Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV

Wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej poinformował na swoim Twitterze, że w Warszawie zostaną wprowadzone bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla chłopców i dziewczynek. Przypomnijmy, że bezpłatne szczepienia przeciwko HPV to jedna z obietnic przedwyborczych prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

Jak zapowiada wiceprezydent Warszawy, od połowy tego roku 12-letnie dziewczynki i chłopcy będą szczepieni przeciwko HPV na koszt miasta.

Dlatego, by zmniejszyć ryzyko raka szyjki macicy, wprowadzimy w Warszawie szczepienia przeciwko HPV dla dziewczynek i chłopców w wieku 12 lat. Szczegóły niebawem. - napisał na swoim Twitterze Paweł Rabiej w związku z obchodzonym 4 lutego Światowym Dniem Walki z Rakiem

Ważne jest to, żeby szczepionka została podana, zanim dziewczynka, czy chłopiec rozpocznie życie seksualne. Szczepionki będą podawane oczywiście za zgodą rodziców. 

Warszawa chce przeznaczyć na ten cel 2,5 mln zł w tym roku i 5 mln zł w przyszłym. Szczepienia będą wykonywane w publicznych przychodniach.

HPV: dlaczego wirus jest tak niebezpieczny?

Wirus HPV (Human Papillomavirus), zwany inaczej wirusem brodawczaka ludzkiego, jest najczęściej przenoszony drogą płciową. Do zakażenia wirusem HPV dochodzi zazwyczaj w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej. 

Wirus HPV odpowiada między innymi za rak szyjki macicy, ale również rak sromu, odbytu, rak jamy ustnej, gardła, a także rak prącia. Dlatego ważne jest, żeby szczepić zarówno dziewczynki jaki chłopców.

U kobiety rak szyjki macicy, ale u mężczyzny może on powodować także różne postacie raka, np. raka gardła. Nawet jeśli u mężczyzny 
rak się nie rozwinie, to na pewno jest on nosicielem tego wirusa. - tłumaczy Magdalena Łań, Wydział Prasowy Urzędu Miasta, dla radia Eska

"Jeżeli nie będzie tym szczepieniem objęta cała populacja dzieci w najlepszym okresie życia, kiedy ta szczepionka może być zastosowana, to ona będzie mało skuteczna. W związku z czym, powinny być szczepione wszystkie dzieci w tym wieku - dodaje Magdalena Łań. 

Polski Zakład Higieny zaleca szczepienie:

  • dziewcząt w wieku 11 – 12 lat
  • dziewcząt w wieku 13-18 lat, które nie zostały wcześniej zaszczepione
  • chłopców w wieku powyżej 11-12 lat
  •  młodych mężczyzn utrzymujących kontakty homoseksualne, którzy nie zostali wcześniej zaszczepieni
  • nosiciele wirusa HIV obydwu płci w wieku 9-26 lat, którzy nie zostali wcześniej zaszczepieni.

Wirus HPV odpowiada za 10 proc. wszystkich naszych nowotworów, kobiecych i męskich. Decyzja władz miasta jest ważnym krokiem w kierunku profilaktyki nowotworowej. Mamy nadzieję, że inne miasta pójdą w ślad Warszawy i program szczepień obejmie całą Polskę.