Dlaczego nie możesz schudnąć?

Starasz się zdrowo odżywiać, uprawiać sport, unikać słodyczy, a mimo to Twoja waga stoi w miejscu? Powodem może być sen, a dokładniej jego brak. Naukowcy od lat badają związek nadwagi i snu. Do tej pory wydawało się, że powodem, dla którego osoby mające problem ze snem walczą z nadwagą był fakt, że siedzenie do późna na kanapie sprzyja jedzeniu niezdrowych przekąsek i popijaniu ich słodkimi napojami. Najnowsze badania pokazują jednak zupełnie inny związek między nadwagą a brakiem snu. Co dzieje się z naszym organizmem, gdy śpimy za mało lub nasz sen jest niskiej jakości?

Wpływ snu na odchudzanie

Dr. Jonathan Cedernaes z Uniwersytetu Uppsala w Szwecji wskazuje, że sen pełni bardzo wiele funkcji, których często nie jesteśmy świadomi. Problemy z odchudzaniem i zrzuceniem nadwagi są tylko objawem ich zaburzeń. Co dzieje się z naszym organizmem, gdy za mało śpimy? Niewystarczająca ilość snu powoduje zaburzenia hormonalne, w konsekwencji których mamy zaburzony apetyt i nieprawidłowo odczuwamy uczucie sytości. Będąc zmęczonymi, mamy też mniej siły i motywacji, by powstrzymać się od sięgnięcia po niezdrowe i kaloryczne przekąski. To jednak nie wszystko.

Metabolizm: dlaczego zwalnia

Jak się okazuje, brak snu, jego za mała ilość lub zła jakość powodują, że nasz metabolizm zwalnia, a organizm wykazuje większą tendencję do odkładania pod skórą komórek tluszczowych. Badania przeprowadzone na grupie osób, które niewystarczająco dużo spały oraz tej, która nie miała deficytów snu pokazują wyraźnie jak brak snu wpływa na nasz metabolizm i zdolność do chudnięcia. Osoby cierpiące na brak snu wykazywały większą tendencję do odkładania w organizmie komórek tłuszczowych niż Ci śpiący prawidłowo. Ich organizm miał też zdecydowanie wolniejszą przemianę materii. Spowolniony metabolizm powoduje, że nasz organizm znacznie wolniej chudnie. Jeśli zatem diety ani sport nie działają, może powinnaś przyjrzeć się jakości swojego snu? My jesteśmy absolutnymi zwolenniczkami 8-godzinnego, regularnego snu - najlepszy sposób na zdrową cerę i piękny wygląd!

 

 

Post udostępniony przez Fitness & Health (@fitnessgirlsmotivation) Mar 10, 2018 o 10:08 PST