Berlinale 2020: Bartosz Bielenia z nagrodą

Shooting Stars to specjalny program, stworzony przez organizację European Film Promotion (EFP). Ma na celu promowanie młodych i utalentowanych aktorów europejskich. Tytuły Shooting Stars przyznawane są co roku od 20 lat. Podczas tegorocznej gali statuetkę odbierze Bartosz Bielenia, odtwórca głównej roli w filmie nominowanym do Oscara "Boże Ciało". Podczas konferencji prasowej Bartosz Bielenia opowiadał o roli Daniela w "Bożym Ciele" Jana Komasy. O prestiżowej nagrodzie Shooting Stars Bielenia mówi, że "nagroda ta stanowi bazę do tego, żeby starać się o nowe możliwości".

"Szczególnie, że dzięki niej możemy zbudować bazę kontaktów, aby o nas pamiętano. Być może nie będziemy jedną z tysiąca twarzy na self-tape wysłanym na casting, tylko ktoś będzie wiedział, że jest taki aktor, pochyli się nad jego nagraniem, wnikliwiej je obejrzy". - dodał Bielenia

Wyboru najzdolniejszych europejskich aktorów, na podstawie ich dotychczasowego dorobku artystycznego, dokonało międzynarodowe jury w składzie: brytyjska reżyserka obsady Lucy Bevan, fiński reżyser Dome Karukoski, słowacka producentka Katarína Krnáčová, bułgarska reżyserka i poprzednio European Shooting Star Vesela Kazakova oraz niemiecki dziennikarz filmowy Rüdiger Sturm.

Bartosz Bielenia jest siódmą osobą z Polski z tytułem Shooting Star. W ubiegłych latach statuetkę Shooting Stars zdobyli m.in Agnieszka Grochowska w 2007, Agata Buzek w 2010, Jakub Gierszał w 2012, Mateusz Kościukiewicz w 2014 roku.

Oprócz Bieleni statuetki European Shooting Stars 2020 otrzyma dziewięciu aktorów i aktorek z różnych krajów europejskich.

70. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie potrwa do 1 marca.

 

 

Zobacz także: