Azalia w ogrodzie ceniona jest za walory wizualne. Kwitnąc, tworzy atrakcyjne dla oka wielokolorowe kobierce, a do tego wyróżnia się intensywnym zapachem. Obecnie istnieje ponad sto odmian tej rośliny, różniących się kształtem, kolorem, wyglądem liści.

Azalia w ogrodzie a azalia doniczkowa

Azalia ogrodowa i azalia doniczkowa należą do rodziny wrzosowatych. Ta druga jednak jest wrażliwa na niskie temperatury i niezdolna do przetrwania chłodniejszych pór roku w gruncie. Azalia ogrodowa osiąga wysokość maksymalnie 3-4 metrów, a jej wersje karłowate dorastają do 50-60 cm. Wariant doniczkowy to, w zależności od odmiany, roślina osiągająca od 25 do 50 cm.

Kiedy i jak sadzić azalie?

Azalia w ogrodzie jest wdzięczna w uprawie i stosunkowo łatwo można uzyskać piękne kwiaty. Pamiętać należy jednak o kilku zasadach.

Krzewy azalii kupić można w wariancie z odkrytym korzeniem lub w formie rośliny doniczkowej. W tym pierwszym przypadku najlepszym miesiącem do sadzenia jest kwiecień lub - uogólniając - wczesna wiosna, zanim roślina rozpocznie wegetację. Azalie w doniczkach sadzić można całorocznie, warto jednak wcześniej sprawdzić, czy nie mają one uszkodzonej bryły korzeniowej. Powinna ona być odpowiednio zabezpieczona i dość duża.

Roślina ta najlepiej rośnie w miejscu bezwietrznym i słonecznym lub nieznacznie tylko osłoniętym. Najlepszym wyborem jest gleba kwaśna (pH 4 - 5,5), żyzna i bogata w próchnicę. Jeśli nie dysponujemy taką w naszym ogrodzie, warto przygotować podłoże pod azalię, dodając do ziemi najpierw dobrze rozłożony obornik lub kompost, a następnie nieodkwaszony torf i korę sosnową lub gotowe podłoże pod różaneczniki. Stanowisko przygotowane do sadzenia azalii powinno być rozległe. Warto także uwzględnić miejsce na większą grupę krzewów, gdyż rosnąc w skupiskach zyskują one dodatkowy urok. Pomiędzy poszczególnymi azaliami należy wówczas zachować około 1 - 1,5 metra odstępu, a w przypadku azalii japońskich 0,5 - 0,7 metra.

Przed posadzeniem należy azalię dobrze podlać, a najlepiej umieścić na kilkanaście minut w naczyniu z wodą. Następnie można włożyć roślinę do przygotowanego dołka w taki sposób, by powierzchnia bryły korzeniowej sięgała 3-5 cm poniżej poziomu gruntu. Gleby nie powinno się udeptywać. Jej podlanie spowoduje osiadanie ziemi. Proces sadzenia azalii należy zakończyć podlaniem jej miękką wodą i ściółkowaniem.

Jak pielęgnować azalie?

Jak podlewać azalie, jak je nawozić i przycinać - to pytania, które pojawiają na etapie pielęgnacji.

Zobacz także:

Właściwe podlewanie jest jedną z ważniejszych czynności, ponieważ azalia ma dość wysokie wymagania w tym względzie, a przy przesuszonej ziemi nietrudno o więdnięcie i opadanie liści oraz słabsze kwitnienie w sezonie kolejnym. Przez cały okres wegetacji należy zatem dbać o właściwe nawodnienie, a w czasie upałów dodatkowo zraszać koronę. Ziemię wokół krzewu warto wyściółkować korą lub torfem, co zmniejszy parowanie z gleby. Przed zimą także trzeba roślinę nawodnić, a po pierwszych przymrozkach rozłożyć wokół niej korę lub liście dla zabezpieczenia korzeni przed mrozem.

Ze względu na płytkie ukorzenienie dobrym pomysłem jest nawożenie azalii. Unikać należy preparatów, zawierających odkwaszające węglan albo tlenek wapnia. Najlepszym wyborem są mieszanki przeznaczone do roślin wrzosowatych. Nawozy stosuje się w kwietniu, zanim ruszy wegetacja, a następnie w czerwcu i lipcu.

Jak rozmnożyć azalie? Dość łatwym sposobem jest pobranie sadzonek zielnych w okresie letnim z młodych, jednorocznych pędów. Powinny one mieć długość 6-10 cm oraz zawierać pąk wierzchołkowy, ale nie kwiatowy. Ukorzenia się je w wilgotnym, przekompostowanym torfie wymieszanym z piaskiem w proporcji 3:1, zanurzywszy uprzednio w ukorzeniaczu. Pojemnik z sadzonkami należy okryć folią i ustawić w temperaturze 18-24 stopni z dostępem do dużej ilości rozproszonego światła. Ukorzenianie trwa 6-8 tygodni.

Jak przycinać azalie? Otóż azalii nie trzeba w ogóle przycinać, ograniczając się jedynie do usuwania gałęzi chorych lub przemarzniętych. Po przekwitnięciu ścina się całe kwiatostany.

Co posadzić obok azalii?

Naturalnym sąsiedztwem dla azalii są inne rośliny z rodziny wrzosowatych. W zależności od wybranych gatunków można w ten sposób tworzyć atrakcyjne wizualnie piętra. W wyższych warstwach sprawdzi się kalmia szerokolistna czy pieris japoński, zaś w dolnych rejonach - wrzosy i wrzosowate krzewy owocowe. Dobre tło i korzystne sąsiedztwo dla azalii stanowią również rośliny iglaste: jałowce, karłowate sosny i świerki. Wykorzystać można także krzewy liściaste, które akceptują gleby kwaśne, np. hortensje i magnolie, oraz drzewa takie jak: dęby czy wierzby.

Kiedy kwitną azalie?

Azalie w ogrodzie kwitną na przełomie maja i czerwca, w zależności od konkretnej odmiany. Kwiaty mogą mieć różne kolory: od bieli po intensywne czerwienie i fiolety. Gdy kwitnienie zakończy się, zasychające kwiatostany wyłamuje się przed zawiązaniem nasion. Sprzyja to lepszemu krzewieniu, a w przyszłości również zawiązywaniu większej liczby kwiatowych pąków.