przez maseczkę z politykami – piszą wściekli internauci, oburzeni zachowaniem Brigitte Macron.


W mediach pojawiają się relacje wideo z hucznych obchodów Dnia Bastylii w Paryżu, podczas których Brigitte Macron wita się z przedstawicielami polityki w sposób niezgodny z przepisami antycovidowymi. Pierwsza Dama Francji ściska dłonie polityków i całuje się z nimi w policzek. Ma co prawda na twarzy maseczkę, ale internauci zauważyli, że jest to jawne złamanie zaleceń ekspertów.

Już sama organizacja tradycyjnej parady na Polach Elizejskich z okazji Dnia Bastylii wzbudziła wiele kontrowersji. Co prawda organizacja jej była związana z szeregiem obostrzeń – m.in. z ograniczeniem jej uczestników do 25 tys. osób – jednak możemy być pewni, że wydarzenie na tak szeroką skalę, w obliczu rosnącej liczby zachorowań na wariant Delta, jest co najmniej kontrowersyjne.

W uroczystej paradzie wspominającej ważny dzień dla każdego Francuza nie mogło zabraknąć głowy państwa. Wydarzenie to uświetniła najważniejsza para Republiki Francuskiej – prezydent Emanuel Macron oraz jego żona Brigitte Macron. Ich obecność nie została niezauważona.

Już kilka minut po rozpoczęciu spotkania, które transmitowane było na żywo przez francuskie media, w internecie pojawiły się pierwsze negatywne komentarze dotyczące postawy Pierwszej Damy Francji. Jak już wspomnieliśmy, Brigitte Macron witała się czule z zaproszonymi na paradę gośćmi, tradycyjnie całując ich w policzek. Co prawda miała na sobie maseczkę, ale eksperci wielokrotnie podkreślali, że to nie wystarczy, by uchronić siebie i innych przed rozpowszechnianiem się koronawirusa.

ZOBACZ TEŻ:

Brigitte Macron i "Pocałunek z Maską"

- Należy zachować dystans społeczny. Nawet osoby dwukrotnie zaszczepione są proszone o poddanie się zaleceniom – grzmią eksperci. Nic więc dziwnego, że zachowaniem Pierwszej Damy Francji oburzyło wielu jej rodaków.

Zobacz także:


- Włączam telewizor i co widzę? Brigitte Macron, która całuje wszystkich w masce. Wytłumaczcie mi to! – piszą rozgoryczeni Francuzi na Twitterze czy na Facebooku.

 

Fala hejtu i niezrozumienia zalała francuskie social media, a Francuzi są wyraźnie oburzeni nie tylko postawą Pierwszej Damy, ale być może hipokryzją rządzących. "Pocałunek z maską" Brigitte Macron w ciągu zaledwie kilku godzin stał się bohaterem wielu memów, które dostrzegają absurd tej sytuacji.


- Nowe obostrzenia mocno uderzyły w codzienne życie Francuzów. Napięcia społeczne rosną, a tymczasem żona prezydenta Emanuela Macrona całuje się z maską na twarzy – to tylko jedna z wielu podobnych opinii, które możemy przeczytać we francuskich mediach.


Rzeczywiście zachowanie Brigitte Macron było co najmniej nie rozsądne. Niech będzie także nauczką dla polskich polityków.

PRZECZYTAJ TEŻ: