Nie od dziś wiadomo, że najlepszym przyjacielem kobiety (po trzydziestce) jest… retinol. Nie ma bowiem skuteczniejszego sposobu na zmarszczki, przebarwienia i inne oznaki starzenia się skóry. Retinol, który jest pochodną witaminy A, stymuluje odnowę komórkową skóry, co pomaga spłycić i wygładzić zmarszczki, wyrównać koloryt, a nawet usunąć nierówności i drobne blizny. Nic dziwnego, że tak często wykorzystuje się go w leczeniu trądziku oraz w pielęgnacji anti-aging. Zwłaszcza, że w połączeniu z witaminą C, zdecydowanie poprawia gęstość i elastyczność skóry, odmładzając ją co najmniej o kilka lat.

Po co nam więc bakuchiol?

Mimo wielu zalet, retinol nie każdemu służy. Retinoidy mogą być fotouczulające, przez co wymagają wysokiej ochrony przeciwsłonecznej. Zawierają też składniki, które mogą podrażniać skórę. Dlatego pewnie ucieszy was fakt, że naukowcy w końcu odkryli substancję, która może go zastąpić. Bakuchiol posiada te same cudowne właściwości, ale w przeciwieństwie do retinolu nie niesie ze sobą żadnych skutków ubocznych. Stosowanie serum z bakuchiolem nie wiąże się z uciążliwym łuszczeniem się skóry, zaczerwienieniem, czy świądem!

Nacomi Next Lvl Serum Bakuchiol 2%

Lift4Skin Bakuchiol Lift stymulujące serum liftingujące na okolice oczu i ust

Czym jest bakuchiol?

Bakuchiol również jest retinoidem, tyle że botanicznym. Pozyskuje się go z liści i nasion zioła Babchi, znanego też jako Babći, Ba Gu Zhi lub Bakuchi  (jego łacińska nazwa to Psoralea corylifolia). Dzięki swoim przeciwzapalnym i antybakteryjnym właściwościom, roślina ta jest od wieków znana w chińskiej medycynie oraz ajurwedzie jako naturalny sposób na uspokojenie i złagodzenie skóry. Jeśli chodzi o współczesny rynek kosmetyczny, bakuchiol jest wciąż stosunkowo nowym składnikiem, jednak zainteresowanie kosmetykami z "roślinnym retinolem" w ostatnim czasie znacznie wzrosło. Według ekspertów, to bowiem jedna z nielicznych naturalnych substancji, która swoimi umiejętnościami w regenerowaniu komórek może dorównać stosowanemu w kosmetyce od lat retinolowi.

Miraculum Bakuchiol Serum Intensywne Odżywienie 

Szmaragdowe Żuki - Bakuchiol Booster

Bakuchiol – właściwości

Według badan przeprowadzonych przez British Journal of Dermatology, bakuchiol wygładza zmarszczki, spłyca bruzdy i niweluje przebarwienia z równą skutecznością co retinol. Ale do tego ma jeszcze jedną wielką zaletę: nie podrażnia wrażliwej skóry, tak jak czasem zdarza się to retinoidom. W przeciwieństwie do retinolu, nie ma też właściwości fotouczulających. Co więcej, bakuchiol wręcz łagodzi szkodliwe działanie promieniowania słonecznego i sprawia, że skóra jest na nie bardziej odporna. "Roślinny retinol" jest też bezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.