Iryna Vikyrchak - kim jest asystentka Olgi Tokarczuk?

Iryna Vikyrchak to poetka i aktywistka z Ukrainy. Została zatrudniona przez Olgę Tokarczuk jako jej asystentka. Jest to osoba przez wielu nazywana promotorką czytelnictwa.

Dostałam propozycję od Olgi przez SMS, byłam w tym czasie we Lwowie. Zapytałam ją, kiedy mam przyjechać. Odparła, że jak najszybciej, bo jest tak dużo do zrobienia, że potrzebuje pilnej pomocy - o formie zatrudnienia przez Olgę Tokarczu opowiadała Iryna Vikyrchak

Oficjalnie stanowisko, na które została zatrudniona Iryna Vikyrchak nosi nazwę "koordynatorka do współpracy między Wrocławskim Domem Literatury a Fundacją Olgi Tokarczuk.

Olga Tokaruczuk otrzymała Nobla po czym zatrudniła Irynę Vikyrchak

Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla. Polska pisarka otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia". Olga Tokarczuk po 23 latach powtórzyła sukces Wisławy Szymborskiej.

Powieść Olgi Tokarczuk - na której pozycji znajduje się na liście najlepszych książek według "Guardiana"?

Powieść z 2009 roku Olgi Tokarczuk, pt. "Prowadź swój pług przez kości umarłych" znalazła się na 75 miejscu w zestawieniu stu najlepszych książek. Nie jest to pierwsza dziesiątka, ale my i tak jesteśmy bardzo dumne i gratulujemy autorce! W ubiegłym roku książka została przetłumaczona na rynku brytyjskim.

Antonii Lloyd-Jones o powieści Olgi Tokarczuk: W tym egzystencjalnym ekothrillerze ekscentryczka, mająca obsesję na punkcie Williama Blake'a, bada morderstwa ludzi i zwierząt w polskiej wsi. Tokarczuk, laureatka Międzynarodowego Bookera, sprawdza, w jaki sposób atawistyczne męskie impulsy, ośmielone nową prawicową polityką europejską, zagrażają ludziom, ludzkim społecznościom i samej naturze.

Jak Olga Tokarczuk odnajduje się w Polsce?

"Od Agnieszki Holland dużo się nauczyłam" - więcej o Oldze Tokarczuk w poniższym filmie: