FakeFriday czyli jak sprawdzić czy produkt rzeczywiście jest przeceniony w Black Friday 2019

29.listopada to dzień, w którym wielu z nas decyduje się zrobić większe zakupy. Dlaczego? Ponieważ większość sklepu przygotowuje duże przeceny na tzw. Black Friday 2019. Część nawet wydłuża promocje na cały weekend, a następnie w sklepach internetowych funduje wszystkim Cyber Monday, czyli kolejne promocje. Czarny piątek przyszedł do nas zza oceanu (podobnie jak Walentynki i Halloween) i jest z roku na rok co raz bardziej popularny. Właśnie na ten dzień 68 % Polaków planuje zakupy. Gdy przyrównamy to do zeszłorocznego badania (59 %), widać wyraźny wzrost. Wielu klientów jednak w zakupowym szale (nie polecamy) wpada w pułapki zastawione przez nieuczciwych sprzedawców. Co roku w mediach społecznościowych internauci dzielą się "fake'ami" czyli sztucznie obniżonymi cenami towarów na półkach. Na zdjęciach pokazują, że często oryginalna cena np. danej pary butów (przed rabatem) była dokładanie taka sama, a nierzadko nawet nieco niższa czy tylko minimalnie wyższa niż w czasie Black Friday. 

Kreatywny Polak, który miał już do czynienia z takimi cenowymi przekrętami (a najwyraźniej ceni sobie zakupy z rabatami) postanowił stworzyć specjalny portal FakeFriday.org, który jest swego rodzaju porównywarką cen. Jutro, czyli 29.listopada, pomoże porównywać oryginalne ceny różnych produktów dostępnych online do tych z Black Friday 2019. 

Przez ostatnie 6 miesięcy po sklepach z RTV/AGD chodził mój bot i zapisywał ceny do bazy danych. Teraz dzielę się z wami stroną, która z tej bazy korzysta. To są ceny takie, jakie podawały strony. Łącznie kilkadziesiąt tysięcy produktów ma tutaj swoje ceny — mam nadzieję, że się przyda. Wystarczy wpisać nazwę lub wkleić URL, komentuje swoje dzieło internauta. 

Strona nie jest idealna, nie ma w niej wszystkiego, ale zawsze może pomóc, by zrobić szybkie rozeznanie, czy promocja, którą widzimy faktycznie nią jest. Porównywarkę stworzył w ramach serwisu Wykop.pl, centrum osobliwych newsów z czeluści internetu. Wchodząc na FakeFriday.org jesteśmy w stanie prześledzić jak zmieniały się ceny upatrzonego notebooka czy słuchawek w ciągu ostatnich kilku miesięcy (bierze pod uwagę głównie sklepy RTV AGD, trzeba wpisać nazwę upatrzonej rzeczy). Sprytne i na dodatek super przydatne - pamiętajcie, nie dajmy się zwariować w czasie Black Friday. Zwłaszcza, że nadmierny konsumpcjonizm szkodzi nam, naszej planecie i pracownikom wielkich fabryk w krajach trzeciego świata. Kupujmy rozważnie, róbmy listy i inwestujmy w rzeczy ponadczasowe, nie wydawajmy na kolejne t-shirty czy parę balerin, których w szafie mamy już kilka, a wełniany płaszcz na lata, kaszmirowe swetry, skórzane buty czy elektroniczne gadżety w rozsądnej cenie.