Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Szacuje się, że na świecie żyje około 350 mln osób cierpiących na depresję z czego 1,5 mln w Polsce. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest w czołówce najczęściej występujących chorób na świecie. Na chorobę w większym stopniu narażone są kobiety. Przerażającym jest również fakt, że ponad połowa z osób chorujących na depresję próbuje odebrać sobie życie. Osoba cierpiąca na depresje czuje się bezwartościowa, towarzyszy jej poczucie winy i beznadziei, a jako rozwiązanie sytuacji w jej myślach pojawia się samookaleczanie lub samobójstwo. 23. lutego jest Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją, który ma na celu zwrócenie uwagi na ten problem, który zaczyna dotykać coraz większej części polskiego społeczeństwa. 

Gwiazdy i artyści szczerze o depresji

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją wiele znanych osób zdecydowało się szczerze opowiedzieć o chorobie. Na trudne wyznanie zdobyła się m.in. żona Borysa Szyca Justyna Nagłowska, youtuberka Justyna Suchanek czy aktorka Klementyna Umer.

Justyna Nagłowska w poruszającym wpisie na swoich social mediach opowiedziała o walce z chorobą. Chociaż ze względu na swoją ciążę nie chce ze szczegółami opisywać stanów, które towarzyszyły jej podczas choroby, bo jak twierdzi samo opowiadanie o depresji wywołuje ogromne emocje i stres. Pomimo towarzyszących emocji zdecydowała się pokrótce poruszyć temat choroby żeby zwrócić uwagę na problem depresji.

"Jak już niektórzy wiecie, ta choroba od lat nie jest mi obca. Dotyka też coraz większą liczbę ludzi. Po cichu zabiera ich z tego świata. Nie rozumieją jej bliscy cierpiących osób, jest często bagatelizowana - kwitowana stwierdzeniem - „ogarnij się”. Opowiem jeszcze o moich doświadczeniach z depresją, ale dopiero kiedy ja i mój synek będziemy już razem, a moja gospodarka hormonalna się ustabilizuje. Na czas trwania ciąży wycofałam się z poruszania tego tematu publicznie, dla naszego dobra, bo to zawsze generuje spore emocje" - pisze poruszona.

Natomiast youtuberka Justyna Suchanek "Sukanek" o depresji zdecydowała się opowiedzieć w swojej książce o dość mocnym tytule "Jak się nie zabić i nie zwariować". Z okazji promocji książki udzieliła również bardzo szczerego wywiadu jednemu z portali, w którym opowiedziała o swoim życiu i chorobie.

"Prosiłam, by zamknięto mnie w szpitalu psychiatrycznym. Niestety, nie tak łatwo się tam dostać. Powiedziano mi, że miesiąc, może dwa i jakieś miejsce się zwolni. Tyle że ja byłam już pewna, że nie przeżyję kolejnego miesiąca - Justyna Suchanek, "Jak się nie zabić i nie zwariować"

Aktorka Klementyna Umer w Dniu Walki z Depresją nagrała piosenkę zatytułowaną "Pani D.", piosenka jest osobistym wyznaniem artystki, która od lat wspiera męża - Jacka Bończyka zmagającego się z depresją. To jest wyjątkowo osobiste wyznanie. Bo o depresji, a konkretniej - o jej nawrocie - nie mówi ktoś, kto przeczytał wiele mądrych książek i artykułów na ten temat. Tu narratorem jest osoba, które zmagania z tą chorobą obserwuje z bardzo bliska.

"Piosenka powstała z potrzeby wspierania świadomości i wiedzy dotyczącej depresji, która wg WHO jest w czołówce najczęstszych chorób, a która przez wielu wciąż - z powodu braku rzetelnych informacji - jest bagatelizowana" –pisze Klementyna Umer.