Różnice między autoseksualizmem, autoromantyzmem i autoerotyzmem

Orientacje seksualne obejmują nie tylko sferę seksualną, ale także uczucia romantyczne. Nie zawsze muszą one iść w parze. Zdarza się, że osoba identyfikuje się jako heteroseksualna, a jednocześnie jest biromantyczna. Co ważne, orientacje są zmienne. W różnych momentach życia można identyfikować się z jedną lub więcej orientacją seksualną lub romantyczną.

Autoseksualizm to podniecenie własnym ciałem pod kątem fizycznym. Jest zjawiskiem, które jeszcze nie zostało szczegółowo zbadane. Są ludzie, którzy się z nim identyfikują, ale tak naprawdę każdy człowiek ma skłonności autoseksualne. Niektórzy mogą odczuwać pożądanie wobec siebie i fantazjować jedynie o sobie. Inni również mogą posiadać cechy osoby autoseksualnej, ale jednocześnie być romantycznie i/lub seksualnie związani z partnerem/partnerami. Jest to całkowicie normalne.

Zobacz także: Panseksualizm staje się coraz bardziej popularny. Na czym polega ta orientacja seksualna?

Osoby autoromatyczne odczuwają związek z samym sobą jako romantyczny, natomiast osoby autosekualne odczuwają do siebie silny pociąg. Oznacza to, że osoby autoromantyczne tworzą z samym sobą związek, w którym dają i otrzymują miłość. Takie osoby mogą być jednocześnie zaangażowane w inne związki i zachowywać się wobec siebie podobnie, jak wobec partnera, np. kupować sobie romantyczne prezenty.

Autoerotyzm to nic innego, jak akt masturbacji. Różni się od autoseksualizmu tym, że jest konkretnym działaniem, a nie jedną z orientacji seksualnych. Autoerotyzm jest uniwersalnym i naturalnym wyrazem seksualności. Niesie za sobą wiele korzyści takich, jak np. to, że nie naraża na zarażenie chorobami przenoszonymi drogą płciową. Co więcej, masturbacja poprawia samopoczucie i może sprzyjać zapobieganiu bezsenności oraz problemom z układem nerwowym. U kobiet przeciwdziała problemom pęcherza i stanom zapalnym układu moczowego, a u mężczyzn pozwala chronić się przed problemami z prostatą.

To Cię może również zainteresować: Czy jesteś PŁYNNA seksualnie? Nowa orientacja jest częsta u kobiet

Mity dotyczące autoseksualizmu

Niektóre osoby nie uznają autoseksualizmu za wiarygodną orientację seksualną. Czasem zakłada się, że osoby autoseksualne nigdy nie tworzą udanych związków, co oczywiście nie jest prawdą. Wiele osób autoseksualnych pragnie bliskości drugiej osoby. Każdy człowiek ma inne potrzeby, pragnienia i doświadczenia, bez względu na orientację seksualną.

Zobacz także:

Zobacz również: Czy jesteś alloseksualna?