Balaclava, czyli czapka w stylu kominiarki: historia

Balaclava to trend, który czerpie z folkloru i militarnej historii. Czapki w stylu kominiarek noszą influencerki i gwiazdy m.in. Rihanna, ale ich historia sięga daleko, do połowy XIX w. Swoją nazwę kominiarki zawdzięczają ukraińskiemu miastu, w którym w 1854 r. podczas wojny krymskiej brytyjscy żołnierze chronili się przed bardzo niskimi temperaturami dzięki specjalnym czapkom szytym w Wielkiej Brytanii. Ponad sto lat później, włoski projektant mody, Walter Albini przekształcił militarne akcesorium w modowy element, który niesie za sobą społeczno-polityczne przesłanie. 

Dziś czapki-kominiarki powracają do mody bez żadnego symbolicznego znaczenia. Balaclavy zaczęły lansować wielkie domy mody takie jak Miu Miu, Givenchy, Jacquemus. Mimo początkowo sceptycznego podejścia wielbicielek mody, balaclavy ruszyły na modowy front.

Trend ten szybko podłapały it girl chłonne najbardziej szalonych i kontrowersyjnych eksperymentów i swoim tylko znanym sposobem przekonywania do najodważniejszych elementów, przyniosły kominiarkom status najgorętszego trendu sezonu i jednego z najbardziej pożądanych elementów zimowych stylizacji.

Najpiękniejsze czapki - kominiarki: przegląd balaclav

Czapki w stylu kominiarek stały się już tak pożądanym elementem zimowych stylizacji, że znajdziesz je w ofercie wielu sieciówek takich jak House, Cropp czy Mohito, Cropp i Reserved. Wybór jest ogromny: od sportowych modeli w praktycznej czerni i szarości, po romantyczne wełniane balaclavy w pastelach: różu, bieli, delikatnym fiolecie i modnej zieleni. 

Jedne z najpiękniejszych modeli czapek w stylu kominiarek znalazłyśmy w kolekcji polskiej marki Roboty Ręczne. Marzymy, by nosić je do vintage kożuchów i wełnianych płaszczy.