20-letnia wokalistka, Billie Eilish postanowiła zabrać głos w ważnej sprawie podczas festiwalu muzycznego Austin City Limits, który miał miejsce w Teksasie. Artystka wypowiedziała się na temat nowych, restrykcyjnych praw aborcyjnych w tym stanie i wyznała, że rozważała odwołanie swojego występu na festiwalu na znak protestu. 

Jak widać na filmie z festiwalu, na telebimach za wokalistką wyświetlony został napis "Bans. Bans of our bodies" co oznacza "Zakaz. Zakaz na naszych ciałach", podczas gdy artystka przemawiała do tłumu. "Gdy wprowadzili to z***ne prawo, prawie odwołałam koncert" - powiedziała Eilish, nawiązując do nowego prawa aborcyjnego w Teksasie, ustanowionego 1 września przez Senat stanowy. 

Billie Eilish: "Chciałam ukarać ich za to, co się tutaj dzieje!"

Nowe prawo aborcyjne w Teksasie to niemal całkowity zakaz aborcji po szóstym tygodniu ciąży, bez wyjątków dla przypadków gwałtu czy kazirodztwa. Prawo pozwala również obywatelom wnosić pozwy cywilne przeciwko każdej osobie, która dokonuje aborcji lub pomaga ciężarnej dokonać aborcji w stanie. Na mocy tej ustawy Teksas stał się stanem z najsurowszymi przepisami dotyczącymi aborcji w kraju.

"Chciałam ukarać to pie***ne miejsce za to, co się tutaj dzieje! Potem przypomniałam sobie jednak, że to Wy jesteście ofiarami nowego prawa i należy Wam się wszystko, czego zapragniecie. Dlatego tu jestem i musimy im powiedzieć, żeby się k**a zamknęli!" - wykrzyczała Billie ze sceny do tłumu po czym pokazała środkowy palec, zachęcając tłum do skandowania z nią "Moje ciało, mój pie***ny wybór!". 

 

Billie Eilish już wcześniej głośno mówiła o swoim stanowisku przeciwko zakazowi aborcji w Teksasie, wyrażając swoje przemyślenia na temat prawa za pośrednictwem mediów społecznościowych, ustawa początkowo weszła w życie.

Robi mi się niedobrze na myśl, jak wielu mężczyzn milczy, jeśli chodzi o prawa kobiet. Jeśli ty i twoi ziomale nie rozmawiacie o prawie aborcyjnym wprowadzonym w Teksasie, istnieją szanse na to, że jesteście częścią tego problemu. Naprawdę chciałabym, żeby mężczyźni okazywali więcej zainteresowania. Jestem tym cho***nie zmęczona. mówiła na InstaStories na Instagramie Billie Eilish

Oprócz Billie, na temat restrykcyjnego prawa aborcyjnego w Teksasie głos zabrały inne artystki i artyści, m.in. znana i lubiana wokalistka Lizzo czy modelka Bella Hadid.

Zobacz także: