Bramy weselne popularne są w całym kraju, maja tylko różne nazwy – szlaban, zastawa. Ideą organizowania bramy ma być zabawa polegająca na utrudnieniu dojazdu Pana Młodego do swojej wybranki. Z czasem, jako że często Państwo Młodzi wyruszają z tego samego domu, popularne stały się także bramy w drodze do kościoła lub sali weselnej.
Według tradycji na bramie takiej w zamian za możliwość przejazdu świadek Pana Młodego powinien oddać butelkę wódki, a w przypadku bram organizowanych przez dzieci – cukierki.
Bramy są ustawiane przez zupełnie obce osoby – nie są to nigdy weselni goście. W zależności od rejonu Polski mają one różne formy. Czasem jest to tylko wstążka przeciągnięta przez ulice oraz kwiaty które przekazywane są dla Panny Młodej, a czasem całe maskarady z przebranymi uczestnikami.
Jak we wszystkich zabawach weselnych także tu wskazany jest umiar. Osoby decydujące się na organizowanie bram powinny zrobić to jak najlepiej, licząc nie tylko na łatwo zdobyty alkohol ale biorąc pod uwagę także całą oprawę.