Spędzanie długich wieczorów przy kominku to marzenie niejednej osoby. Niestety, ze względu na przepisy prawa budowlanego nie każdy może sobie pozwolić na zbudowanie tradycyjnego kominka. Wtedy z pomocą przychodzi biokominek, czyli bardziej ekologiczny sposób na bezpieczne źródło ognia. Sprawdź, jak działa i ile kosztuje biokominek!

Jak działa biokominek?

Biokominek to urządzenie, mające za zadanie zastąpić tradycyjny kominek opalany drewnem lub węglem. Różni się on pod względem wielkości, mobilności, a także sposobu i możliwości ogrzewania pomieszczenia. Eko kominek jest polecany wszystkim tym, którzy ze względu na przepisy budowlane lub zbyt mały metraż nie mogą sobie pozwolić na bardziej tradycyjną wersję.

Jak działa eko kominek? Składa się on z obudowy oraz wkładu, wewnątrz którego znajduje się pojemnik na paliwo. Biokominek zasilany jest specjalnym paliwem na bazie alkoholu, w formie płynnej lub żelowej. Podczas procesu spalania nie wytwarza się dym, nie tworzy się także popiół ani sadza. Dzięki temu konserwacja biokominka sprowadza się do przetarcia go z kurzu oraz uzupełnienia paliwa.

Jego niewątpliwą zaletą jest możliwość cieszenia się blaskiem ognia bez montażu, podłączania do komina czy kucia w ścianie. Osoby troszczące się o środowisko z pewnością docenią również fakt, że podczas spalania paliwa w eko kominku do atmosfery nie są wydzielane żadne trujące substancje.

Biokominek - rodzaje

Biokominek to urządzenie, które może stać się punktem centralnym każdego nowoczesnego domu. Jego zalety docenią zwłaszcza ci, którym zależy na połączeniu miłej atmosfery, braku bałaganu oraz ekologii. Biokominek sprawdzi się w przypadku osób zabieganych, które chcą odpocząć przy blasku ognia bez konieczności składowania drewna czy węgla.

Obecnie oferowanych jest kilka rodzajów biokominków. Ich jakość oraz to, z jakiego materiału są wykonane najczęściej zależne jest od ceny oraz producenta. Najczęściej można spotkać eko kominki wykonane ze stali nierdzewnej, betonu oraz szkła. Jakie są rodzaje kominków bio?

  • biokominek wolnostojący - jest to rodzaj urządzenia o stabilnej, ognioodpornej i nie chłonącej ciepła podstawie. Taki rodzaj eko kominka możesz postawić w wybranym przez ciebie miejscu bez dodatkowego montażu. Dzięki temu w każdej chwili możesz zmienić jego położenie.
  • biokominek mobilny (stołowy) - to mniejsza wersja kominka bio, przypominająca lampę. Jest to świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą cieszyć się blaskiem ognia na balkonie, tarasie lub w ogrodzie. Biokominek mobilny możesz bezpiecznie stawiać na stole lub podłożu. Nie wymaga on dodatkowego montażu.
  • biokominek wiszący - jak nazwa wskazuje, jest to rodzaj eko kominka, zawieszonego w powietrzu. Najczęściej tego rodzaju kominek ekologiczny wieszany jest na ścianie, na wysokości oczu lub tuż nad podłogą. Ten typ biokominka wymaga montażu.
  • biokominek narożnikowy (narożny) - jest to rodzaj kominka bio, otwartego z dwóch stron jednocześnie. Idealnie sprawdzi się on w przypadku pomieszczeń o nieregularnych kształtach. Ten rodzaj kominka ekologicznego wymaga montażu w ścianie.
  • biokominek do zabudowy (wkład kominkowy) - podobnie jak w przypadku tradycyjnych kominków, również ekologiczny kominek możesz kupić w wersji saute. W takim przypadku otrzymujesz sam wkład kominkowy, który zabudowujesz wedle swoich życzeń oraz potrzeb. W przypadku tej wersji oczywiście wymagany jest montaż obudowy, dodatkowo zabezpieczającej wkład tego nowoczesnego kominka.

Czy biokominek daje ciepło?

Biokominek to urządzenie, które posiada wiele zalet, takich jak brak dodatkowego montażu czy ekologiczne działanie. Jednak eko kominek nie jest również pozbawiony wad. Zdecydowanie największą z nich może być fakt, że przy użyciu biokominka bardzo ciężko jest ogrzać mieszkanie wyłącznie przy jego użyciu.

Zobacz także:

Kominek ekologiczny wydziela ilość ciepła, porównywalną z ciepłym kaloryferem. Jest to dość niewielka wartość, nie dająca zbyt spektakularnych efektów, zwłaszcza w nieco większych pomieszczeniach. Klasyczny kominek zapewnia około 3-5 razy więcej ciepła niż jego ekologiczny odpowiednik. Dzięki temu ogrzewanie mieszkania wyłącznie przy jego użyciu jest częściej praktykowane, a także bardziej opłacalne.

Warto wspomnieć również o kosztach oraz sposobach ogrzewania. Podczas spalania paliwa w biokominku wytwarzany jest dwutlenek węgla, odpowiadający liczbie 3 dorosłych osób w zamkniętym pokoju. Oznacza to, że co jakiś czas pomieszczenie należy porządnie przewietrzyć, aby dostarczyć świeżego tleniu, niezbędnego do procesu spalania. Otwarcie okna sprawia, że pomieszczenie wychładza się, a caly proces ogrzewania należy praktycznie rozpocząć od nowa.

To z kolei prowadzi do wniosku, że ciągłe ogrzewanie pokoju czy mieszkania wyłącznie za pomocą biokominka jest ogromnie kosztowne i na dłuższą metę nieopłacalne. Koszt paliwa jest nawet kilkanaście razy wyższy niż drewna czy węgla, a czas spalania krótszy nawet o połowę.

Biokominek - bezpieczeństwo

Biokominek to urządzenie, które ma wiele zalet i znacząco różni się od klasycznego kominka na drewno czy węgiel. Czy jednak posiadanie w domu kominka bio jest w 100% bezpieczne? W jaki sposób zabezpieczyć go przed zwierzętami domowymi oraz dziećmi? Jak uzupełniać paliwo, by uniknąć pożaru?

Eko kominki wytwarzane są z materiałów, zapewniających bezpieczeństwo ich użytkowania. Posiadając dzieci i zwierzęta domowe warto jednak wybrać model, który posiada szklane drzwiczki lub osłonę. Decydując się na zlokalizowanie biokominka tuż obok ściany, warto również odizolować od niej źródło ciepła za pomocą umieszczenia na niej szklanej szyby.

Biokominek to urządzenie bezpieczne, jeśli korzystasz z niego we właściwy sposób. Warto przede wszystkim upewnić się, że biokominek umocowany jest prawidłowo lub stoi na stabilnym podłożu przed rozpaleniem w nim ognia. Pamiętaj również, że w ekologicznym kominku płonie "żywy" ogień, dlatego nie umieszczaj nad nim niczego, co mogłoby być łatwopalne.

Bezpieczne użytkowanie kominka bio to również wybór paliwa, dedykowanego wyłącznie do tego rodzaju urządzeń. Warto zwrócić uwagę na jego skład, ponieważ tańsze zamienniki często zawierają w sobie dodatek benzyny. Jest to bardzo niebezpieczne i w zamkniętym pomieszczeniu może doprowadzić nawet do zaczadzenia.

Istotne jest również, by paliwo w biokominku uzupełniać wyłącznie wtedy, gdy jest on wygaszony i wystudzony. Wlewanie biopaliwa do płonącego eko kominka może skończyć się pożarem lub ciężkimi poparzeniami w przypadku rozlania substancji.

Ile kosztuje biokominek?

Biokominek bez wątpienia posiada wiele zalet, które docenią wszyscy fani nowatorskich rozwiązań. A jak w przypadku ceny? Czy biokominek to wydatek na każdą kieszeń?

Ceny tych nowoczesnych kominków wahają się w zależności od ich rodzaju, jakości wykonania, przeznaczenia oraz producenta. Mobilne biokominki, do postawienia w ogrodzie lub na tarasie kupisz już za około 100 zł. W przypadku większych modeli cena wzrasta wraz z rozmiarem, choć wciąż jest to rozwiązanie tańsze niż budowa klasycznego kominka.

Ceny biokominków wahają się od 200 zł do nawet 3000 zł. W przypadku większości modeli jest to całość kosztów, jakie musisz ponieść w przypadku eko kominka, ponieważ nie wymagają one dodatkowego montażu. W cenę biokominka należy również wliczyć koszt paliwa, którego koszt to średnio 15 zł za 1 litr. Taka ilość paliwa wystarcza na około 3-5 godzin ciągłego palenia.