Zasady bezpiecznego seksu w dobie pandemii

Departament Zdrowia w Nowym Jorku przygotował wskazówki dotyczące współżycia z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Należą do nich:

  •  Higiena - przed, jak i po stosunku należy dokładnie umyć ręce.
  • Unikaj całowania kogokolwiek spoza najbliższego kręgu. 
  • Masturbacja nie rozprzestrzenia koronawirusa, zwłaszcza jeżeli myjesz ręce i zabawki seksualne mydłem oraz wodą przez co najmniej 20 sekund przed i po. 
  • Bliski kontakt i współżycie ograniczaj do jednego partnera/współdomownika.
  • Należy unikać bliskiego kontaktu, w tym współżycia, z osobami spoza naszego gospodarstwa domowego. Jeśli uprawiasz seks z kimś spoza swojego domu, miej jak najmniejszą liczbę partnerów.
  • Jeśli spotykasz swoich fizycznych partnerów seksualnych on-line lub jesteś pracownikiem seksualnym, rozważ przerwę. Rozwiązaniem może być wirtualne randkowanie i wirtualny seks.
  • Nie uprawiaj seksu, jeśli twój partner lub partnerka źle się czuje - ma objawy obejmujące gorączkę, kaszel, ból gardła lub duszność, bo to znaczy, że może mieć COVID-19.
  • Pamiętaj o prezerwatywie. Prezerwatywy mogą zmniejszyć ryzyko bezpośredniego kontaktu z wydzieliną, którą przenosi się koronawirus.

źródło: TVN Meteo 

Publikacja tych danych skłoniła znanego seksuologa, Michała Lwa-Starowicza do wniosków dotyczących bezpieczeństwa kontaktów seksualnych w czasie zagrożenia zarażeniem Covid-19. Według specjalisty każdy człowiek potrzebuje bliskości, zwłaszcza w momencie natężonego stresu, czy społecznych zmian. Seks uwalnia napięcie i intensyfikuje poczucie bezpieczeństwa.

„Patrząc na to z egzystencjalnego punktu widzenia, gdy pojawia się poczucie zagrożenia, wiele osób choruje, wiele osób może umrzeć, to po takim okresie ludzie mają większy pęd do rozmnażania się. Na przykład po wojnach następowała wzmożona aktywność reprodukcyjna. To są naturalne, instynktowne zachowania”, zwrócił uwagę na ważną kwestię seksuolog Michał Lew- Starowicz w rozmowie z tvn meteo.pl .

Czy Polacy unikają seksu w czasie pandemii?

„Cała ta sytuacja izolacji od świata zewnętrznego sprzyja w drugą stronę, żeby ludzie troszeczkę się zatrzymali na byciu razem, w domach. To z kolei może zwiększać ilość interakcji, a także kontaktów seksualnych.”, tłumaczy seksuolog.